Miasto

3 stycznia 2020, 7:50:55

4 stycznia rozpoczynają się XXIX Tyskie Wieczory Kolędowe. Jak co roku nie zabraknie muzycznych niespodzianek w postaci wieczornych koncertów kolęd i pastorałek w tyskich świątyniach. Wystąpią m.in. zespół Turnioki, Skaldowie i Andrzej Sikorowski. Wielki finał – 11 stycznia.

Wydarzenie tradycyjnie zainauguruje prestiżowy Konkurs Chórów w Zespole Szkół Muzycznych w Tychach. W sobotę, 4 stycznia o 9.00 w Zespole Szkół Muzycznych im. F. Rybickiego (al. Niepodległości 53) rozpoczną się przesłuchania konkursowe chórów (jury przewodniczy ks. prof. Antoni Reginek).

- W konkursie wystąpi silna śląska, ale i małopolska reprezentacja. Weźmie w nim udział 19 chórów m.in. z Krakowa, Rybnika, Pszczyny, Mysłowic, Sosnowca, Osieka, Ustronia, Zabrza, Chorzowa oraz z Zamościa  czy Łodzi – mówi Małgorzata Król z Miejskiego Centrum Kultury w Tychach.

W niedzielę, 5 stycznia o godzinie 18.00 w kościele bł. Karoliny Kózkówny odbędzie się inauguracja tegorocznych Tyskich Wieczorów Kolędowych –koncert kolęd i pastorałek „Piyrso Gwiozdka” w wykonaniu zespołu Turnioki.

W poniedziałek – w święto Trzech Króli o 17.30 zaplanowano koncert  Andrzeja Sikorowskiego i Mai Sikorowskiej z zespołem w Kościele pw. Ducha Świętego (ul. Myśliwska 43).

7 stycznia organizatorzy zapraszają do kościoła ewangelicko-augsburskiego św. Piotra i Pawła (ul. Burschego 20) na godzinę 18.30 na koncert chóru Canticum Novum z Suszca pod dyr. Szymona Cichonia (laureat poprzedniej edycji konkursu chórów) połączony z koncertem organowym w wykonaniu Michała Botora.

W środę o 19.00 odbędzie się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu legendarnego już zespołu Skaldowie w Parafii św. Krzysztofa w Tychach (ul. Wyszyńskiego 1). 9 stycznia (czwartek) o 18.00 w Kościele pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela (ul. Targiela 145) zaplanowano koncert kolęd w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Mały Śląsk”.

Dzień później, w kościele pw. św. Benedykta (ul. Nałkowskiej 19) wystąpi Akademicki Chór Politechniki Śląskiej pod dyr. Tomasza Giedwiłło z gościnnym udziałem harfistki Amelii Tokarskiej (I część – kolędy i pastorałki, II część – Amelia Tokarska - harfa solo (m.in. G.F.Haendel, C.Debussy), III część - „Magnum Mysterium” Gašpera Jereb’a). Początek koncertu o godz. 19.00. 

Ostatniego dnia Miejskie Centrum Kultury – główny organizator XXIX Tyskich Wieczorów Kolędowych zaprasza do kościoła pw. św. Marii Magdaleny (ul. Damrota 62), gdzie o 15.30 rozpocznie się  Koncert Finałowy – Kolędy z różnych stron świata. W I części – wystąpią laureaci konkursu chórów, wówczas zostaną także wręczone nagrody, a w II części koncertu finałowego będzie można usłyszeć aranżacje kolęd autorstwa Henryka Jana Botora. Wykonawcy: Joanna Spandel – sopran, Julieta González – mezzosopran, Michał Botor – organy, Chór Kameralny Akademii Muzycznej w Katowicach (przygotowanie chóru Krzysztof Dudzik) , AUKSO – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy oraz Henryk Jan Botor – dyrygent.

Wstęp  na wszystkie wydarzenia związane z Tyskimi Wieczorami Kolędowymi jest wolny. Dyrektorem Artystycznym Tyskich Wieczorów Kolędowych jest profesor Henryk Jan Botor, a honorowy patronatem  objął wydarzenie Arcybiskup Metropolita Katowicki Wiktor Skworc.

Bezpłatna cyfrowa mammografia

Bezpłatna cyfrowa mammografia

Wszystkie Panie w wieku od 50 do 69 lat zapraszamy na bezpłatne badania mammograficzne, które będzie można wykonać w dniach 30 i 31 stycznia przy sklepie Auchan przy Alei Bielskiej 107 w Tychach.

Rusza projekt Śląskie Lokalnie 2020

Rusza projekt Śląskie Lokalnie 2020

Celem projektu jest rozwój młodych organizacji, grup nieformalnych, grup samopomocowych z terenu województwa śląskiego, poprzez zorganizowanie konkursu mikrograntowego. Realizatorzy będą mogli starać się o mikro granty w wysokości od 1000 do 5000 złotych.

Seniorzy idą na studia

Seniorzy idą na studia

27 i 28 stycznia br. Uniwersytet Trzeciego Wieku w Tychach będzie prowadził zapisy dla nowych słuchaczy. W ubiegłym roku akademickim na zajęcia uczęszczało 1450 słuchaczy.

Praca dla seniora

Praca dla seniora

Powiatowy Urząd Pracy w Tychach zaprasza do udziału w VI edycji Programu „Praca dla Seniora”. W ramach programu będzie można m.in. dowiedzieć się gdzie i w jaki sposób szukać pracy. Chętni mogą się zgłaszać do 5 lutego br.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×