Miasto

3 stycznia 2020, 7:50:55

4 stycznia rozpoczynają się XXIX Tyskie Wieczory Kolędowe. Jak co roku nie zabraknie muzycznych niespodzianek w postaci wieczornych koncertów kolęd i pastorałek w tyskich świątyniach. Wystąpią m.in. zespół Turnioki, Skaldowie i Andrzej Sikorowski. Wielki finał – 11 stycznia.

Wydarzenie tradycyjnie zainauguruje prestiżowy Konkurs Chórów w Zespole Szkół Muzycznych w Tychach. W sobotę, 4 stycznia o 9.00 w Zespole Szkół Muzycznych im. F. Rybickiego (al. Niepodległości 53) rozpoczną się przesłuchania konkursowe chórów (jury przewodniczy ks. prof. Antoni Reginek).

- W konkursie wystąpi silna śląska, ale i małopolska reprezentacja. Weźmie w nim udział 19 chórów m.in. z Krakowa, Rybnika, Pszczyny, Mysłowic, Sosnowca, Osieka, Ustronia, Zabrza, Chorzowa oraz z Zamościa  czy Łodzi – mówi Małgorzata Król z Miejskiego Centrum Kultury w Tychach.

W niedzielę, 5 stycznia o godzinie 18.00 w kościele bł. Karoliny Kózkówny odbędzie się inauguracja tegorocznych Tyskich Wieczorów Kolędowych –koncert kolęd i pastorałek „Piyrso Gwiozdka” w wykonaniu zespołu Turnioki.

W poniedziałek – w święto Trzech Króli o 17.30 zaplanowano koncert  Andrzeja Sikorowskiego i Mai Sikorowskiej z zespołem w Kościele pw. Ducha Świętego (ul. Myśliwska 43).

7 stycznia organizatorzy zapraszają do kościoła ewangelicko-augsburskiego św. Piotra i Pawła (ul. Burschego 20) na godzinę 18.30 na koncert chóru Canticum Novum z Suszca pod dyr. Szymona Cichonia (laureat poprzedniej edycji konkursu chórów) połączony z koncertem organowym w wykonaniu Michała Botora.

W środę o 19.00 odbędzie się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu legendarnego już zespołu Skaldowie w Parafii św. Krzysztofa w Tychach (ul. Wyszyńskiego 1). 9 stycznia (czwartek) o 18.00 w Kościele pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela (ul. Targiela 145) zaplanowano koncert kolęd w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Mały Śląsk”.

Dzień później, w kościele pw. św. Benedykta (ul. Nałkowskiej 19) wystąpi Akademicki Chór Politechniki Śląskiej pod dyr. Tomasza Giedwiłło z gościnnym udziałem harfistki Amelii Tokarskiej (I część – kolędy i pastorałki, II część – Amelia Tokarska - harfa solo (m.in. G.F.Haendel, C.Debussy), III część - „Magnum Mysterium” Gašpera Jereb’a). Początek koncertu o godz. 19.00. 

Ostatniego dnia Miejskie Centrum Kultury – główny organizator XXIX Tyskich Wieczorów Kolędowych zaprasza do kościoła pw. św. Marii Magdaleny (ul. Damrota 62), gdzie o 15.30 rozpocznie się  Koncert Finałowy – Kolędy z różnych stron świata. W I części – wystąpią laureaci konkursu chórów, wówczas zostaną także wręczone nagrody, a w II części koncertu finałowego będzie można usłyszeć aranżacje kolęd autorstwa Henryka Jana Botora. Wykonawcy: Joanna Spandel – sopran, Julieta González – mezzosopran, Michał Botor – organy, Chór Kameralny Akademii Muzycznej w Katowicach (przygotowanie chóru Krzysztof Dudzik) , AUKSO – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy oraz Henryk Jan Botor – dyrygent.

Wstęp  na wszystkie wydarzenia związane z Tyskimi Wieczorami Kolędowymi jest wolny. Dyrektorem Artystycznym Tyskich Wieczorów Kolędowych jest profesor Henryk Jan Botor, a honorowy patronatem  objął wydarzenie Arcybiskup Metropolita Katowicki Wiktor Skworc.

W wakacje zostań żołnierzem

W wakacje zostań żołnierzem

Wojskowa Komenda Uzupełnień w Tychach w ramach wakacyjnej Kampanii ,,Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” zachęca wszystkich zainteresowanych służbą wojskową do odwiedzenia swojego promocyjnego stoiska 13 lipca i 16 sierpnia na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Paprocany.

Psy ze „schroniska” w Radysach trafią do Tychów

Psy ze „schroniska” w Radysach trafią do Tychów

Od kilku dni media informują o skandalicznych warunkach, w jakich przebywały zwierzęta w zamkniętym już „schronisku” w Radysach. Chęć przyjęcia zwierząt zgłosiło także tyskie schronisko. Dziś rano stowarzyszenie „Pogotowie dla zwierząt”, poinformowało, że 10 psów trafi do Tychów już 3 lipca.

Trwają konsultacje

Trwają konsultacje

Od 15 czerwca do 30 września trwają konsultacje przygotowania projektu Programu Współpracy Miasta Tychy z Organizacjami Pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2021.

Program dla seniorów na najbliższe lata przyjęty

Program dla seniorów na najbliższe lata przyjęty

Na czerwcowej sesji (30.06) Rada Miasta Tychy przyjęła uchwałę dotyczącą Programu Polityki Senioralnej dla miasta Tychy na lata 2020 - 2027.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×