Miasto

20 grudnia 2019, 14:42:42

Grudzień za oknem, a w tyskim Parku Jaworek trwa sadzenie drzew. Jest to możliwe, dzięki sprzyjającej nasadzeniom aurze. W sumie w parku zostanie posadzonych ponad 450 drzew, ze względu na dużą skalę i zakres prac będzie to wykonywane etapami.

Na początek w parku pojawi się 200 nowych drzew – brzóz, jarzębów, głogów czy klonów. Całość projektu nasadzeń została podzielona na etapy i sektory.  Trwają nasadzenia w trzech z siedmiu ustalonych sektorów parku.

- Realizowany obecnie pierwszy etap prac obejmuje wyłącznie nasadzenia drzew – 207 sztuk z 453 zaplanowanych w projekcie. Wśród nich: 28 jednopniowych brzóz brodawkowatych ,28 sztuk wielodniowych brzóz brodawkowatych, 38 jarzębów pospolitych, 28 głogów jednoszyjkowych „Bicolor”, 29 klonów polnych, 25 klonów polnych „Red Shine”, 22 sosen czarnych i 9 świerków serbskich – wylicza Agnieszka Lyszczok – dyrektor Tyskiego Zakładu Usług Komunalnych w Tychach.    

W następnych etapach posadzone zostaną również krzewy soliterowe. Są to okazałe krzewy wielopniowe, odznaczające się swoją sylwetką i rozmiarem na tle innych. W sumie zaplanowano ich 207 sztuk.

- Chcemy zmienić oblicze tego parku, stworzyć atrakcyjne miejsce do wypoczynku i rekreacji mieszkańców. Powstanie tam przestrzeń dla spacerowiczów i osób lubiących wypoczywać wśród zieleni. Oczywiście nie znikną obecne już sportowe obiekty, pojawi się także wodny plac zabaw, który z pewnością będzie jedną z największych atrakcji coraz gorętszych dni lata, ale przykładamy szczególną dbałość o walor przyrodniczy tego projektu – mówi Aneta Moczkowska – z-ca prezydenta Tychów ds. zrównoważonego rozwoju.    

Inwestycja jest także odpowiedzią na zmiany klimatyczne i przyrodnicze. Dlatego jak zapewniają tyscy urzędnicy, z coraz większą troską będą podchodzić do terenów zielonych, warunków dla bioróżnorodności, bioretencji i oczywiście, jak w tym przypadku – drzew. W Parku Jaworek pojawią się jednak nie tylko drzewa.

- Oprócz roślinności wysokiej, park wzbogacą niższe warstwy rabat bylinowych (planowanych 3056 sztuk) oraz łąka kwietna, która ukwieci blisko 4 tysiące metrów kwadratowych – mówi dyrektor Lyszczok.

Dzieląc cały obszar na strefy, uwzględniono dotychczasowe sposoby użytkowania, istniejące obiekty i graniczącą zabudowę mieszkaniową. W północnej części nasadzenia spełnią rolę izolacji (głównie dźwiękowej, ale też widokowej) pobliskich bloków od planowanego w tym miejscu wodnego placu zabaw (obecnie trwa jego projektowanie).

Co ciekawe, korzenie wszystkich sadzonych w Parku Jaworek drzew będą schowane w tzw. balotach.

- Baloty chronią korzenie przed uszkodzeniami mechanicznym, ale również utrzymują je w ziemi, w której drzewo rosło do momentu przesadzenia. Drzewa takie są szkółkowane czyli przesadzane kilka razy w inne miejsce, co pozwala zmniejszyć bryłę korzeniową na czas zmian. Celem takich zabiegów jest odpowiedni rozrost młodych korzeni, które będą w stanie pobierać składniki pokarmowe z gleby - wyjaśnia Katarzyna Palka z Tyskiego Zakładu Usług Komunalnych w Tychach.

Baloty pozostają na bryłach korzeniowych po zasadzeniu drzewa w docelowe miejsce. Odsłaniana jest jedynie jego górna część. Korzenie przerastają balot nawet dopiero po kilku latach, kotwicząc ostatecznie drzewo w gruncie i umożliwiając mu swobodne pobieranie wody. Przez ten okres drzewo wymaga szczególnej troski – drzewom z Parku Jaworek zapewni ją Tyski Zakład Usług Komunalnych.

fot. Sylwia Witman

Do Tychów trafiło 8 rowerów elektrycznych

Do Tychów trafiło 8 rowerów elektrycznych

W sumie miasto ma ich teraz 9. Pierwszy rower elektryczny w ramach programu „Rowerem lub na kole” przyjechał do tyskiego magistratu w październiku ubiegłego roku. Z rowerów będą korzystali tyscy urzędnicy, ale także pracownicy Straży Miejskiej, TZUK i MOSiR w Tychach.

„Tuzy u Tuza”, czyli bezpłatny program rehabilitacyjny dla mieszkańców Tychów i okolic

„Tuzy u Tuza”, czyli bezpłatny program rehabilitacyjny dla mieszkańców Tychów i okolic

Międzynarodowa Certyfikowana Klinika McKenziego w Tychach otrzymała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 na realizację projektu: „Tuzy u Tuza”.

Pamiętaj o nowych przepisach

Pamiętaj o nowych przepisach

Kupiłeś lub sprzedałeś samochód? Pamiętaj, że od początku tego roku, zgodnie z nowym przepisami, masz obowiązek zgłoszenia nabycia lub zbycia pojazdu.

Dwujęzyczne klasy w tyskich podstawówkach

Dwujęzyczne klasy w tyskich podstawówkach

2 marca br. o godz. 8.00 rozpocznie się nabór do siódmych klas dwujęzycznych w trzech tyskich szkołach podstawowych. Uczniowie tych klas będą mieć 5 godzin języka angielskiego tygodniowo oraz zajęcia z co najmniej dwóch przedmiotów częściowo prowadzone w języku angielskim.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×