Miasto

19 grudnia 2019, 12:18:2

Komenda Miejskiej Straży Pożarnej w Tychach odebrała nowy samochód z 42-metrową drabiną mechaniczną Iveco warty 3,5 mln zł. Pojazd, z którego korzystała do tej pory tyska straż po 20 latach służby zostanie przekazany innej jednostce.

Wyposażony jest m.in. w działko wodno-piankowe sterowane z kosza lub pośrednio z stanowiska obsługi, kamerę z podglądem terenu akcji czy agregat prądotwórczy. Sam kosz umożliwia zamontowanie dodatkowych akcesoriów takich jak: nosze ratownicze, wentylator oddymiający, wysięgnik dla ratowników wysokościowych i dodatkowe oświetlenie. To najnowocześniejszy pojazd w swojej klasie – mówią z dumą tyscy strażacy.  W Polsce użytkowane są zaledwie dwa egzemplarze o takich parametrach.

– Stara drabina była krótsza, bo miała 37 metrów i po 20 latach jest mocno już wyeksploatowana, zaś warunki miejskiej zabudowy, w których przychodzi nam pracować, wymuszają zastosowanie nowoczesnych rozwiązań. Gdybyśmy dysponowali nowym pojazdem 2 lata temu, gdy jeden z pracowników budowy, pracując na „żurawiu” dostał ataku serca. szybciej dotarlibyśmy do tego cz łowieka z pomocą.  Nową drabiną sięgamy do wysokości 14 piętra (w Tychach tylko 5% budynków ma 16 i 19 pięter) więc mamy teraz większe możliwości operacyjne – mówi  Piotr Szojda - Komendant Miejskiej Straży Pożarnej w Tychach.

Do tej pory dostęp do niektórych dachów był więc utrudniony, co więcej teraz strażacy nie muszą znajdować się w koszu w trakcie akcji – nowa drabina umożliwia automatyczne sterowanie. Posiada także pojedynczo wysuwane oraz łamane pierwsze przęsło, dzięki czemu można nią prowadzić działania tam, gdzie konwencjonalne drabiny nie znajdują zastosowania.

- Aktualnie tyscy strażacy przechodzą niezbędne szkolenia, dzięki którym każdy z nich będzie przeszkolony, by móc w pełni korzystać z całego systemu.  Oczywiście kierowcy i operatorzy będą mieli rozszerzone szkolenia, ale faktem jest, że każdy ze strażaków będzie potrafił sterować urządzeniami z pulpitu na wysokości – dodaje komendant Szojda.

Pojazd z drabiną kosztował 3,5 miliona złotych. 1,5 mln tej kwoty wyłożyło miasto Tychy, 200 tys. powiat bieruńsko-lędziński, resztę budżet państwa.

Do Tychów trafiło 8 rowerów elektrycznych

Do Tychów trafiło 8 rowerów elektrycznych

W sumie miasto ma ich teraz 9. Pierwszy rower elektryczny w ramach programu „Rowerem lub na kole” przyjechał do tyskiego magistratu w październiku ubiegłego roku. Z rowerów będą korzystali tyscy urzędnicy, ale także pracownicy Straży Miejskiej, TZUK i MOSiR w Tychach.

„Tuzy u Tuza”, czyli bezpłatny program rehabilitacyjny dla mieszkańców Tychów i okolic

„Tuzy u Tuza”, czyli bezpłatny program rehabilitacyjny dla mieszkańców Tychów i okolic

Międzynarodowa Certyfikowana Klinika McKenziego w Tychach otrzymała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 na realizację projektu: „Tuzy u Tuza”.

Pamiętaj o nowych przepisach

Pamiętaj o nowych przepisach

Kupiłeś lub sprzedałeś samochód? Pamiętaj, że od początku tego roku, zgodnie z nowym przepisami, masz obowiązek zgłoszenia nabycia lub zbycia pojazdu.

Dwujęzyczne klasy w tyskich podstawówkach

Dwujęzyczne klasy w tyskich podstawówkach

2 marca br. o godz. 8.00 rozpocznie się nabór do siódmych klas dwujęzycznych w trzech tyskich szkołach podstawowych. Uczniowie tych klas będą mieć 5 godzin języka angielskiego tygodniowo oraz zajęcia z co najmniej dwóch przedmiotów częściowo prowadzone w języku angielskim.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×