Miasto

27 listopada 2019, 14:55:54

Spotykają się od trzech lat – co wtorek, w Bibliotece Głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach. I „migają” z konieczności, potrzeby serca i ciekawości. W bezpłatnych zajęciach języka migowego udział może wziąć każdy.

Zajęcia odbywają się we wtorki od 16.00 do godz. 17.00. Prowadzi je Marcin Brodowiak – na co dzień pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tychach.

- Chcę zarazić tyszan swoją pasją, tak jak ja zostałem zarażony miłością do języka migowego. Bodźcem była moja rodzina, w której są osoby niesłyszące. Trafiłem też na wspaniałych nauczycieli. Uczę się języka migowego od 11 lat i zajęcia traktuję jako trening własnych umiejętności. Korzyść jest obopólna, ja mogę poćwiczyć, a osoby uczestniczce w zajęciach uczą się, że można się komunikować w inny sposób – mówi   Marcin Brodawiak.

Jak mówi trener, by opanować w podstawowym stopniu język migowy potrzeba trzech miesięcy. Niektórzy chodzą  jednak na zajęcia o wiele dłużej.

- Zwykle w zajęciach uczestniczy od kilku do kilkunastu osób, są osoby, które chodzą od dawna, bo np. kiedyś się uczyli języka migowego i chcą sobie przypomnieć albo widzą efekty tej nauki. Jest np. pani Julita – kobieta po 70-ce, wolontariuszka, której sąsiadka jest osobą niesłyszącą. Chciała nauczyć się w jaki sposób się z nią przywitać, bo mijały się codziennie przed blokiem. Pierwsze „dzień dobry” było dla niej wielkim przeżyciem i dużym zaskoczeniem dla sąsiadki.  Dzięki temu mogły się pozdrawiać, a nawet lepiej poznać – dodaje Marcin Brodowiak.

Miejska Biblioteka Publiczna niedawno kupiła także 2 egzemplarze leksykonu języka migowego – korzystać z nich może każdy.

- Chcemy zwrócić uwagę na problemy w komunikacji z osobami niesłyszącymi dlatego w bibliotece organizowane są zajęcia z „migania”, dlatego też zdecydowaliśmy się kupić specjalne  leksykony. Dzięki nim można samodzielnie rozwijać naukę języka migowego - mówi Anna Krawczyk – dyrektor MBP w Tychach.

Publikacje dostępne się w Bibliotece Głównej MBP przy ulicy Piłsudskiego 16.

Konsultacje projektu Programu Polityki Senioralnej dla Miasta Tychy na lata 2020 - 2027

Konsultacje projektu Programu Polityki Senioralnej dla Miasta Tychy na lata 2020 - 2027

Od 5 grudnia 2019 r. do 19 grudnia 2019 r. trwają konsultacje projektu Programu Polityki Senioralnej dla Miasta Tychy na lata 2020 - 2027.

VIII Miejski Zjazd Profilaktyczny

VIII Miejski Zjazd Profilaktyczny

W środę 11 grudnia br. w Pasażu Kultury Andromeda odbędzie się VIII Miejski Zjazd Profilaktyczny. Tytuł tegorocznej konferencji to "Po co nam media? Rola komunikacji w rozwiązywaniu problemów społecznych". Trwają zapisy na wydarzenie.

Nowy numer "Tyskiego Informatora Samorządowego"

Nowy numer "Tyskiego Informatora Samorządowego"

W najnowszym numerze "Tyskiego Informatora Samorządowego" można sprawdzić, gdzie i kiedy w Tychach zaplanowano mikołajkowe atrakcje.

Tychy trzecim najbogatszym miastem województwa śląskiego

Tychy trzecim najbogatszym miastem województwa śląskiego

Ministerstwo Finansów opublikowało informacje o dochodach miast i gmin z podatków w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Tychy znalazły się na trzecim miejscu w województwie śląskim - tuż za Dąbrową Górniczą i Katowicami.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×