Miasto

27 listopada 2019, 14:55:54

Spotykają się od trzech lat – co wtorek, w Bibliotece Głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach. I „migają” z konieczności, potrzeby serca i ciekawości. W bezpłatnych zajęciach języka migowego udział może wziąć każdy.

Zajęcia odbywają się we wtorki od 16.00 do godz. 17.00. Prowadzi je Marcin Brodowiak – na co dzień pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tychach.

- Chcę zarazić tyszan swoją pasją, tak jak ja zostałem zarażony miłością do języka migowego. Bodźcem była moja rodzina, w której są osoby niesłyszące. Trafiłem też na wspaniałych nauczycieli. Uczę się języka migowego od 11 lat i zajęcia traktuję jako trening własnych umiejętności. Korzyść jest obopólna, ja mogę poćwiczyć, a osoby uczestniczce w zajęciach uczą się, że można się komunikować w inny sposób – mówi   Marcin Brodawiak.

Jak mówi trener, by opanować w podstawowym stopniu język migowy potrzeba trzech miesięcy. Niektórzy chodzą  jednak na zajęcia o wiele dłużej.

- Zwykle w zajęciach uczestniczy od kilku do kilkunastu osób, są osoby, które chodzą od dawna, bo np. kiedyś się uczyli języka migowego i chcą sobie przypomnieć albo widzą efekty tej nauki. Jest np. pani Julita – kobieta po 70-ce, wolontariuszka, której sąsiadka jest osobą niesłyszącą. Chciała nauczyć się w jaki sposób się z nią przywitać, bo mijały się codziennie przed blokiem. Pierwsze „dzień dobry” było dla niej wielkim przeżyciem i dużym zaskoczeniem dla sąsiadki.  Dzięki temu mogły się pozdrawiać, a nawet lepiej poznać – dodaje Marcin Brodowiak.

Miejska Biblioteka Publiczna niedawno kupiła także 2 egzemplarze leksykonu języka migowego – korzystać z nich może każdy.

- Chcemy zwrócić uwagę na problemy w komunikacji z osobami niesłyszącymi dlatego w bibliotece organizowane są zajęcia z „migania”, dlatego też zdecydowaliśmy się kupić specjalne  leksykony. Dzięki nim można samodzielnie rozwijać naukę języka migowego - mówi Anna Krawczyk – dyrektor MBP w Tychach.

Publikacje dostępne się w Bibliotece Głównej MBP przy ulicy Piłsudskiego 16.

Zagłosuj na tyskie iluminacje!

Zagłosuj na tyskie iluminacje!

Nasze miasto bierze udział w plebiscycie Świąteczna Magia Miast. Jeśli podobały się Wam świąteczne iluminacje w Tychach, zagłosujcie! Jak to zrobić?

Chcesz założyć firmę? Dowiedz się, jak to zrobić!

Chcesz założyć firmę? Dowiedz się, jak to zrobić!

Planujesz założyć własną firmę, ale nie za bardzo wiesz, jak się do tego zabrać? Obawiasz się, że przerosną Cię formalności związane z załatwieniem wszystkich spraw? Weź udział w spotkaniu informacyjnym i dowiedz się, co musisz zrobić, by założyć własną działalność gospodarczą.

Dodatkowe środki na poprawę jakości powietrza w Tychach

Dodatkowe środki na poprawę jakości powietrza w Tychach

Komisja Europejska zatwierdziła zwiększenie o 164 mln zł puli środków dla projektów dotyczących Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) na Śląsku. Ponad 16 mln zł z tej kwoty trafi do Tychów.

Ostrzeżenie meteorologiczne - silny wiatr

Ostrzeżenie meteorologiczne - silny wiatr

IMGW-PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie ostrzega przed silnym wiatrem, który może występować w dniach od 12 do 13 lutego.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×