Miasto

20 listopada 2019, 13:8:4

W budynku przy ul. Edukacji 11 znalazły się m.in. mieszkania komunalne, mieszkania chronione, Filia Dziennego Domu Pomocy Społecznej „Wrzos” i Klub Seniora.

Otwarcie CUS w Tychach

Centrum będzie także miejscem spotkań, kształcenia oraz aktywizacji społecznej najstarszych mieszkańców miasta. Dziś lokatorzy odebrali klucze do swoich mieszkań. CUS zajmuje powierzchnię ponad 600 m2. Znajdują się w nim 3 mieszkania chronione (w tym jedno rotacyjne) dla około 22 osób, 5 mieszkań komunalnych oraz filia Klubu Seniora i Dziennego Domu Pomocy Społecznej „Wrzos”.

-  W pięciu lokalach komunalnych, trzech 1-pokojowych oraz dwóch 2-pokojowych z aneksem kuchennym, z uwagi na charakter budynku zamieszkają seniorzy w wieku powyżej 60 i 70 roku życia. Wszyscy zostali wyłonieni spośród wnioskodawców, którzy złożyli wnioski o przydział lokalu mieszkalnego. Dziś po raz pierwszy mieli okazję je zobaczyć – mówi Monika Łuczyńska – naczelnik Wydziału Gospodarki Lokalowej UM Tychy.

Klucze do mieszkań nowym lokatorom wręczyli z-cy prezydenta Tychów: Aneta Moczkowska i Maciej Gramatyka.

Mieszkania chronione wyglądają podobnie. Każde z nich jest przeznaczone dla osób, które otrzymały jednoosobowe pokoje. Znajduje się tam również kuchnia z pokojem dziennym oraz łazienka w pełni dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo. Wyposażenie części wspólnej, czyli kuchni, salonu, łazienek i przedpokój sfinansował MOPS, natomiast pokoje umeblują sami mieszkańcy zgodnie ze swoimi upodobaniami i możliwościami.

- Każdy, kto chciałby zamieszkać w mieszkaniach chronionych lub uzyskać bardziej szczegółowe informacje na ten temat może skontaktować się z Działem Pomocy Osobom Starszym w MOPS - telefonicznie nr 32 323 22 68 lub na adres e-mail: sekretariat@mops.tychy.pl  - mówi   Marianna Feith – dyrektor MOPS w Tychach.

Pierwsi lokatorzy do tych mieszkań mają wprowadzić się w styczniu.    

-   Potrzeba mieszkaniowa jest jedną z podstawowych potrzeb, dlatego staramy się ją realizować poprzez uruchomienie nowych terenów pod budowę mieszkaniową wielorodzinną, budowę nowych mieszkań czy jak w przypadku obiektu przy ulicy Edukacji - adaptację budynków na cele mieszkaniowe. Myślimy zwłaszcza o osobach starszych, bo w starzejącym się społeczeństwie te potrzeby będą coraz większe –   mówi Andrzej Dziuba – prezydent Tychów.   

CUS to nie tylko nowe mieszkania. W obiekcie sporo miejsca zajmą usługi – jak sama nazwa wskazuje: usługi społecznościowe prowadzone przez Dziennego Domu Pomocy Społecznej „Wrzos”. Z oferty będzie mogło skorzystać 30 osób wybranych w przeprowadzonej wcześniej rekrutacji. Uczestnikami projektu będą w pierwszej kolejności osoby z tyskich obszarów rewitalizacji: os. A, H, Ł, N i O oraz Czułów Osada.

- Zajęcia będą odbywały się od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30. Uczestnicy będą objęci usługami opiekuńczymi, terapią zajęciową, aktywizacją intelektualną i ruchową. Planujemy także zajęcia integracyjne, które zamierzamy prowadzić w formie spotkań, imprez, zabaw z różnymi grupami społecznymi – seniorami, młodzieżą, dziećmi.   W ramach pobytu proponujemy wyżywienie całodzienne lub obiad z możliwością wyboru zgodnie z potrzebami   – mówi Katarzyna Sawaryn – dyrektor DDPS „Wrzos” w Tychach.  

Po południu w budynku będzie działał Klub Seniora dla osób chętnych do udziału w zajęciach aktywizujących. Do Klubu Seniora nie będzie rekrutacji. Na zajęcia mogą przychodzić osoby „z marszu”. Wachlarz zajęć będzie bardzo szeroki, od zajęć związanych z aktywnością ruchową poprzez zajęcia edukacyjne z różnych dziedzin, treningi w zakresie uzyskania konkretnych umiejętności – w tym „trening pamięci”, „trening kulinarny”, warsztaty i kursy dla osób mających ambicje poszerzyć swoje zdolności w interesujących dziedzinach.

W Klubie Seniora będą się odbywały także zajęcia z rękodzieła, rysunku, malarstwa, haftu, pracy w glinie, muzykoterapii czy obsługi komputera. Zaplanowano także bloki tematyczne: żyjmy zdrowo (dieta, gimnastyka ciała i umysłu, kosmetyka), żyjmy bezpiecznie (policja, ratownictwo, prawnik, rzecznik konsumenta, ekologia), poznaję świat (ciekawe kraje, ciekawe zjawiska, ciekawe książki itp.), ciekawi ludzie – ciekawe zawody oraz moje pasje (taniec, fotografia, aktorstwo, itp.).    

- Do dyspozycji uczestników jest przygotowane miejsce pod wiatą do urządzania imprez na świeżym powietrzu oraz urządzenie do ćwiczeń. Będzie także możliwość wykorzystania terenu wokół budynku np. do prac ogrodowych – dodaje dyrektor Sawaryn.

Ponadto seniorzy będą mogli skorzystać z porad psychologicznych. CUS zajmie się także aktywizacją społeczną (m.in. poprzez wolontariat międzypokoleniowy).  

- Żyjemy w czasach, w których seniorzy czują się często samotni, a zapracowane, zagonione dzieci nie zawsze mają dla nich czas. Dzięki uczestnictwu w zajęciach organizowanych w CUS-ie osoby starsze będą miały możliwość nawiązania nowych kontaktów, pełniejszego uczestnictwa w życiu społecznym, a dodatkowo dzięki bardzo atrakcyjnej ofercie możliwość aktywnego spędzania wolnego czasu – mówi Maciej Gramatyka – z-ca prezydenta Tychów ds. społecznych.

Całkowity koszt inwestycji, realizowanej przez Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w Tychach wyniósł 7 milionów złotych. Budowa Centrum Usług Społecznościowych     została w   cz ęści (85% kosztów kwalifikowanych – ok. 3,5 mln zł) sfinansowana ze środków pozyskanych w ramach programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, wsparcia z Funduszu dopłat z Banku Gospodarstwa Krajowego, tj. ok. 430 tys. zł oraz środków pochodzących z budżetu gminy - ok. 3,1 mln zł.

Zagłosuj na tyskie iluminacje!

Zagłosuj na tyskie iluminacje!

Nasze miasto bierze udział w plebiscycie Świąteczna Magia Miast. Jeśli podobały się Wam świąteczne iluminacje w Tychach, zagłosujcie! Jak to zrobić?

Chcesz założyć firmę? Dowiedz się, jak to zrobić!

Chcesz założyć firmę? Dowiedz się, jak to zrobić!

Planujesz założyć własną firmę, ale nie za bardzo wiesz, jak się do tego zabrać? Obawiasz się, że przerosną Cię formalności związane z załatwieniem wszystkich spraw? Weź udział w spotkaniu informacyjnym i dowiedz się, co musisz zrobić, by założyć własną działalność gospodarczą.

Dodatkowe środki na poprawę jakości powietrza w Tychach

Dodatkowe środki na poprawę jakości powietrza w Tychach

Komisja Europejska zatwierdziła zwiększenie o 164 mln zł puli środków dla projektów dotyczących Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) na Śląsku. Ponad 16 mln zł z tej kwoty trafi do Tychów.

Ostrzeżenie meteorologiczne - silny wiatr

Ostrzeżenie meteorologiczne - silny wiatr

IMGW-PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie ostrzega przed silnym wiatrem, który może występować w dniach od 12 do 13 lutego.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×