Miasto

4 października 2019, 13:9:1

Za nieco ponad tydzień będziemy wybierać 460 posłów i 100 senatorów. Prawo do głosowania ma każdy obywatel Polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat. Co trzeba wiedzieć, by móc zagłosować?

Do 7 października można złożyć wniosek o udostępnienie spisu wyborców np. w przypadku, gdy mamy wątpliwości czy znajdujemy się na liście wyborców. Do 8 października możemy złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców. Dotyczy to osób, które np. nie posiadają stałego zameldowania lub są zameldowane czasowo na terenie miasta, a będą przebywać w Tychach w dniu wyborów.

- Jeśli chcesz zagłosować w Tychach, a jesteś tutaj zameldowany jedynie na pobyt czasowy, musisz dopisać się do spisu wyborców. Wiele osób o tym zapomina i zakłada, że sam fakt zamieszkania upoważnia ich do głosowania w danym mieście. Tak nie jest. Aby nie mając stałego meldunku móc wziąć udział w wyborach, wystarczy złożyć wniosek zawierający dane osobowe oraz adres, pod którym wyborca będzie przebywać w Tychach w dniu głosowania - mówi Piotr Solik z UM Tychy.

Do 11 października w godzinach pracy Urzędu Miasta można otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania. Powinien je mieć każdy, kto chce oddać głos np. w innym mieście czy kraju. - Jeśli wyjeżdżasz, a chciałbyś wziąć udział w głosowaniu możesz otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania. Dzięki zaświadczeniu możesz zagłosować w dowolnym obwodzie głosowania na terenie kraju i za granicą - mówi Ewa Grudniok z UM Tychy.

Urząd Miasta w Tychach wyjątkowo będzie czynny w sobotę, 5 października w godzinach 9.00-13.00. W tym dniu w Biurze Obsługi Klienta będzie możliwość pobrania zaświadczenia o prawie do głosownia oraz dopisania się do spisu wyborców. Na chwilę obecną w tyskim magistracie wydano 470 zaświadczeń o prawie do głosowania. - Zaświadczenie o prawie do głosowania można odebrać osobiście albo przez upoważnioną na piśmie osobę. W upoważnieniu wskazuje się imię (imiona) i nazwisko oraz nr PESEL wyborcy oraz pełnomocnika – dodaje Piotr Solik.

W Tychach głosujemy w 66 obwodach, w tym 63 stale i 3 odrębne. Głosowanie trwa od godz. 7.00 do 21.00. Informacje dotyczące m.in. adresu siedziby komisji, oznaczenia, które lokal jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych, oraz wskazania nazwy ulic wraz z przypisanymi komisjami można znaleźć pod linkiem: https://bip.umtychy.pl/wybory/171/1/3591 .

Znaczniki dla niewidomych i słabowidzących

Znaczniki dla niewidomych i słabowidzących

W Tychach zainstalowano 27 znaczników Totupoint, które pomagają osobom z dysfunkcją wzroku w poruszaniu się. Znajdują się one w najważniejszych punktach miasta, wybranych przez samych zainteresowanych.

Aktywniejsi, bezpieczniejsi

Aktywniejsi, bezpieczniejsi

Straż Miejska zaprasza panie z Tychów i okolic na kurs samoobrony, który od 9 listopada będzie się odbywał w każdą sobotę od godziny 11:00 do 13:00 w hali sportowej Klubu Sportowego Gwardia Tychy przy ulicy Wejchertów 20. Udział w kursie jest bezpłatny.

Autobusem na Perłę Paprocan

Autobusem na Perłę Paprocan

20 października w Tychach odbędzie się XXXII Perła Paprocan. Zawodnicy biorący udział w imprezie oraz wszyscy, którzy chcą im kibicować mogą skorzystać z bezpłatnych przejazdów liniami autobusowymi S17 i S18. W poprzedniej edycji biegu wzięło udział ponad 1000 biegaczy!

E-aktywni mieszkańcy

E-aktywni mieszkańcy

Gmina Miasta Tychy wraz z Partnerem Fundacją Wspierania Zrównoważonego Rozwoju realizują projekt grantowy w ramach "E-AKTYWNI MIESZKAŃCY WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO I OPOLSKIEGO".

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×