Miasto

1 kwietnia 2019, 8:12:42

28 marca w Teatrze Małym w Tychach odbyło się podsumowanie międzynarodowego konkursu plastycznego: „Ludzie ludziom zgotowali ten los”. Gościem honorowym był Bogdan Bartnikowski – były więzień obozu w Auschwitz.

Zdjęcie prac zgłoszonych na konkurs "Ludzie ludziom..." Autor: Kamil Peszat/Twoje Tychy

Po raz 21. młodzi ludzie z Polski i zagranicy, w nadesłanych pracach konkursowych wyrazili swoje emocje związane z postrzeganiem rzeczywistości obozowej w czasie II Wojny Światowej.

Tematem każdej edycji konkursu są trudne i bolesne wydarzenia okresu II Wojny Światowej, związane z obozem Auschwitz–Birkenau. W tym roku rozszerzono tematykę - uczestnicy mieli w swoich pracach nawiązać do współczesności. Chodziło o pokazanie tego, co może dziś zagrażać naszej wolności i zniewolić współczesnego człowieka.

- Uważam, że należy podejmować rozmowy na temat obecnej sytuacji i szukać odniesień do tego co wydarzyło się kilkadziesiąt lat temu. Dzieci i młodzież mogą się w tym temacie o wiele łatwiej odnaleźć i wypowiedzieć,  powiedział Maciej Gruchlik – dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury Nr 1 w Tychach, który jest organizatorem konkursu.

Gościem honorowym wydarzenia i zarazem członkiem jury był Bogdan Bartnikowski - były więzień obozu w Auschwitz. - Tematyka ta żyje i młodzi ludzie są tym zainteresowani, rozumieją to i patrząc na nasze przeżycia zastanawiają się czy coś podobnego też ich nie spotka, dostrzegają w otaczającym ich świecie rzeczy, które mogą zagrażać ich wolności - wspominał uwięziony w wieku 12 lat w Auschwitz – Bogdan Bartnikowski.

W konkursie udział wzięła m.in. 15-letnia Karolina Skotnicka. Młoda tyszanka uważa, że powinno się jak najwięcej mówić i przypominać o dramatycznych wydarzeniach z okresu II Wojny Światowej i choć dziś żyjemy w wolnym kraju, czyhają na nas inne zagrożenia. - Obecnie, formą zniewolenia może być internet i po prostu hejt - możemy sobie nie zdawać sprawy, że to co piszemy o innych może kogoś urazić i odbić się na jego psychice - mówiła 15-latka z Tychów.

O tym jak ważne jest przypominanie i refleksja nad tym co wydarzyło się blisko 80 lat temu, przekonywał obecny na gali konkursowej Maciej Gramatyka – z-ca prezydenta Tychów ds. społecznych.  - Często jesteśmy świadkami zdarzeń, wojen, przemocy, przemocy słownej również, która jest blisko nas i wydaje się, że to co wydarzyło się w Auschwitz, w czasie II Wojny Światowej, to już historia, która nie wróci. Musimy jednak być na to bardzo wyczuleni, bo to może wrócić w każdej chwili jeżeli nie będziemy mieć w sobie świadomości, co tam się wydarzyło i co trzeba robić w przyszłości, żeby tak wielka przemoc, nienawiść i tragedia nie miały już miejsca.

Na konkurs wpłynęło 305. prac z 49. ośrodków (poza Polską, m.in. z Włoch, Czech i Ukrainy) W tym roku 21. osób otrzymało nagrody, a 33. zostały wyróżnione, dodatkowo oprócz laureatów, na wystawę zakwalifikowano 63. prace. Wystawę można oglądać w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 w Tychach, do 17 kwietnia.

29 marca w Mediatece odbyło się spotkanie z Bogdanem Bartnikowskim – byłym więźniem obozu Auschwitz-Birkenau. Patronat nad konkursem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz M.A. Cywiński - dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

fot. Kamil Peszat/Twoje Tychy

Renowacja zabytkowego krzyża

Renowacja zabytkowego krzyża

W środę, 27 maja został zdemontowany zabytkowy krzyż znajdujący się przy ulicy Oświęcimskiej w Tychach. Pochodzący z 1876 roku krzyż jest wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego.

Pierwsza w historii miasta zdalna sesja Rady Miasta Tychy

Pierwsza w historii miasta zdalna sesja Rady Miasta Tychy

30 kwietnia odbędzie się pierwsza w historii miejscowego samorządu zdalna sesja Rady Miasta Tychy.

Prezydent Tychów z absolutorium za 2019 rok

Prezydent Tychów z absolutorium za 2019 rok

Na wczorajszej (28 maja) sesji Rady Miasta Tychy radni większością głosów (17 za, 8 radnych wstrzymało się od głosu) przyjęli sprawozdanie z wykonania budżetu za 2019 rok. Radni udzielili także absolutorium Prezydentowi Miasta Tychy za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2019 roku.

Raport o stanie gminy miasta Tychy

Raport o stanie gminy miasta Tychy

28 maja, na sesji Rady Miasta Tychy, Andrzej Dziuba – prezydent Tychów przedstawił coroczny „Raport o stanie miasta”. Raport to źródło wiedzy o Tychach i zmianach, jakie zaszły w naszym mieście w 2019 roku.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×