Miasto

25 lutego 2019, 11:47:43

W poniedziałek 25 lutego ruszyła rekrutacja do tyskich placówek oświatowych. Zapisy na rok szkolny 2019/2020 przyjmą w sumie 54 tyskie szkoły i przedszkola.

Pusta klasa w szkole Autor: Michał Janusiński

Nabór ruszył w przedszkolach i szkołach podstawowych, w tym w Sportowej Szkole Podstawowej, Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia oraz nowo utworzonej Szkole Podstawowej nr 21, przy ul. Młodzieżowej 7.

O przyjęcie do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz w przedszkolach niepublicznych mogą ubiegać się dzieci w wieku od 3. do 6. lat, zamieszkałe na terenie Miasta Tychy. - Pierwszeństwo mają dzieci z rodzin wielodzietnych, objęte pieczą zastępczą, niepełnosprawne lub takie, gdzie niepełnosprawność dotknęła jedno lub oboje rodziców lub rodzeństwo, a także kandydaci wychowywani samotnie w rodzinie. W procesie rekrutacji, za każde z siedmiu przytoczonych kryteriów przysługuje 100 punktów - mówi Dorota Gnacik,  dyrektor Miejskiego Centrum Oświaty w Tychach.

 Wpływ na przyjęcie do placówki ma także to, czy dziecko jest objęty obowiązkiem rocznego przygotowania przedszkolnego, czy oboje rodziców pracują lub studiują w systemie dziennym, a także czy dziecko posiada rodzeństwo uczęszczające do placówki, w której mieści się dany oddział przedszkolny. Znaczenie ma też odległość przedszkola od miejsca zamieszkania.

 Aby ubiegać się o przyjęcie dziecka do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, należy wypełnić elektroniczny formularz wniosku dostępny na stronie https://przedszkola-tychy.nabory.pl lub wypełnić ręcznie wniosek o przyjęcie, który można pobrać w dowolnej placówce. - We wniosku można wskazać maksymalnie 3 placówki, pamiętając, że ich kolejność oznacza hierarchię ważności. Wniosek wydrukowany z systemu elektronicznego lub wypełniony ręcznie wraz ze stosownymi dokumentami i oświadczeniami należy złożyć w placówce pierwszego wyboru (wymienionej we wniosku jako pierwsza)- wyjaśnia dyrektor Gnacik.

Dziś rozpoczynają się również zapisy do klasy pierwszej szkoły podstawowej. W tym przypadku obowiązuje tzw. rejonizacja, co oznacza, że szkoły podstawowe przyjmują dzieci zamieszkujące w ich obwodzie. Aby zapisać dziecko do szkoły wystarczy wypełnić elektroniczny formularz zgłoszenia dostępny na tyskim portalu oświatowym w zakładce REKRUTACJE, a po wypełnieniu wydrukować i złożyć w sekretariacie szkoły obwodowej. 

W przypadku dzieci zamieszkałych w obwodzie nowo utworzonej Szkoły Podstawowej nr 21 (SP21) dokumenty należy składać w sekretariacie Szkoły Podstawowej nr 35 z Oddziałami Integracyjnymi im. Matki Teresy z Kalkuty przy al. Piłsudskiego 21 w Tychach, gdzie będzie działać komisja rekrutacyjna SP21. 

Istnieje również możliwość zapisania dziecka do szkoły pozaobwodowej, w sytuacji gdy rodzeństwo kandydata już do niej uczęszcza lub w przypadku gdy chcemy zapisać dziecko do Sportowej Szkoły Podstawowej lub Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia w Zespole Szkół Muzycznych w Tychach. - Dzieci posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, ubiegające się o przyjęcie do oddziału integracyjnego lub specjalnego, nie biorą udziału w rekrutacji. Rodzic lub Opiekun prawny dziecka z orzeczeniem powinien zgłosić się bezpośrednio do placówki z oddziałami integracyjnymi lub specjalnymi, którą jest zainteresowany- mówi Dorota Gnacik.

 Rekrutacja do wszystkich  w/w placówek potrwa do 11 marca. Szczegółowe informacje o  terminach kolejnych etapów postępowania zamieszczone są na stronie https://sp-tychy.nabory.pl/

35. Port Pieśni Pracy rusza w piątek

35. Port Pieśni Pracy rusza w piątek

5 scen, 8 koncertów, kilkunastu wykonawców z kraju i specjalni goście z Francji – Booze Brothers. W piątek (23 sierpnia) rusza jubileuszowa XXXV edycja Portu Pieśni Pracy, który od lat w drugiej połowie sierpnia gromadzi w Tychach miłośników szant, muzyki żeglarskiej i folkowej.

Ostrzeżenie meteorologiczne - burze z gradem

Ostrzeżenie meteorologiczne - burze z gradem

Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydało ostrzeżenie przed możliwym występowaniem burz - miejscami burz z gradem w województwie śląskim. Ostrzeżenie obowiązuje od popołudnia 19 sierpnia do godzin porannych 20 sierpnia br.

Wakacyjne remonty w tyskich placówkach

Wakacyjne remonty w tyskich placówkach

W szkołach nie ma dzieci, ale ruch i wrzawa jak podczas roku szkolnego, tyle że uczniów zastąpili budowlańcy, malarze i tynkarze. W kilkunastu szkołach na terenie miasta trwają wakacyjne remonty. Miasto w tym roku przeznaczyło na wakacyjne remonty placówek ponad 10,5 miliona złotych.

Konsultacje projektu uchwały w sprawie przyjęcia statutu Młodzieżowej Rady Miasta Tychy

Konsultacje projektu uchwały w sprawie przyjęcia statutu Młodzieżowej Rady Miasta Tychy

Do 26 sierpnia 2019 r. trwają konsultacje projektu uchwały w sprawie przyjęcia statutu Młodzieżowej Rady Miasta Tychy.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×