20 lutego 2015 11:42

W ubiegłym roku miasto Tychy przystąpiło do opracowania „Planu gospodarki niskoemisyjnej na lata 2014 – 2020+”. Plan jest dokumentem strategicznym, który koncentruje się na podniesieniu efektywności energetycznej, zwiększeniu wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Istotą Planu jest osiągnięcie korzyści ekonomicznych, społecznych i środowiskowych z działań zmierzających do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej i cieplnej, a także do unowocześnienia miejskiego transportu. Plan stanowić może warunek uzyskania preferencyjnego finansowania między innymi w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. W październiku ubiegłego roku Tychy odstąpiły od umowy zawartej z Wykonawcą - Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia – jednostkę naukową specjalizującą się w tematyce energetyki zrównoważonej środowiskowo. W grudniu 2014 r. Miasto podpisało umowę z nowym Wykonawcą - Konsorcjum firm ATMOTERM S.A. i Fundacją na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii.

 

Obecnie w mieście trwa inwentaryzacja emisji gazów cieplarnianych w sektorach i obiektach. Inwentaryzacji podlegają budynki użyteczności publicznej na terenie miasta Tychy, budynki mieszkalne (jedno i wielorodzinne), budynki usługowe, oświetlenie uliczne, transport publiczny, zakłady przemysłowe oraz energetyka.

 

Po zakończeniu inwentaryzacji, która trwać będzie do końca lutego firma przedłoży „Diagnozę systemu energetycznego miasta”.

 

Zaakceptowana wersja robocza Planu zostanie poddana konsultacjom społecznym w celu zapoznania się z dokumentem i możliwością wniesienia zastrzeżeń.

 

Plan zostanie opracowany do 30 czerwca bieżącego roku.

 

Dokument wyznaczy zadania dla gminy do realizacji do roku 2020+ w zakresie działań ograniczających zużycie energii elektrycznej i cieplnej i tym samym przyczyni się do poprawy środowiska naturalnego. W ramach opracowywanego planu stworzona zostanie baza danych umożliwiająca określenie emisji zanieczyszczeń powietrza i monitorowanie zmian. Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Funduszu Spójności w ramach Działania 9.3 Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej - plany gospodarki niskoemisyjnej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

 

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.