29 maja 2014 16:50

Pod takim hasłem rusza w Tychach pierwszy Budżet Partycypacyjny. Dziś (29 V) na sesji Rady Miasta Tychy przyjęto uchwałę w tej sprawie. Tychy dołączyły tym samym do grupy ponad 1500 miast na całym świecie, gdzie taki mechanizm lokalnej demokracji jest realizowany.

W 2015 roku mieszkańcy będą mieli do wykorzystania w ramach budżetu obywatelskiego 5 milionów złotych.


Prace nad wprowadzeniem w Tychach budżetu partycypacyjnego trwają w mieście od kilku miesięcy. Biorą w nich udział mieszkańcy, wśród nich przedstawiciele organizacji pozarządowych i Rad Osiedli, urzędnicy, radni. W sumie 55 osób, weszło w skład powołanego w styczniu tego roku Zespołu ds. Budżetu Partycypacyjnego w Tychach.

 

- Chcieliśmy jak najlepiej przygotować się do wdrożenia w Tychach budżetu partycypacyjnego i wypracować nasz własny, tyski model budżetu, dlatego opierając się na założeniu, że budżet partycypacyjny to rodzaj mechanizmu lokalnej demokracji postanowiliśmy właśnie w sposób demokratyczny przyjąć zasady wprowadzenia budżetu w mieście i w pełni oddać budżet w ręce tyszan - mówi Andrzej Dziuba – prezydent Tychów.


Odbyło się 6 spotkań, na których 55-osobowy Zespół, wypracował zasady i tryb przeprowadzenia w Tychach Budżetu Partycypacyjnego na rok 2015, które zostały ujęte w przyjętej dziś uchwale Rady Miasta.

 

- Ustaliliśmy m.in., jakie będą okręgi konsultacyjne, jaki będzie podział środków finansowych pomiędzy te okręgi, jaki będzie zakres złożonych wniosków, kto i gdzie będzie mógł złożyć wniosek, jak ma wyglądać weryfikacja wniosków, jak będzie przebiegać głosowanie – wylicza Zygmunt Marczuk – przewodniczący Rady Miasta Tychy, członek Zespołu ds. Budżetu Partycypacyjnego i jeden z inicjatorów powstania w Tychach budżetu partycypacyjnego. I dodaje: To jest budżet skrojony na miarę naszych możliwości, zdajemy sobie jednak sprawę, że przed nami jeszcze bardzo dużo pracy.

 

Już w najbliższą sobotę odbędą się warsz­ta­ty urbanistyczne w formie gry „Zaprojektuj swoje miasto", pod­czas któ­rych mieszkańcy dowiedzą się m.in. jakie projekty będzie można zgłaszać, jak napisać wnio­sek i zgłosić projekt do budżetu.

 

- Warsztaty są bezpłatne, mogą w nich wziąć udział wszyscy, którzy mają pomysł na ciekawy projekt w swojej okolicy, ale także ci, którzy chcieliby wykorzystać szansę, jaką daje budżet partycypacyjny, ale nie wiedzą, na co i jak przeznaczyć pieniądze zarezerwowane na swój okręg. Zapraszamy w sobotę o 10.00 do Pasażu Kultury Andromeda - mówi Maciej Gramatyka – Radny Miasta Tychy, członek Zespołu ds. Budżetu Partycypacyjnego i drugi z inicjatorów powstania w Tychach budżetu partycypacyjnego.

 

Spotkanie w Pasażu Kultury Andromeda rozpoczyna cykl szesnastu spotkań w różnych częściach miasta z mieszkańcami 24 okręgów konsultacyjnych. Całość kampanii informacyjnej zakończy się „Nocą pisania projektów" w ostatni weekend sierpnia z udziałem m.in. osób, które pomogą napisać projekt. Oprócz tego miasto wydało ulotki i plakaty informujące o budżecie, powstało 17 punktów konsultacyjnych w różnych częściach miasta, powstała specjalna strona internetowa: www.razemtychy.pl, reklama w miejskich mediach społecznościowych (np. facebooku).

 

To mieszkańcy zdecydują, na co wydać 5 milionów złotych, dlatego kampania informacyjna i przygotowania do wdrożenia budżetu są prowadzone na szeroką skalę.

 

- Po raz pierwszy w historii naszego miasta wprowadzamy Budżet Partycypacyjny, dzięki któremu mieszkańcy będą mogli wybrać najpilniejsze i najważniejsze - ich zdaniem potrzeby i współdecydować o tym, jakie projekty zostaną zrealizowane w Tychach. To bardzo ważny element budowania społeczeństwa obywatelskiego, dlatego zachęcam do zaangażowania się w prace nad budżetem i wierzę, że aktywizacja mieszkańców przyniesie wiele korzyści dla nas wszystkich – dodaje Andrzej Dziuba - prezydent Tychów.


Miasto podzielono na 24 okręgi konsultacyjne, każdy z nich będzie miał do wykorzystania na projekty kwotę bazową: 50 tys. złotych plus kwotę wynikającą z liczby mieszkańców danego okręgu, tak by dać szansę również okręgom w których mieszka najmniej osób np. okręg 8 – Żwaków, który ma 1 484 mieszkańców otrzyma 95 247,16 złotych, okręg Wilkowyje 107 473,65 złotych.

 

Propozycje projektów będzie można zgłaszać przez cały wrzesień, potem rozpocznie się ich sprawdzanie i dyskusje z autorami w celu ustalenia ostatecznego kształtu. Omówienie projektów i przedstawienie ich mieszkańcom 24 okręgów wyborczych zaplanowano w grudniu 2014 roku i w styczniu rok 2015. Głosowanie – osobiste, korespondencyjne, elektroniczne i wybór projektów odbędzie się w lutym, a ich realizacja przez cały 2015 rok.


 


Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.