28 kwietnia 2014 14:57

"Tychy w latach międzywojennych. Ludzie, miejsca, zdarzenia" to tytuł nowej wystawy plenerowej, przygotowanej przez Muzeum Miejskie w Tychach. Wystawę można będzie oglądać na Rynku przed kościołem pw. św. Marii Magdaleny już od 3 maja.

"Tychy w latach międzywojennych. Ludzie, miejsca, zdarzenia" to tytuł nowej wystawy plenerowej, przygotowanej przez Muzeum Miejskie w Tychach. Wystawę można będzie oglądać na Rynku przed kościołem pw. św. Marii Magdaleny już od 3 maja.

 

Okazją do przygotowania wystawy jest 80. rocznica przyznania Tychom praw miejskich (Uchwała Śląskiej Rady Wojewódzkiej z dnia 20 listopada 1933 roku). Autorką scenariusza wystawy jest Agnieszka Ociepa z Działu Historii Miasta:

 

- Tychy jako gmina wiejska na prawach miejskich funkcjonowały do 1945 roku. Wtedy prawa miejskie zostały Tychom odebrane. Pełne prawa miejskie nadano Tychom w 1950 roku z ważnością od 1 stycznia 1951 roku.

 

Tychy w latach trzydziestych XX wieku liczyły około 9 tysięcy mieszkańców. Zajmowały obszar 35,45 km² (wraz z przysiółkami Żwaków, Glinka, Suble, Wartogłowiec, Zawiść, Czułów, Mąkołowiec, Zwierzyniec). Gmina znajdowała się wówczas w granicach powiatu pszczyńskiego, obejmującego obszar historycznej ziemi pszczyńskiej. Tychy sąsiadowały z gminami Wilkowyje, Paprocany, Urbanowice i Jaroszowice, a od północy poprzez lasy z górniczymi koloniami Kostuchną i Murckami. Poza granicami Tychów znajdowały się również Cielmice. Większość mieszkańców Tychów miała śląskie korzenie i poczucie polskiej narodowości. W plebiscycie przeprowadzonym na Górnym Śląsku po zakończeniu I wojny światowej ponad 83% tyszan opowiedziało się za Polską. W gminie działało wiele organizacji patriotycznych, społeczno-kulturalnych i oświatowych (m.in. Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół", Towarzystwo Polek, Liga Morska i Kolonialna, Towarzystwo Czytelni Ludowych, Towarzystwo Śpiewu „Harmonia"). Tychy mogły pochwalić się m.in. okazałym magistratem przy placu Wolności (obecnie siedziba Muzeum Miejskiego w Tychach), dwoma pomnikami upamiętniającymi śląskie zrywy powstańcze, kinem stacjonarnym (kino „Halka"), kompleksem budynków rekreacyjno-sportowych o nazwie „Stadion Tychy".

 

Wystawa powstała we współpracy z Marią Lipok-Bierwiaczonek, dyrektorem tyskiego muzeum oraz Barbarą Kopią z Działu Fotografii. Autorką aranżacji jest Agnieszka Czyżewska.

 

Zapraszamy!

 

fot. Grupa członków Towarzystwa Śpiewaczego „Echo” przed pomnikiem Powstańca  Śląskiego przy placu Wolności. W środku grupy kierownik szkoły Rudolf Zaręba (z lewej) i naczelnik gminy Jan Wieczorek, ok. 1935

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.