31 marca 2014 11:43

Tychy chcąc oczyścić osiedla i parki z zanieczyszczeń pozostawionych przez psy i ich niesprzątających właścicieli kilka miesięcy temu rozpoczęły kampanię miejską „Skupmy się na sprawie”. Po zajęciach edukacyjnych w szkołach i przedszkolach przyszedł czas m.in. na budowę wybiegu dla psów, uruchomienie specjalnego telefonu i adresu mailowego, pod który mieszkańcy będą mogli zgłaszać, że np. ich sąsiad nie sprząta po swoim psie.

Wstępem do tych działań będzie edukacyjny happening "Czyste trawniki dla tyskich dzieci", który zaplanowano na 8 kwietnia.


- W październiku i listopadzie 2013 roku, dzieci szkół podstawowych i przedszkoli, miały okazję brać udział w warsztatach edukacyjnych. Nadeszła wiosna i pragniemy podsumować działania edukacyjne happeningiem. Do udziału zapraszamy wszystkich chętnych uczniów z nauczycielami, którzy uważają, że sprawa warta jest działania, że wszystkim nam - mieszkańcom Tychów należą się czyste trawniki. Poprosiliśmy dzieci i nauczycieli, aby przygotowali własne rekwizyty w ramach zajęć z wymyślonymi przez dzieci hasłami do kampanii, a także bębenki, trąbki, kołatki itp. – mówi Katarzyna Woch z Wydziału Informacji, Promocji i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta Tychy.


Dzieci wyruszą o 9.30 z Parku Miejskiego pod „ Żyrafą" i przemaszerują do Skweru Niedźwiadków. Udział w happeningu weźmie także Straż Miejska, która ogrywa także ważną rolę w całej kampanii „Skupmy się na sprawie", bo Tychy chcą nie tylko edukować, ale także wyegzekwować od właścicieli dopełnienie obowiązku sprzątania po swoim psie.

 

- Idąc za przykładem jednej ze szkockich miejscowości, uruchomimy specjalny telefon i adres mailowy, pod który mieszkańcy będą mogli zgłaszać, że np. ich sąsiad notorycznie nie sprząta po swoim psie. Do takiej osoby Straż Miejska będzie dostarczała upomnienie, a jeśli będzie się to powtarzało właściciel psa dostanie mandat (do 500 złotych). Zdajemy sobie sprawę, że to niekonwencjonalne rozwiązanie, ale w Szkocji okazało się niezwykle skuteczne – o ok. 82% zmniejszyło się zanieczyszczenie miasta. Liczymy na obywatelską postawę mieszkańców i to, że będą odpowiedzialnie korzystać z proponowanych rozwiązań. Wszystkim nam przecież zależy, by miasto było piękne i czyste – mówi Andrzej Dziuba – prezydent Tychów.


Organizatorzy kampanii liczą, że w Tychach takie działanie odniesie podobny skutek. Cała procedura działania Straży Miejskiej będzie wdrożona w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Strona internetowa kampanii www.skupmy.umtychy.pl już działa. Można na niej sprawdzić bieżące informacje z przebiegu projektu, ale również zagłosować na wybraną lokalizację psiego parku, a wkrótce także zgłosić problem niesprzątającego właściciela czworonoga.

 

Miasto zachęca także właścicieli sklepów i kiosków osiedlowych do wprowadzenia do swojej oferty biodegradowalnych woreczków lub torebek na psie odchody.

 

- Jest to problem, na który napotykają właściciele psów – woreczki są trudno dostępne. Obecnie można je nabyć w sklepach zoologicznych lub przez Internet. Miasto oraz niektórzy administratorzy osiedli zaopatrują tzw. psie stacje w darmowe woreczki, ale nie zaspakaja to potrzeb. Z kolei zwiększanie ilości torebek dystrybuowanych nieodpłatnie przez miasto i administracje przekracza możliwości budżetowe tych instytucji, dlatego zapraszamy wszystkich właścicieli sklepów i kiosków do kampanii! – dodaje Katarzyna Woch.


Sklepy, które się zdecydują na udział w akcji, będą mogły otrzymać specjalne naklejki na drzwi, informujące mieszkańców, o możliwości nabycia odpowiedniej torebki na psie nieczystości. Ponadto informacja adresowa o sklepach będzie podawana na stronie internetowej Urzędu i w wybranych materiałach drukowanych kampanii.

Mieszkańcy Tychów mogą także głosować na lokalizację parku dla psów, który jeszcze w tym roku powstanie w mieście. Budowa wybiegu jest pomysłem zgłoszonym jednocześnie przez Stowarzyszenie Sportowe Tychy oraz Wydział Informacji, Promocji i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta Tychy.

 

- Cieszymy się ze współpracy ze Stowarzyszeniem, ponieważ nadaje to projektowi charakter oddolnej inicjatywy społecznej, to daje pewność, że efekty tej pracy będą takie, jak oczekują tego mieszkańcy. Jeśli wybieg się sprawdzi w kolejnych latach powstaną następne - mówi Iwona Ciepał – naczelnik wydziału Wydziału Informacji, Promocji i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta Tychy.


Miasto proponuje mieszkańcom wybór lokalizacji psiego parku spośród dwóch możliwości (Suble lub teren zielony przy al. Sikorskiego). Wybieg będzie ogrodzonym miejscem z odpowiednią infrastrukturą do zabawy z psem. Będzie to inwestycja zarządzana przez Miasto, jednakże bieżące utrzymywanie czystości będzie należeć do właścicieli wyprowadzanych tam psów.

 

Konsultacje społeczne dotyczące wyboru lokalizacji zaplanowano od 1 do 14 kwietnia 2014 r. Oprócz ankiet roznoszonych przez wolontariuszy Stowarzyszenia Sportowe Tychy, będzie można głosować przez stronę internetową www.skupmy.umtychy.pl. lub kupon wydrukowany w gazecie Twoje Tychy (wycięte kupony oraz ankiety z zaznaczoną opcją można wrzucać do urny do głosowania – Urząd Miasta, Parter, Biuro Obsługi Klienta).

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.