Miasto

7 kwietnia 2008, 12:50:42

Najdalej do połowy stycznia przyszłego roku zmodernizowany ma być Stadion Zimowy w Tychach. Wczoraj plac budowy oglądali dziennikarze, wzięli również udział w konferencji prasowej, na którą zaprosił Prezydent Miasta Tychy Andrzej Dziuba.

Podczas spotkania Prezydent zaznaczył- Lodowisko w Tychach ma już 30 lat i od początku powstania nie przechodziło tak gruntownego remontu, jaki rozpoczął się obecnie. Początkowo myśleliśmy o budowie nowego obiektu ale rynek zweryfikował nasze plany. Koszt takiego przedsięwzięcia to ponad 50 mln złotych. Stąd powróciliśmy do planów modernizacji. Będzie to bardzo nowoczesny obiekt na miarę XXI wieku.
Miasto w sierpniu ubiegłego roku podpisało umowę na wykonanie generalnego remontu Stadionu. Prowadzi go firma wyłoniona w drodze przetargu: Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe Concret. W zakres umowy wchodzi opracowanie dokumentacji technicznej i wykonanie modernizacji. Wartość całego zadania to prawie 28 mln złotych zł brutto.
Prezentację poszczególnych elementów modernizacji lodowiska można pobrać tutaj
A oto co m.in. czeka lodowisko przy ul. de Gaulle'a:
- wzmocnienie konstrukcji dachu
- naprawa narożnych pylonów żelbetonowych
- poprawa bilansu energetycznego budynku lodowiska poprzez wymianę istniejących, w całości przeszklonych powierzchni ścian, na ściany pełne z fragmentami przeszklenia w rejonie wejść
- wykonanie nowej, powiększonej płyty lodowiska o wymiarach 29,50x60,00m wraz z zastosowaniem profesjonalnych band z osłonami wykonanymi w technologii bezsłupkowej, z nowymi boksami zawodniczymi i sędziowskimi
- gruntowna przebudowa pomieszczeń zaplecza sportowego szatniowo-sanitarnego w celu dostosowania do standardów europejskich
- wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnych, centralnego ogrzewania, przeciwpożarowej, wentylacji
- wykonanie instalacji elektrycznej ze stacją trafo, instalacji przeciwwłamaniowej i przeciwnapadowej
- wykonanie nagłośnienia, monitoringu wizyjnego i instalacji zegarowej
- wymiana stolarki okiennej
- wymiana drzwi, balustrad
- dostosowanie obiektu do korzystania przez osoby niepełnosprawne
- wymiana drewnianych siedzisk widowni na siedziska unoszone

Tyskie lodowisko w liczbach:
- w 1978 roku oddane do użytku
- bezpośrednie chłodzenie za pomocą glikolu (realizacja 2006 rok), orurowanie o łącznej długości ok. 20 km
- powierzchnia obiektu – 6 111 m2 (powierzchnia użytkowa), 4 982 m2 (powierzchnia zabudowy)
- kubatura – 71 688 m3
- wymiary tafli: 60 m x 30 m

Najsłynniejsi hokeiści związani z tyskim lodowiskiem:
- Mariusz Czerkawski - W Tychach stawiał pierwsze kroki. Do amerykańskiej NHL przebił się w 1994 przez dobre występy w szwedzkiej lidze hokejowej. Dziś gra na pozycji skrzydłowego w szwajcarskim klubie Rapperswil-Jona Lakers.
- Krzysztof Oliwa - rodowity tyszanin, również zaczynał karierę w GKS Tychy. W wieku 19 lat pojechał do Kanady i rozpoczął grę w klubie Welland. W NHL zadebiutował w drużynie New Jersey Devils (sezon 1996-97). Po zakończeniu kariery został menedżerem reprezentacji Polski. Jedyny Polak, który zdobył Puchar Stanleya.
- Henryk Gruth - czterokrotny olimpijczyk, jeden z najwybitniejszych zawodników w całej historii polskiego hokeja na lodzie. W reprezentacji Polski wystąpił 292 razy (rekordzista kadry), zdobywając dla niej 54 bramki. Jedyny Polak w Galerii Sławy Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie.
- Marek Cholewa - W ciągu 23 sezonów w polskiej lidze rozegrał 757 spotkań, zdobywając 140 bramek. Pięciokrotnie zdobywał mistrzostwo Polski. W 1994 został wybrany najlepszym obrońcą Mistrzostw Świata Grupy B w Kopenhadze.
- Mirosław Copija - jeden z najlepszych polskich napastników. W lidze w latach 1984-2002 wystąpił w 659 meczach. Zdobył w nich 310 bramek.

Powyżej wizualizacja elewacji lodowiska wykonana przez firmę APP, projekt wnętrza lodowiska z poziomu tafli lodu oraz zdjęcie wykonane podczas remontu lodowiska.
Renowacja zabytkowego krzyża

Renowacja zabytkowego krzyża

W środę, 27 maja został zdemontowany zabytkowy krzyż znajdujący się przy ulicy Oświęcimskiej w Tychach. Pochodzący z 1876 roku krzyż jest wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego.

Pierwsza w historii miasta zdalna sesja Rady Miasta Tychy

Pierwsza w historii miasta zdalna sesja Rady Miasta Tychy

30 kwietnia odbędzie się pierwsza w historii miejscowego samorządu zdalna sesja Rady Miasta Tychy.

Prezydent Tychów z absolutorium za 2019 rok

Prezydent Tychów z absolutorium za 2019 rok

Na wczorajszej (28 maja) sesji Rady Miasta Tychy radni większością głosów (17 za, 8 radnych wstrzymało się od głosu) przyjęli sprawozdanie z wykonania budżetu za 2019 rok. Radni udzielili także absolutorium Prezydentowi Miasta Tychy za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2019 roku.

Raport o stanie gminy miasta Tychy

Raport o stanie gminy miasta Tychy

28 maja, na sesji Rady Miasta Tychy, Andrzej Dziuba – prezydent Tychów przedstawił coroczny „Raport o stanie miasta”. Raport to źródło wiedzy o Tychach i zmianach, jakie zaszły w naszym mieście w 2019 roku.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×