4 kwietnia 2013 8:57

Od 6 kwietnia Muzeum Miejskie zaprasza do swojej siedziby przy placu Wolności na wystawę "W jakli, kiecce, sztofce" na której zaprezentowane zostaną stroje ludowe z Tychów i okolicy.

Na wystawie pokazane zostaną stroje ludowe, a zwłaszcza elementy pszczyńskiego stroju ludowego, które od początku istnienia muzeum gromadzi Dział Etnologii. Będą to ubiory noszone na co dzień, w określonych porach roku, jak również stroje odświętne.


Wystawa przypomina ostatnie chłopionki z ziemi pszczyńskiej, które jeszcze kilkanaście lat temu można było zobaczyć na ulicach okolicznych miast i wsi. Agnieszka Szymula, autorka scenariusza wystawy, przeprowadziła z nimi wiele rozmów zbierając materiały do dokumentacji muzealnej i wystawy.


Ekspozycja zwraca uwagę na wspólne tradycje kulturowe całej ziemi pszczyńskiej z Tychami włącznie.


- Wystawa będzie zaproszeniem do minionego świata chłopionek (chopionek) – kobiet chodzących w kieckach, czyli noszących strój ludowy na co dzień. Pokaże bogactwo kobiecego stroju ludowego noszonego przez mieszkanki Tychów i okolicy, a więc obszaru tworzącego historyczną ziemię pszczyńską. Na ekspozycji pokazane zostaną wersje i zestawy ubiorów charakterystyczne dla kolejnych pór roku i różnych okazji, od codziennych po uroczyste, m.in. odświętne i codzienne kaftany jakle, suknie kiecki, fartuchy, nakrycia głowy: haftowane chustki sztofki, płócienne chusty czepcowe, wełniane szpigieltuchy, zimowe plejty - mówi Agnieszka Szymula, autorka scenariusza wystawy.


Obiekty prezentowane na wystawie, pochodzące ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach oraz od osób prywatnych, obejmować będą okres od początku XX w. do współczesności.

 

Wystawie towarzyszyć będzie katalog, w którym, prócz bogatego materiału fotograficznego, znajdą się informacje dotyczące m.in. cech charakterystycznych i nazewnictwa elementów pszczyńskiego kobiecego stroju ludowego, jak również wyglądu stroju codziennego, odświętnego, obrzędowego.
Konsultantem scenariusza wystawy i publikacji jest Maria Lipok-Bierwiaczonek, dyrektor tyskiego muzeum, autorką aranżacji wystawy – Agnieszka Czyżewska.

 

 

Fot. Rodzina z okolic Bierunia w odświętnych strojach, początek XX w. Ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.