25 marca 2013 14:47

Od 1 lipca obowiązek gospodarowania odpadami komunalnymi przejmą gminy – to tylko jedna z wielu zmian, jakie wprowadza nowa ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Uchwały w tej sprawie w czwartek - 21 marca przyjęli na sesji tyscy radni.

Zmiany, jakie wprowadza nowa ustawa dotyczą wszystkich - w Tychach blisko 127 tys. osób, dlatego każdy musi poznać nowe zasady obioru odpadów, a przede wszystkim obowiązki, jakie nakłada na mieszkańców i same gminy. Zdaniem prezydenta miasta - Andrzeja Dziuby to prawdziwa „śmieciowa rewolucja".

 

- Wprowadzenie nowej ustawy śmieciowej to jedno z najpoważniejszych wyzwań ostatnich lat, przed jakim stanęły samorządy. Ustawa zobowiązuje władze gmin do tworzenia nowego systemu odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych, całkowicie zmieniając dotychczasowy system - mówi Andrzej Dziubaprezydent Tychów.


Pierwszym korkiem, jaki mieszkańcy będą musieli wykonać jest złożenie specjalnej deklaracji.

 

- Deklarację będą zobowiązani złożyć właściciele domów jednorodzinnych lub współwłaściciele budynków, które nie posiadają zarządu wspólnoty lub spółdzielni. Jeżeli gospodarstwo domowe zamieszkiwane jest przez współwłaścicieli nieruchomości, deklarację wypełnia i składa jeden z nich – wyjaśnia Anna Warzechanaczelnik Wydziału Komunalnego UM Tychy.


Deklaracje dostępne będą w Biurze Obsługi Klienta przy ulicy Piłsudskiego 12 lub i stronie internetowej: www.tego.tychy.pl. Wypełnioną deklarację można będzie złożyć w BOK lub wysłać drogą elektroniczną. W obu przypadkach trzeba pamiętać o jednym: termin złożenia deklaracji mija 31 maja br.


- Deklaracje przesyłane w formie elektronicznej muszą być opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym, weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym e-PUAP – mówi Sebastian Wika - naczelnik Wydziału Informatyki UM Tychy.


W przypadku mieszkańców domów wielolokalowych (bloków) deklarację w ich imieniu składa administrator budynku, na podstawie oświadczeń złożonych mu przez mieszkańców.

 

Kolejnym obowiązkiem, jaki ustawodawca nakłada na mieszkańców jest wypowiedzenie usług dotychczasowej firmie odbierającej odpady. W wyniku zmian przepisów prawa dotyczących gospodarowania odpadami komunalnymi od 1 lipca 2013 roku wszystkie odpady wytworzone w gminie, będą zagospodarowywane przez tę gminę.

 

- Należy pamiętać, że obecnie posiadana umowa z firmą wywozową na odbiór odpadów, obowiązuje do czasu jej rozwiązania przez wypowiedzenie usług. W zależności od firmy, czas na wypowiedzenie umowy może się różnić – zwykle to jednak od 1 do 3 miesięcy. Zachęcam do sprawdzenia swojej umowy z firmą wywozową i jak najszybszego jej wypowiedzenia, tak, by przestała obowiązywać w dniu 30 czerwca. W tym celu można skorzystać z gotowego formularza na stronie www.tego.tychy.pl - dodaje Anna Warzecha.

 

Po wejściu w życie nowej ustawy każdy mieszkaniec Tychów segregujący śmieci zapłaci 11 złotych miesięcznie. Jeśli śmieci nie będą segregowane stawka ta może wzrosnąć do 15 złotych. W przypadku gospodarstw wieloosobowych dla piątej i każdej kolejnej osoby stawka ta będzie wynosiła 0 złotych. W ramach tej opłaty, gospodarstwa domowe w domach jednorodzinnych, zostaną wyposażone w przydomowe pojemniki na odpady komunalne i worki. Odpady wielkogabarytowe – będzie można składać bezpłatnie w specjalnych punktach selektywnego zbierania odpadów (PSZOK).

 

Nowa ustawa całkowicie zmienia dotychczasowy system zagospodarowania odpadów, dlatego, miasto rusza z kampanią informacyjną „Od TEGO jesteśmy". Uruchomiono już stronę internetową www.tego.tychy.pl, serwis społecznościowy. Niedługo będzie również dostępna bezpłatna infolinia.

 

- Na ulicach miasta pojawią się billboardy, informacje o zmianach będzie można znaleźć także na miejskich autobusach, w prasie i w telewizji. W ramach akcji do mieszkańców wysłane zostaną listy wraz z ulotkami informującymi o zmianach w systemie gospodarki odpadami - wymienia Iwona Ciepał z Wydziału Informacji, Promocji i Współpracy z Zagranicą UM Tychy.

 

Na ulicy Piłsudskiego 12 otwarty zostanie Biuro Obsługi Klienta, gdzie specjalnie przeszkoleni pracownicy będą m.in. odpowiadać na pytania mieszkańców dotyczące nowej ustawy. Wszystkie uchwały przyjęte przez Radę Miasta Tychy odnośnie ustawy (uchwała w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, uchwały w sprawie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, uchwała w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Tychy oraz uchwała w sprawie sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych i zagospodarowania tych odpadów) znaleźć można w BIP oraz na stronie internetowej www.tego.tychy.pl.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.