13 marca 2013 13:49

Stworzenie Gminnej Ewidencji Zabytków, ochrona i gromadzenie materiałów dotyczących zabytkowych obiektów w mieście to tylko część zadań, jakie będzie realizowała Maria Bachniak – pierwszy Miejski Konserwator Zabytków w Tychach.

Utworzenie stanowiska Miejskiego Konserwatora Zabytków w Tychach, związane jest z zadaniami wynikającymi z nowelizacji ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, która m.in. wprowadziła nową formę ochrony – gminną ewidencję zabytków oraz zadaniami rządowymi przejętymi w związku z podpisanym Porozumieniem pomiędzy Gminą Tychy, a Wojewodą Śląskim.

 

- W tak „młodym" mieście jak Tychy dziedzictwo kulturowe i historyczne ma szczególne znaczenie. Dla ludzi młodych jest już historią, to, co jeszcze niedawno było przedmiotem dylematów, burzliwych dyskusji i rozstrzygnięć architektów i budowniczych miasta - mówi Maria Bachniak.

 

Miejski Konserwator Zabytków zajmować się będzie m.in. zakładaniem kart ewidencyjnych zabytków nieruchomych, wskazanych przez Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach do ujęcia w gminnej ewidencji zabytków (GEZ). Aktualnie obowiązujący wykaz (dostępny na stronie BIP UM Tychy) obejmuje m.in. budynki wpisane do rejestru zabytków (Browar Książęcy, Browar Obywatelski, Zespół pałacowo-parkowy, Zespół Huty Paprockiej, budynek przy ul. Damrota 41, Kościół p.w. Marii Magdaleny) oraz budynki położone na osiedlu robotniczym przy ul. Browarowej, osiedlu robotniczym w Czułowie, osiedlu A, osiedlu B, Starych Tychach, Cielmicach oraz inne budynki przedwojenne, które zachowały walory historyczne i artystyczne. Lista zabytków jest długa i z pewnością będzie się wydłużać.

 

- Gminna Ewidencja Zabytków (GEZ) nie będzie stanowić dokumentu o charakterze zamkniętym, to znaczy takiego, który raz sporządzony nie ulegnie późniejszym modyfikacjom, wręcz przeciwnie będzie to dokument stale aktualizowany i uzupełniany o nowe informacje o obiektach zabytkowych, o ich historii, sposobie użytkowania oraz stanie technicznym – dodaje Maria Bachniak.

 

Wprowadzenie tych zmian w ewidencji wymaga porozumienia z Śląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Katowicach, jednak utworzenie stanowiska Miejskiego Konserwatora Zabytków przyczyni się do usprawnienia procedury związanej z procesem inwestycyjnym i możliwością uzyskania stosownych uzgodnień np. decyzji o warunkach zabudowy budynków ujętych w gminnej ewidencji zabytków.

 

Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków mieści się przy ulicy ul. Barona 30, p. 401 w siedzibie Pracowni Planowania Przestrzennego.


MARIA BACHNIAK:


Jest architektem z uprawnieniami do projektowania w specjalności architektonicznej (dyplom Politechniki Śląskiej z 1981 r.).

 

Do 1991 r. pracowała na stanowisku asystenta projektanta (w tym w Miastoprojekcie Nowe Tychy, gdzie współpracowała z Hanną i Kazimierzem Wejchertem oraz innymi architektami tworzącymi to miasto). Od 1992 r. pracowała na stanowisku inspektora, później kierownika referatu (od 1996) i naczelnika ( od 2009 – do stycznia 2013 r.) w Wydziale Architektury Urzędu Miasta Tychy. Do zakresu czynności Marii Bachniak należały zadania własne gminy dotyczące opieki nad zabytkami oraz nadzorowanie zlecanych prac dotyczących konserwacji zabytków na terenie miasta Tychy. W latach 2001 – 2003 uczęszczała na Studia Podyplomowe na Politechnice Śląskiej na Kierunku Konserwacja Zabytków Architektury i Urbanistyki.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.