16 kwietnia 2012 10:42

"Czy jest Pan/Pani za zmianą granic administracyjnych pomiędzy gminą Kobiór, a Miastem Tychy?" – na to pytanie zadane w ankiecie będzie mógł odpowiedzieć każdy pełnoletni mieszkaniec Tychów od poniedziałku 16 kwietnia do poniedziałku 21 maja. Wydrukowano ponad 20 tysięcy ankiet, można je również pobrać ze strony Urzędu Miasta i Pracowni Planowania Przestrzennego i Architektury w Tychach.

 

Tychy miałyby otrzymać cześć terenu na osiedlu Z-1 i w dzielnicy Cielmice (ul. Jedności i Jankowicka), a Kobiór kilka działek w okolicach ulicy Bielskiej i Gostynki. Podział sprawiedliwy – równo po 33 hektary ziemi.

 

- Tychy potrzebują działek wokół Ośrodka w Paprocanach. Plany modernizacji Paprocan zakładają stworzenie alejek spacerowych za budynkiem "Zrembu", jednak działki tam położone administracyjnie przynależą Kobiórowi. Z kolei Kobiór dąży do wyprostowania granicy w rejonie "Starej Piły”, czyli najbardziej na południe wysuniętego obszaru naszego miasta - mówi Michał Gramatyka, z-ca prezydenta Tychów ds. gospodarki przestrzennej.

 

Wymiana terenów ma również ułatwić komunikację i życie rodzin zamieszkałych na terenach granicznych

– Większość dzieci uczęszcza do tyskich przedszkoli, uczy się w tyskich szkołach i dzięki tej zmianie łatwiej będzie im organizacyjnie pozałatwiać wiele formalności – podkreśla Katarzyna Szymkowska, naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami UM Tychy.

 

Ankiety dostępne będą we wszystkich miejskich placówkach, w siedzibach Rad Osiedli, znajdą się także w dodatku do tygodnika „Twoje Tychy”, a w wersji elektronicznej pobrać ją będzie można między innymi ze strony internetowej Urzędu Miasta Tychy i Pracowni Planowania Przestrzennego i Architektury w Tychach.

 

- Przeprowadzamy "pokojową" zmianę granicy z Kobiórem. Aby dopełnić wszelkich formalnych wymogów, musimy zapytać o zdanie mieszkańców naszego miasta. Podobne konsultacje prowadzone są wśród kobiórzan - naszych sąsiadów. Cała akcja znajdzie swoje podsumowanie w uchwale Rady Miasta a potem we wspólnym wniosku obu gmin do Prezesa Rady Ministrów, który zadecyduje o zmianie granicy. Przewidujemy, że nastąpi to w 2013 roku – dodaje Gramatyka.

 

Przeprowadzenie konsultacji społecznych w Tychach jest koniecznością, bo zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym Rada Ministrów w drodze rozporządzenia tworzy, łączy, dzieli, znosi oraz ustala granice. Wydanie rozporządzenia wymaga zasięgnięcia przez ministra właściwego do spraw administracji opinii zainteresowanych Rad Gmin, poprzedzonych przeprowadzeniem przez te rady konsultacji z mieszkańcami, w przypadku zmian granic naruszających granice powiatów  - dodatkowo opinii odpowiednich rad powiatów. W przypadku nie wyrażenia opinii w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania wystąpienia o opinię, wymóg zasięgnięcia opinii uznaje się za spełniony.


Wzór ankiety - do pobrania »

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.