2 kwietnia 2019, 15:5:33

Uwaga: konkurs zawieszony do odwołania! Wskaźniki w Tychach pokazują wspaniałe powietrze i szybko zapominamy o smogu, który jeszcze niedawno nas męczył. Jednakże problem nie znika na zawsze. Wróci wraz z jesiennym chłodem.

smog

Więcej o smogu, tu: https://www.youtube.com/watch?v=3MWogjSo3-M

Dlatego cały czas szukamy rozwiązań poprawiających jakość powietrza w naszym otoczeniu.

O smogu przywykliśmy myśleć, jako o zjawisku niezależnym od nas. Jest to problem, który wydaje się najbardziej wymykać wpływowi pojedynczego człowieka. Powietrze jest wspólne, ponad płotami naszych domów, przenika różne bariery. Trudno wpłynąć na to czym nasz sąsiad pali w piecu. A to właśnie domowe piece i ten opał są główną przyczyną powstawania tzw. niskiej emisji – czyli trujących wyziewów z kominów, rur wydechowych przy powierzchni ziemi (do 40 metrów).

Ponad 92% populacji świata oddycha niezdrowym, zanieczyszczonym powietrzem, a ponad 7 milionów ludzi umiera w ciągu roku z powodu smogu. W Polsce, dane są zróżnicowane, ale szacuje się, że rocznie nawet 80 tysięcy osób umiera z tego powodu. Współczesne pokolenie dzieci jest pierwszym pokoleniem w historii ludzkości, których życie będzie trwało krócej niż pokolenia wcześniejszego. Winowajcą jest zanieczyszczenie całego środowiska, w tym powietrza, któremu – obok wody i jedzenia - nadaje się największe znaczenie w osłabianiu gatunku ludzkiego. Państwa, miasta szukają rozwiązań. Niedawno w Katowicach miał miejsce szczyt klimatyczny COP24, na którym omawiano problem i szukano międzynarodowego porozumienia w określeniu daty, kiedy to odejdziemy od paliw stałych (głównie węgla) w ogrzewnictwie. Środowiska naukowe i biznes również próbuje rozwiązać problem. W Krakowie, z powodu smogu, powołano do życia Smogathon. Jest to inicjatywa, której celem jest walka z zanieczyszczeniem powietrza za pomocą innowacji i technologii. W konkurencji ścigają się projekty z całego świata. „To musi się skończyć, szukamy bohatera, który pokona Smoga.” – czytamy na stronie inicjatywy. W Tychach szukamy bohaterów na miarę własnego domu, najbliższego otoczenia, ale również całego miasta. Namawiamy, aby szukać możliwości walki ze smogiem za pomocą rozwiązań wdrożonych we własnym życiu, domu. Docenione będą również pomysły dotyczące całych dzielnic lub miasta. O ich realizację jednak o wiele trudniej, bo oprócz pomysłu, ich wdrożenie wymagać będzie innych osób, z tego względu skala przedsięwzięcia nie przesądzi o wygranej.

Na czym polega konkurs „Oddycham w Tychach”?

  1. Opracowujemy i wdrażamy w życiu pomysł na własne działanie prowadzące do poprawy jakości powietrza w swoim domu, okolicy, dzielnicy lub mieście. Liczy się liczba drobnych zmian lub skala efektu.
  2. Wszystkie rozwiązania filmujemy lub fotografujemy, a zdjęcia czy filmowane zmiany komentujemy lub opisujemy w prezentacji zdjęciowej, aby były zrozumiałe dla oglądającego.
  3. Stworzoną pracę konkursową w formie filmu lub prezentacji zdjęciowej umieszczamy na kanale youtube
  4. Przesyłamy link do pracy konkursowej umieszczonej na youtube, na adres tyskiezywioly@umtychy.pl.
  5. Koniecznie nasze zgłoszenie uzupełniamy wypełnionym i podpisanym oświadczeniem – możemy je przesłać pocztą, dostarczyć osobiście lub zeskanować i dołączyć do e-maila z linkiem do pracy konkursowej.
  6. Czekamy na potwierdzenie uczestnictwa w konkursie, które otrzymamy e-mailem zwrotnym 19 maja br.
  7. Promujemy swoją pracę konkursową, aby zachęcić do głosowania jak największą liczbę internautów (głosowanie odbędzie się na profilu facebook.com/tyskiezywioly 20-31 maja br.)

Zapraszamy do konkursu poprzez szkoły, jednakże mogą w nim wziąć udział całe rodziny!

Szukajcie inspiracji w sieci. Rozwiązania są na wyciągnięcie ręki.

Załączniki

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×