9 maja 2017, 12:19:32

"TY CHYba czytasz? Bookcrossing po tysku" to miejska kampania propagująca książki i czytelnictwo.

bookcrossing w Tychach

Bookcrossing to idea nieodpłatnego przekazywania książek, poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. Pomysł bookcrossingu narodził się w USA w 2001 r. Szacuje się, że na świecie krąży 9 mln "uwolnionych" książek, a w akcji uczestniczy około miliona osób.

Ostatnie badania czytelnictwa w Polsce są alarmujące - z raportu Biblioteki Narodowej wynika, że odsetek osób nieczytających w naszym kraju przekroczył już 60 proc. Przynajmniej jednokrotny kontakt z - jakąkolwiek - książką w ciągu roku zadeklarowało nieco ponad 39 proc. Polaków.

W Tychach funkcjonuje 16 filii biblioteki, które dysponują księgozbiorem liczącym 388 tysiący egzemplarzy oraz ponad 31 tysiącami jednostek zbiorów specjalnych. Akcja bookcrossingowa sprawi, że książki staną się jeszcze bardziej dostępne.

Bookcrossing po tysku

W Tychach książki można zostawiać na specjalnych, bookcrossingowych półkach, które umieszczone zostały na początek w 14 różnych punktach miasta. Między innymi w Urzędzie Miasta, Szpitalu Miejskim czy Basenie Miejskim. Wystarczy książkę, którą chcemy przekazać innym, zostawić w wyznaczonym miejscu - znalazca może taką książkę zabrać, przeczytać, a potem znów odłożyć na jedną z półek, by mogła trafić do nowego czytelnika. Wszystkie uwolnione książki będą na bieżąco oznaczane logotypem akcji oraz dodatkowo opieczętowane.

Jeśli chcesz zostać parnterem akcji i mieć u siebie bookcrossingowy stojak lub półkę, skontaktuj się z Wydziałem Informacji, Promocji i Współpracy z Zagranicą UM Tychy, tel. 32 776 39 13, e-mail: bookcrossing@umtychy.pl .

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×