14 listopada 2016, 11:4:14

Blisko 80% kobiet w Polsce spożywa alkohol. Ponieważ organizm kobiety różni się od organizmu mężczyzny kobiety inaczej reagują na tę samą dawkę alkoholu.

ulotki o alkoholu dla kobiet Autor: Małgorzata Tomaszewska

·         organizm kobiety ma mniej komórek tłuszczowych, a co za tym idzie mniej wody, w której rozpuszcza się alkohol;

·         z powodu mniejszych rozmiarów, kobiety mają mniej krwi, a konsekwencją tego jest wyższe stężenie alkoholu;

·         kobiety mają więcej estrogenów, które sprzyjają intensywniejszemu wchłanianiu alkoholu;

·         kobiety mają mniej enzymów odpowiedzialnych za metabolizowanie.


Kobiety ryzykują bardziej, ponieważ…

1.       Ponieważ kobiety słabiej metabolizują alkohol w żołądku to większa jego część dociera do wątroby i powoduje jej szybsze niszczenie.

2.       Alkohol też bardziej oddziałuje na funkcjonowanie mózgu kobiet, bardziej zakłócając zdolności psychomotoryczne.

3.       Ponadto alkohol zaburza funkcje hormonalne, co może zakłócić cykl miesiączkowy.

4.       Dodatkowo alkohol wypłukuje wapń z organizmu i zakłóca metabolizm witaminy D co może zwiększać predyspozycje do ostrych form osteoporozy.

5.       Skutkiem nadużywania alkoholu przez kobiety może być zwiększone zagrożenie nowotworem sutka, a także oziębłość płciowa i niezdolność do przeżywania orgazmu.

6.       Ryzykowne spożywanie alkoholu może być przyczyną występowania zaburzeń nastroju m.in.: o charakterze depresyjnym i lękowym. (na podstawie:  http://www.parpa.pl/index.php/szkody-zdrowotne-i-uzaleznienie/kobiety-i-alkohol )


FAS

Każda ilość alkoholu spożywanego przez kobietę w czasie ciąży działa toksycznie na rozwijające się w jej łonie dziecko. u kobiet pijących alkohol w czasie ciąży znacznie częściej występują przedwczesne porody oraz poronienia.

FAS – Fetal Alkohol Syndrome – to alkoholowy zespół płodowy – to jednostka chorobowa diagnozowana u dzieci, których matki spożywały alkohol podczas ciąży. Warto pamiętać, że nie ma „bezpiecznej” dawki alkoholu, która kobieta może wypić w ciąży bez ryzyka, że wyrządzi krzywdę swojemu dziecku. W przypadku, gdy z powodu braku informacji lub co gorsze na zalecenie lekarza lub członków rodziny piłaś alkohol – po urodzeniu obserwuj dziecko i w przypadku wątpliwości – poszukaj profesjonalnej pomocy w celu postawienia diagnozy. Więcej informacji nt. FAS na stronie Fundacji Fastryga - http://fas.edu.pl/

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×