piątek, 1 stycznia 2021, 00:00 - środa, 31 marca 2021, 16:00

„Praca i życie codzienne kobiet w Tychach na fotografiach w latach 1955–1989” to tytuł wystawy na którą zaprasza Muzeum Miejskie w Tychach. Zaprezentowane fotografie można oglądać w Centrum Medycznym Paprocany przy ul. gen. Wł. Sikorskiego 101. Wystawa potrwa do 31 grudnia br.

Budowa i rozwój Tychów od lat 50. do 80. XX w., powstawanie kolejnych osiedli mieszkaniowych, przedszkoli, szkół, obiektów użyteczności publicznej i rozwój infrastruktury   spowodowały ogromny wzrost liczby mieszkańców. W poszukiwaniu mieszkania i lepszych warunków do życia   przybywały   do Tychów   całe rodziny z okolicznych miejscowości,   dalszych części Polski   i   dawnych kresów wschodnich.   Kobiety, mieszkanki Tychów, poza prowadzeniem gospodarstwa domowego, zatrudniały się jako   przedszkolanki   i   nauczycielki   w otwieranych przedszkolach i szkołach, jako   opiekunki   i pielęgniarki   w żłobkach, w ośrodkach zdrowia, w szpitalach: miejskim i wojewódzkim.   Pracowały w Miastoprojekcie przy projektowaniu osiedli, także   na budowie w ramach przedsiębiorstw budujących miasto. Znajdowały zatrudnienie   w rozwijającej się sieci handlowej i usługowej. W poszukiwaniu pracy wyjeżdżały również do sąsiednich miejscowości. Sytuacja zmieniła się   na przełomie lat 60. i 70. XX w., kiedy   rozbudowano ZEG,   oddano   m.in.   do użytku Kombinat Ogrodniczy   i   Wytwórnię Serów Topionych, w których   zatrudnienie kobiet wynosiło ponad 50% całej załogi. 

Wystawa   na wybranych fotografiach   przedstawia kobiety w czasie wykonywania pracy   w istniejących i powstających zakładach   na terenie Tychów w latach 1955–1989, m.in.   w przemyśle,   handlu   i usługach,   w instytucjach oświatowych   i   służbie zdrowia.   Prezentuje też życie codzienne.   Scenki sytuacyjne   zarejestrowane w różnej przestrzeni –   w sklepach,   na przystankach autobusowych,   na spacerach z dziećmi,   w drodze z kościoła,   na organizowanych w mieście festynach i uroczystościach.   Przedstawia kobiety zapracowane, w strojach roboczych, w strojach codziennych i „elegantki” na niedzielnych spacerach.

Prezentowane fotografie ukazują zaledwie niewielki wycinek życia kobiet w minionych latach. Pochodzą one ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach, m. in. z kroniki i albumów PSS Społem oraz kroniki ZEG.

Sikorskiego 101
43-100 Tychy
http://muzeum.tychy.pl/
1668921709933581
promocja@muzeum.tychy.pl
tel.: 48 32 327 18 20
Miejsce wydarzenia

Centrum Medyczne Paprocany

Sikorskiego 101
43-100 Tychy

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Centrum Medyczne Paprocany świadczy usługi medyczne: porady lekarzy rodzinnych, internistów i pediatrów porady lekarzy specjalistów (18 poradni specjalistycznych) badania diagnostyczne (EKG, EKG wysiłkowe, USG,...

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×