piątek, 17 stycznia 2020, 18:00-21:00

Pierwsza wystawa prezentująca w sposób syntetyczny dorobek Karla/Karola Pokornego, kamieniarza-rzeźbiarza z Katowic, tworzącego na przełomie XIX i XX wieku.

 

W krajobraz Górnego Śląska wpisane są   kamienne krzyże przydrożne, zwane Bożymi Mękami, charakterystyczny element dziedzictwa kulturowego regionu.   Kilkadziesiąt z nich to dzieła sygnowane przez Karla/Karola Pokornego, kamieniarza-rzeźbiarza z Katowic.   Znaleźć je można od Bytomia po Goczałkowice i od Gliwic po Bojszowy i Bieruń. Na tle prac innych autorów wyróżniają się starannością wykonania, urodą motywów zdobniczych i ciekawymi rozwiązaniami kompozycyjnymi.

 

Wystawa jest efektem pracy badawczej Marii Lipok-Bierwiaczonek   – jej poszukiwań w terenie i w archiwach, w trakcie których odnalazła m. in. dokumenty związane z działalnością firmy kamieniarskiej Pokornego. Ekspozycja to prawie   70 dzieł artysty utrwalonych na fotografiach.   Będzie też można spojrzeć po raz pierwszy z bliska na rzeźbę Madonny z Dzieciątkiem, fragment obiektu z 1893 roku z Paprocan.

 

To wystawa   nie tylko dla miłośników kapliczek, krzyży przydrożnych i nagrobków na starych nekropoliach.   Zainteresuje   też   pasjonatów historii górnośląskiego rzemiosła z przełomu XIX i XX wieku.

otwarcie wystawy:   17 stycznia 2020   ( piątek ), godz. 18.00
czas trwania:  
17.01–4.04.2020
miejsce:  
Stary Magistrat, pl. Wolności 1
kuratorka:  
Maria Lipok-Bierwiaczonek
aranżacja:   Krystian Banik

więcej:   http://muzeum.tychy.pl/wystawa/z-piaskowca-i-z-marmuru-dziela-mistrza-pokornego/

Plac Wolności 1
43-100 Tychy
http://muzeum.tychy.pl
dyrekcja@muzeum.tychy.pl
tel.: +483271820-22
Miejsce wydarzenia

Muzeum Miejskie

Plac Wolności 1
43-100 Tychy

Miejsce, które łączy przeszłość z teraźniejszością. Tyskie muzeum przy zaangażowaniu mieszkańców gromadzi bezcenne świadectwa lat minionych i mijających. Firma jest uczestnikiem miejskiego programu " 3+ Liczna rodzina " oraz " Aktywni 60 plus ", w ramach których oferuje oprowadzanie po wystawie z...

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×