Muzyka wykorzenionych

Informacje

  • Data: sobota, 19 października 2019, 18:00-21:00
  • Adres: Andersa 22, 43-100 Tychy
  • Strona: http://www.akademiacafe.pl
  • Telefon: +48 790 706 149

19 października (sobota), godz. 18.00
Akademia Cafe, ul. gen. Wł. Andersa 22

Kontynuujemy działania w przestrzeni Osiedla A. I tym razem odbędą się tańce połączone z elementami nauki podstawowych kroków oraz zabaw tanecznych. Będzie to także wyjątkowa okazja, by poznawać kolejne instrumenty, na których grają nasi goście.


Muzyka tradycyjna ma silny związek z małymi społecznościami, które decydowały, jak podkreślać swoją kulturową odrębność. Na tej samej ziemi żyli ich rodzice, dziadkowie i pradziadowie, a z nimi rosła przez stulecia muzyka przekazywana tradycyjnie – z ust do ust, od mistrza do ucznia, z pokolenia na pokolenie. Dzisiaj większość z nas z trudem poszukuje swoich korzeni – jesteśmy rozsiani po wielu krajach, przesiedlani po wojnie, emigrujemy ze wsi do miast za lepszą pracą. Co spaja ludzi z tak odległych stron jak Podkarpacie, Białoruś, Śląsk i Małopolska? Odpowiedzią jest język muzyki, poszukiwanie transowych i sentymentalnych brzmień wydobywanych z tradycyjnych instrumentów i przekładanie ich na język współczesnej, globalnej wioski. Czy cymbały mogą zagrać jak muzyka elektroniczna? O tym przekonamy się na spotkaniu z zespołem Pokrzyk.
To kapela trans-folkowa, grająca w różnych miejscach. Kręci ich starodawna muzyka taneczna oraz obrzędowa z Polski i innych stron. Grają mocno i do tańca. Choć akustycznie, dostrzegają i starają się podkreślać więź między transowością tradycyjnej muzyki i współczesną muzyką elektroniczną.  Podczas wspólnego spotkania usłyszeć będzie można melodie z miejsc pochodzenia każdego z nas – wygrzebane ze starych zapisków lub zebrane po wioskach. Sięgające co najmniej XIX wieku, a pewnie i jeszcze wcześniej. Blisko-odległe opowieści z Białorusi, pieśni z podmokłych mazurskich krajobrazów, żywe, a zarazem wzruszające melodie z Rzeszowszczyzny, przykurzony repertuar z okolic Krakowa, a także…

gospodarze: Pokrzyk: Daria Butskaya – skrzypce, śpiew, Katarzyna Dudziak – basy, śpiew, Mirek Ładoś – baraban, Paweł Iwan – cymbały, śpiew, Kamila Owsianików – flet, śpiew


„Z przytupem” to propozycja Muzeum Miejskiego w Tychach w ramach cyklu „Kultowe Osiedle A” oraz Programu Rewitalizacji dla Miasta Tychy.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.