piątek, 9 listopada 2018, 18:00-21:00

Miłośnicy sztuki! Przybywajcie!
Od 9 listopada zapraszamy na wystawę najbardziej rozpoznawalnej postaci w sztuce XX wieku - Salvadora Dali.
A jakie dzieła u nas?
Unikatowe prace na papierze - akwaforty,linoryty, w większości egzemplarze autorskie sygnowane i podpisane przez artystę !

Salvador Dali (1904 – 1989), kataloński malarz. Jeden z najbardziej skandalizujących twórców XX wieku. Swoją znakomitą sprawność warsztatową zawdzięczał studiom w Akademii San Fernando w Madrycie (1921 – 1923). Jego wczesne fascynacje kierunkami awangardowymi w plastyce (futuryzm, kubizm, włoskie malarstwo metafizyczne), zmieszane ze skłonnością do tradycyjnego, akademickiego obrazowania, uzyskały intelektualną podbudowę w psychoanalizie. Wpływy lektury Zygmunta Freuda były już widoczne na pierwszej wystawie Dalego w Barcelonie (1925) i wyprzedziły związanie się malarza z paryskimi surrealistami (1927 – 1928, oficjalnie w 1929). Dali stał się jednym z najbardziej aktywnych przedstawicieli surrealizmu.

Podczas pierwszej wizyty w Paryżu w 1927 roku, Dali spotkał się z Picassem w jego atelier[2]. Picasso pokazywał mu swoje obrazy, które wywarły na Dalím wielkie wrażenie. Później jednak Salvador powiedział, że jeden jego obraz jest więcej wart niż wszystkie obrazy Picassa.  

Do najbardziej kontrowersyjnych działalności Dalego należą obrazy religijne, powstałe w wyniku rzekomych uniesień wiary artysty, w których odwoływał się m.in. do baroku włoskiego i hiszpańskiego, a także akademizmu XIX wieku. Rezygnował w nich z pełnego repertuaru swoich surrealistycznych chwytów (Ostatnia wieczerza, 1955). Jego wystawy nieustannie odnoszą komercyjny sukces na całym świecie, a postać Salvadora Dali stała się częścią współczesnej kultury masowej.

Wystawa potrwa do 30 listopada!

Plac Krzysztofa Kamila Baczyńskiego 2
43-100 Tychy
http://www.teatrmaly.tychy.pl/galeria-obok
163937581207386
galeriaobok@teatrmaly.tychy.pl
tel.: +48 32 780 32 02
Miejsce wydarzenia

Miejska Galeria Sztuki "OBOK"

Plac Krzysztofa Kamila Baczyńskiego 2
43-100 Tychy

Galeria "OBOK" w Tychach znajduje się w Pasażu Kultury Andromeda. Nie posiada własnej stałej ekspozycji. Prezentuje indywidualne i zbiorowe czasowe wystawy malarstwa, rzeźby, grafiki, tkaniny i fotografii. Jest miejscem warsztatów artystycznych i spotkań literackich.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×