Uzależnienia

14 listopada 2016, 10:42:11
kieliszek do wódki Autor: Małgorzata Tomaszewska

Uzależnienie jest chorobą, która wyniszcza ciało i umysł, a w konsekwencji zmienia całe życie człowieka. Nawet jednorazowe zażycie substancji psychoaktywnej (alkohol, dopalacze, narkotyki) nie jest bezpieczne i może być przyczyną nieodwracalnych zmian, a w konsekwencji może doprowadzić do zgonu (zatrucia, wypadki, samobójstwa). 

Nikt nie jest w stanie przewidzieć reakcji organizmu na substancję. Ponadto warto wiedzieć, że wszystkie substancje psychoaktywne mają zdolność wywoływania uzależnień i uszkadzają narządy wewnętrzne: mózg, serce, wątrobę, płuca.  Ponadto człowiek uzależniony swoimi zachowaniami często rani bliskich i ma problemy w sferze zawodowej. Po jakimś czasie ogranicza czynności, które dawniej były w obszarze jego zainteresowań, które były jego hobby, pasją, a jego aktywność życiowa zostaje zawężona wyłącznie do utrzymania nałogu.  Każdy ma prawo dokonywać własnych wyborów życiowych. Jednak na tej stronie chcemy przekazać kilka informacji i zachęcić do refleksji nt. wyboru zdrowego stylu życia.

Miasto Tychy prowadzi działania na rzecz profilaktyki i zmniejszania problemów związanych z uzależnieniami. Na niniejszej stronie zostały zamieszczone linki do miejskich programów profilaktycznych, do ciekawych stron z zakresu profilaktyki oraz do dokumentów o charakterze prawnym i strategicznym. Ponadto zamieszczone będą artykuły odpowiadające na pytanie, gdzie szukać pomocy w przypadku problemów związanych z nadużywaniem substancji psychoaktywnych i uzależnień behawioralnych. Na bieżąco będą też opisywane działania profilaktyczne, które realizowane są w Tychach lub skierowane są do mieszkańców. 

Diagnozy i programy

Uzależnienie

Anonimowi Alkoholicy

Anonimowi Alkoholicy

W Tychach działa 10 grup Anonimowych Alkoholików. Kim są i kto może do nich dołączyć? O tym poniżej.

Uzależnienie od alkoholu

Uzależnienie od alkoholu

Uzależnienie od alkoholu – alkoholizm jest chorobą przewlekłą, postępującą i potencjalnie śmiertelną.

Współuzależnienie

Współuzależnienie

Współuzależnienie nie jest chorobą – to efekt przystosowania się do życia z osobą uzależnioną.

Dzieci w rodzinach alkoholowych

Dzieci w rodzinach alkoholowych

W związku z alkoholizmem jednego lub obojga rodziców, dzieci doświadczają bardzo wielu negatywnych zdarzeń, radzą sobie z nimi nieświadomie przyjmując różne role.

Dlaczego kobiety, pijąc alkohol, ryzykują więcej?

Dlaczego kobiety, pijąc alkohol, ryzykują więcej?

Blisko 80% kobiet w Polsce spożywa alkohol. Ponieważ organizm kobiety różni się od organizmu mężczyzny kobiety inaczej reagują na tę samą dawkę alkoholu.

Alkoholicy też mają rodziny

Alkoholicy też mają rodziny

Niemal każdy na świecie słyszał o mityngach Anonimowych Alkoholików, ale niewiele osób wie, że są też spotkania dla bliskich i przyjaciół alkoholików.

Miejsca pomocy

Leczenie odwykowe

Akty prawne

Przydatne linki

Zadania

Moja droga do trzeźwości - wywiad z Andrzejem Gawraczem

Moja droga do trzeźwości - wywiad z Andrzejem Gawraczem

Z Andrzejem Gawraczem, od 15 lat trzeźwym alkoholikiem, prezesem Tyskiego Klubu Abstynentów „Bosman”, rozmawia Małgorzata Tomaszewska, pracownik Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Miasta Tychy.

Placówka wsparcia dziennego na Czułowie

Placówka wsparcia dziennego na Czułowie

W 2017 roku w filii Specjalistycznej Placówki Wsparcia Dziennego przy ul. Katowickiej 229/3 realizowany jest program „Tychy - moje miasto” stwarzający wychowankom możliwość odkrywania własnej tożsamości, lepszego poznania swojego otoczenia i atrakcyjnych miejsc w najbliższej okolicy.

Relacja z konferencji „Nowe trendy w leczeniu osób uzależnionych

Relacja z konferencji „Nowe trendy w leczeniu osób uzależnionych

W dniu 4 grudnia 2017r. Referat Polityki Społecznej Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Miasta Tychy wspólnie z Ośrodkiem Pomocy Psychologicznej Profilaktyki i Leczenia Uzależnień MENS SANA zorganizował w Urzędzie Miasta Tychy VI Miejski Zjazd Profilaktyczny.

ABSTYNENCKI KLUB ŻEGLARSKI "PAPROCANY"

ABSTYNENCKI KLUB ŻEGLARSKI "PAPROCANY"

Alkoholizm w naszym kraju stanowi chyba największy problem społeczny, gdyż budzi on bardzo silne emocje. Uzależnienie jest chorobą całej rodziny wprowadzając do niej dysfunkcjonalne przystosowanie się do patologicznych relacji.

ILE PROFILAKTYKI W PROFILAKTYCE?

ILE PROFILAKTYKI W PROFILAKTYCE?

Relacja z Konferencji „Dylematy współczesnej profilaktyki uzależnień”.

Informacje dla sprzedawców alkoholu

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×