12 sierpnia 2015 11:21

Małe Ogródki to miejska kampania społeczna na rzecz zdrowego żywienia. Głównym adresatem są w niej dzieci w wieku przedszkolnym i ich rodziny.

Czym są małe ogródki?
Działania prowadzone są w 16 tyskich przedszkolach, z których każde realizuje swój indywidualny program o zdrowym odżywianiu. Kierunek i główne przedsięwzięcia kampanii określane i prowadzone są przez Urząd Miasta Tychy (Wydział Informacji, Promocji i Współpracy z Zagranicą). Kampania jest programem długoterminowym nastawionym na edukację. Jest prowadzona od 2012 roku. Głównymi obszarami działań Miasta jest w niej:
  • zakładanie ogródków warzywno-owocowych przy przedszkolach przeznaczonych do prowadzenia przez dzieci pod nadzorem opiekunów,
  • zapewnianie fachowego wsparcia ekologicznego ogrodnictwa przy prowadzeniu ogródków,
  • współpraca ze specjalistami w zakresie zdrowej diety – Zdrowy Przedszkolak.org i wspieranie przedszkolnych kuchni w tworzeniu jadłospisów,
  • organizacja warsztatów, wykładów i szkoleń dotyczących zdrowego żywienia, a skierowanych do nauczycieli, pracowników administracyjnych przedszkoli, rodziców i dzieci.


Dlaczego realizujemy ten projekt?

Badania dowodzą, że wrasta ilość dzieci z nadwagą i otyłością. Co czwarte dziecko w Europie jest otyłe. W Polsce, w ciągu ostatnich 20 lat, trzykrotnie wzrosła liczba dzieci z nadwagą. W różnych rejonach Polski procent dzieci i młodzieży otyłej wynosi od 2,5 do 12% populacji w wieku rozwojowym i tendencja jest wzrastająca. (cały artykuł poświęcony problemowi można przeczytać na stronie www.zdrowyprzedszkolak.org)

Jednocześnie badania wskazują na konieczność edukacji dzieci już w przedszkolach, kiedy to kształtują się preferencje smakowe oraz upodobania żywieniowe, które mogą w przyszłości odbić się negatywnie lub pozytywnie na zdrowiu naszych dzieci.

Co chcemy osiągnąć?

Naszym celem jest zainteresowanie dzieci, ich rodzin i otoczenia zdrowym odżywianiem. Jest nim budowanie postawy świadomego konsumenta wśród tyskich rodzin i poprawa, w długiej perspektywie, stanu zdrowia adresatów. Poprzez działania wspierające program, pragniemy również wzmacniać wizerunek Tychów jako atrakcyjnego, prorodzinnego miejsca zamieszkania.

Kogo pytać o projekt?

Inicjatorem i prowadzącym projekt jest Wydział Informacji, Promocji i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta Tychy. Za realizację projektu oraz przełożenie jego założeń na programy edukacyjne odpowiedzialne są przedszkola uczestniczące w projekcie. 

Z kim współpracujemy?

Patronem projektu jest Centrum Edukacyjne BLIŻEJ PRZEDSZKOLA.

Na co dzień współpracujemy z organizacjami, inicjatywami i osobami, realizującymi w ramach swojej działalności podobne cele. Poszukujemy sponsorów i wolontariuszy chętnych do pomocy przy realizacji programu w przedszkolach.


Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.