13 października 2015 13:48

Celem kampanii jest uświadomienie tyskiej młodzieży i jej rodzicom konsekwencji zażywania dopalaczy i innych używek oraz promowanie pozytywnych zachowań młodzieży.

Przekaz kampanii ma charakter pozytywny - oprócz informowania o skutkach i zagrożeniach wynikających ze stosowania dopalaczy, chcemy aby działania promowały pozytywne wzorce zachowań.

Od wiosny 2016 r. w mieście organizowane będą różne formy aktywności dla młodzieży (sportowe, kulturalne) - organizowanie czasu wolnego jako alternatywa dla zażywania.

Grupa docelowa:

-Rodzice, którzy nie mają wystarczającej wiedzy aby rozmawiać z dziećmi o używkach

-Młodzież w wieku gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym, która jeszcze nie bierze i ta, której zdarza się czasami sięgać po narkotyki

Co to są dopalacze

Dopalacze to substancje psychoaktywne, mające właściwości zbliżone do działania narkotyków. Są to produkty pochodzenia zarówno syntetycznego,

jak i naturalnego, sprzedawane w sklepach internetowych i na czarnym rynku. Sprzedawcy reklamują je jako środki pobudzające, wspomagające funkcje poznawcze (np. poprawiające czasowo pamięć, koncentrację) czy pozwalające się zrelaksować.

Jednocześnie producenci „dopalaczy” w ofercie handlowej zamieszczają informację, że są to produkty kolekcjonerskie, nawozy do kwiatów, pochłaniacze wilgoci czy sole do kąpieli „nie do spożycia przez ludzi”.

Jak działają dopalacze

„Dopalacze”, jak większość substancji psychoaktywnych, działają na ośrodkowy układ nerwowy. Po ich zażyciu zmienia się nastrój i zachowanie człowieka. Część substancji, najczęściej pochodzenia syntetycznego, daje efekty podobne do tych po użyciu amfetaminy, kokainy lub ecstasy.

W grupie substancji pochodzenia naturalnego zachodzi duże zróżnicowanie w ich działaniu. Często są to mieszanki ziół o działaniu psychoaktywnym. Mogą działać zarówno uspokajająco, wywoływać euforię, jak i działać psychodelicznie czy halucynogennie.

Skutki użycia mogą być zbliżone do działania marihuany, haszyszu czy LSD. Mogą też przypominać zatrucie organizmu toksynami..

Tylko w te wakacje do szpitali w Polsce trafiło kilkaset osób, które zażywały dopalacze – były również ofiary śmiertelne. Substancje zawarte w dopalaczach są często nieznanego pochodzenia, co ogromnie komplikuje interwencję medyczną!

Jak wyglądają dopalacze?

Postać fizyczna tych produktów również zbliżona jest wyglądem do narkotyków. „Dopalacze” występują w postaci białego proszku, kapsułek lub tabletek, suszu roślinnego (liście, nasiona, ekstrakt, skręty), suszu grzybów. Mogą być przyjmowane doustnie, donosowo, występują także w postaci wywaru lub do palenia.

Sygnały ostrzegawcze – na co zwracać uwagę

  • Szkliste oczy, źrenice zwężone, rozszerzone nieruchome, nadmierna ruchliwość, zaburzenia snu, chudnięcie, zmienność nastrojów, trudności w koncentracji, ataki agresji, krwotoki z nosa, zachowania nieadekwatne do sytuacji
  • Pojawienie się nowych akcesoriów mogących służyć do przyjmowania substancji psychoaktywnych np. fifki, zapalniczki, łyżeczki, bibułki, charakterystyczne foliowe torebki
  • Nieobecny wzrok, halucynacje wzrokowe i słuchowe, lęk, panika urojenia, ślinotok, wymioty, zesztywnienie lub zwiotczenie mięśni – takie objawy mogą świadczyć o zażyciu substancji halucynogennych.

Co zrobić, gdy podejrzewasz że dziecko zażywa substancje psychoaktywne?

  • Zacznij działać! Problem sam się nie rozwiąże!
  • Nie działaj pod wpływem emocji, nie rozpoczynaj rozmowy gdy dziecko jest odurzone – przygotuj się do rozmowy. Dowiedz się jak najwięcej o substancjach psychoaktywnych.
  • Ustal reguły postępowania i konsekwentnie ich przestrzegaj – stosuj zasadę ograniczonego zaufania.
  • Okazuj miłość i zainteresowanie swojemu dziecku!
  • Nie wstydź się, korzystaj ze wsparcia. Szukaj pomocy u specjalistów zajmujących się uzależnieniami.
Gdzie szukać pomocy

800 060 800 – Bezpłatna, całodobowa infolinia Głównej Inspektora Sanitarnego

Tu uzyskasz informacje na temat negatywnych skutków zażywania dopalaczy oraz możliwościach ich leczenia. Na infolinię GIS można także przekazywać informacje ułatwiające służbom dotarcie do osób handlujących nielegalnymi substancjami.

801 199 990 – Ogólnopolski Telefon Zaufania Narkotyki – Narkomania

Telefon czynny czynny jest codziennie w godzinach 16:00 – 21:00.

Poradnia internetowa www.narkomania.org.pl

Poradnia udziela anonimową pomoc on-line lekarza psychiatry, psychologa i prawnika.

116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży.

Telefon prowadzony przez Fundację Dzieci Niczyje – czynny dziennie od 12 do do 22, pomoc onlina dostępna na www.116111.pl/napisz.

NZOZ Ośrodek POmocy Psychologicznej Profilaktyki i Leczenia Uzależnień „Mens Sana”
ul. Bukowa 20 Tychy, Tel. 32 3275183

Stowarzyszenie „Trzeźwość życia” w Tychach
ul. Nałkowskiej 19, Tel. 32 720 52 42


Zapraszamy do obejrzenia filmu stworzonego podczas Festiwalu Kultury Młodzieżowej 7 maja 2016 r. techniką animacji poklatkowej.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.