Miasto

1 marca 2021, 9:3:5

„Spodek w Zenicie” – taki tytuł nosi książka napisana przez Annę Syskę – Miejskiego Konserwatora Zabytków w Tychach. Książka w przyszłym tygodniu trafi do sprzedaży.

Okładka książki "Spodek w zenicie"

Można w niej znaleźć informacje o 120 realizacjach w 33 miejscowościach.  Sporo miejsca jest poświęcone także tyskim obiektom.

Tytuł książki pochodzi od nazw dwóch katowickich budynków: Hali Widowiskowo-Sportowej Spodek i Domu Handlowego Zenit.

- Połączenie to wskazuje na minioną już świetność tej architektury. Trzy dekady, jakie upłynęły od czasu transformacji ustrojowej, pozwalają spojrzeć na realizacje lat 1945–1989 z innej perspektywy. Dystans czasowy pomaga dostrzec zarówno jej plusy, jak i minusy, pozwala także na spojrzenie, w którym nie dominują negatywne skojarzenia związane z epoką, w której budynki te powstawały. Okres PRL był dla architektury czasem niezwykle trudnym, ale i interesującym. Obfitował w różnorodne zjawiska, stylistyki, problemy projektowe i wykonawcze – mówi Anna Syska - autorka książki.

W przewodniku Anny Syski każdy znajdzie coś dla siebie – zarówno ci, którzy dopiero poznają architekturę okresu PRL, jak i ci, którzy orientują się w niej dość dobrze. Książka pozwala uzupełnić dotychczasowe informacje, poznać obiekty mniej znane, a także zachęca do ponownego odkrywania miejsc, które mijamy na co dzień.

-  Zależało mi, by pokazać, że budynki to nie tylko ściany i dach, lecz również historie, które się za nimi kryją – dzieje i okoliczności powstawania poszczególnych obiektów oraz losy ludzi – projektantów, inwestorów, budowlańców, użytkowników – które są nierozerwalnie z nimi połączone – dodaje Anna Syska.

W publikacji znajdziemy informacje także o Tychach.

- Od dwóch lat jestem zawodowo związana z Tychami i nie wyobrażałam sobie, aby nie budynków z tego miasta nie umieścić w książce. Wybrałam 20 przykładów, są w śr ód nich osiedla A i B, kościoły pw. Jana Chrzciciela i Ducha Świętego, dworce kolejowe i szkoły. Zostały one zilustrowane archiwalnymi fotografiami, które użyczyło Muzeum Miejskie w Tychach, za co bardzo dziękuję - podkreśla autorka książki.

Anna Syska jest historyczką i popularyzatorką architektury, a także współautorką i redaktorką kilku książek, autorką kilkudziesięciu artykułów naukowych. Interesuje się przede wszystkim architekturą XX wieku. Prowadzi popularny profil na Instagramie @to_tylko_architektura. Od marca 2019 roku pracuje na stanowisku Miejskiego Konserwatora Zabytków w Tychach.

Wydawcą książki „Spodek w zenicie” jest Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki.

Czysta zmiana – rusza nabór wniosków na wymianę „kopciuchów”

Czysta zmiana – rusza nabór wniosków na wymianę „kopciuchów”

27 kwietnia rusza w Tychach nabór wniosków na wymianę węglowych źródeł ciepła.

Maseczki dla mieszkańców

Maseczki dla mieszkańców

200 tysięcy darmowych maseczek od najbliższego piątku, 16 kwietnia będzie rozdawanych mieszkańcom Tychów.

Raport z konsultacji społecznych

Raport z konsultacji społecznych

Od 24 marca do 13 kwietnia br. trwały konsultacje regulaminu realizacji projektu grantowego pn. "Wymiana węglowych źródeł ciepła szansą na poprawę powietrza w Tychach". Przedstawiamy raport pokonsultacyjny.

Koronawirus - nieznaczne zmiany w obostrzeniach

Koronawirus - nieznaczne zmiany w obostrzeniach

Od poniedziałku 19 kwietnia przywrócona zostaje działalność żłobków i przedszkoli. Dozwolony będzie również sport na świeżym powietrzu. Pozostałe obostrzenia zostają przedłużone o kolejny tydzień.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×