Tychy zajęły 6 miejsce wśród miasta na prawach powiatu w Polsce pod względem wydatków budżetu miasta na komunikację publiczną w przeliczeniu na mieszkańca.
Przed Tychami znalazła się tylko Gdynia, Jaworzno, Dąbrowa Górnicza, Częstochowa i Sosnowiec.
Ranking dotyczący kosztów komunikacji miejskiej opublikowano w grudniowym numerze Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”. Pod uwagę brano miasta wojewódzkie oraz całe województwa, a także miasta powiatowe.
- Dlaczego wybraliśmy taki temat zestawienia? Transport publiczny patrząc na skale wydatków budżetowych to jedno z najważniejszych zadań samorządów, a subsydiowanie komunikacji pasażerskiej to ważny element polityki transportowej, a nawet całej polityki rozwoju miast i regionów - mówią autorzy rankingu.
Tychy dopłacają rocznie 258,29 zł (per capita) w przeliczeniu na każdego mieszkańca, niezależnie od tego, czy korzysta z komunikacji publicznej, czy nie.
W kategorii miast na prawach powiatu Tychy znalazły się na szóstym miejscu, za Gdynią, gdzie roczne dopłaty do transportu publicznego z budżetu miasta wynoszą 383,96 zł, Jaworznem (318,25zł), Dąbrową Górniczą (307,82 zł), Częstochową (303,03 zł) i Sosnowcem, gdzie dopłata wynosi 293,45 złotego. Za Tychami w pierwszej „10” znalazł się: Grudziądz, Jelenia Góra, Bytom i Mysłowice.
- Komunikacja publiczna od wielu lat jest dla nas priorytetem –mówi Andrzej Dziuba – Prezydent Tychów i dodaje: Dobra komunikacja to najlepszy sposób, by zachęcić do podróżowania autobusami czy trolejbusami. Tylko wysokim poziomem jakości transportu zbiorowego jesteśmy w stanie przekonać mieszkańca do korzystania z niego, dlatego nie szczędzimy środków na ten cel i realizujemy inwestycje służące utrzymaniu i budowaniu infrastruktury oraz odnawianiu taboru.
Tylko w ramach realizowanego od kilku lat projektu pn. „Zakup nowoczesnego taboru autobusowego z napędem ekologicznym na potrzeby rozwoju transportu publicznego w podregionie tyskim” zakupiono ponad pięćdziesiąt nowoczesnych autobusów, a także mikrobusy, trolejbusy, elektrobusy, pojazdy serwisowe do obsługi taboru autobusowego, trwa także gruntowna przebudowa zaplecza technicznego zajezdni autobusowej PKM. 1 stycznia 2021roku rozpoczęła kursowanie nowa linia H - ósma linia obsługiwana przez Tyskie Linie Trolejbusowe.
Inteligentny System Zarządzania i Sterowania Ruchem (w skrócie ITS) to jedna ze sztandarowych inwestycji, jaka prowadzona jest obecnie w Tychach. Aktualnie trwają prace w 7 lokalizacjach, a niebawem ruszą w kolejnych punktach Tychów.
„Tyski Szlak Kobiet” i „Nasze dziewczyny z osiedla” to dwa projekty realizowane przez Miejskie Centrum Kultury w Tychach w ramach Tyskiego Banku Kultury. To projekty poświęcone kobietom, a kiedy najlepiej mówić o kobietach, jak nie 8 marca?
Do 23 marca trwają konsultacje projektu uchwały w sprawie przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Miasta Tychy na rok 2021.
Centrum Rozwoju Lokalnego oraz Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczno-Gospodarczego „KLUCZ” serdecznie zapraszają studentów i absolwentów szkół wyższych do udziału w projekcie „Absolwent, Praca, Stabilizacja”.