Miasto

11 stycznia 2021, 11:27:3

Od piątku - 15 stycznia, na szczepienia przeciw COVID-19 będą mogły zarejestrować się osoby z tzw. grupy I, czyli m.in. seniorzy pow. 80-roku życia.

grafika ilustracyjna do tematu szczepień przeciwko covid19

E-skierowania dla części tej grupy ( seniorów) wystawione zostaną automatycznie, według PESEL – nie trzeba żadnego skierowania od lekarza. Szczepienia mają ruszyć 25 stycznia br. 

Zgodnie z informacją przekazaną przez szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka 18 stycznia rozpoczną się szczepienia mieszkańców DPS-ów. 22 stycznia rozpocznie się umawianie terminów szczepień dla osób powyżej 70 roku życia.  

W Tychach mieszka blisko 15 tys. osób powyżej 70 roku życia.

Na szczepienie będą mogli się zarejestrować na kilka sposobów :

Na stronie gov.pl znajduje się 15 punktów szczepień na terenie miasta Tychy. Szczegółowa lista jest dostępna na stronie gov.pl.

Umówienie się na szczepienie nie będzie wymagało posiadania nr e-skierowania, ponieważ wystarczające będzie podanie swoich danych osobowych. Po dokonaniu rezerwacji wizyty, pacjent otrzyma SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia. Pacjent będzie od razu umawiany na 2 wizyty i także przed drugą dawką szczepionki będzie powiadamiany SMS-em.

Zgodnie z informacją rządu dot. powszechnych szczepień Polaków przeciwko Covid-19 w etapie 1: oprócz seniorów mają być szczepieni także pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie, nauczyciele oraz pracownicy żłobków.

Z informacji uzyskanych w NFZ wynika, że jeszcze nie ma decyzji jak i gdzie powinni się zgłaszać na szczepienia nauczyciele i służby mundurowe.

- Na razie do szkół trafiło pismo z PSSE w sprawie nauczycieli klas I-III chętnych do badań przesiewowych na obecność koronawirusa i takie dane w ubiegłym tygodniu dyrektorzy placówek oświatowych przesyłali bezpośrednio do sanepidu. Kilka dni wcześniej Kuratorium Oświaty zbierało dane ze szkół na temat pracowników administracji i obsługi (tych niepedagogicznych), ale także tylko w zakresie chętnych do badań przesiewowych, a nie szczepień – mówi Dorota Gnacik – dyrektor MCO w Tychach.

Testy przesiewowe na obecność SARS-Cov-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół rozpoczęły się w 11 stycznia i potrwają do 15 stycznia.

Skierowania na szczepienia nauczycielom mają być wystawiane dopiero po zaszczepieniu seniorów.

Rząd zapewnia, że po zaczepieniu 2 grupy, szczepieniami zostanie objęta grupa 3 czyli: przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

Resort zdrowia podkreśla, że szczegóły dot. kolejnych etapów w tym II i III, będą wynikały z procesu szczepień przeprowadzonego na pierwszym etapie.

Dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas - konsultantka krajowa ds. medycyny rodzinnej w rozmowie z Polską Agencją Prasową: szczepienie populacyjne, czyli osób spoza grup priorytetowych, ma szansę rozpocząć się najwcześniej pod koniec II kwartału. Wyliczyła, że w I kwartale 2021 r. dostępnych ma być 5,9 mln dawek, które wystarczą na zaszczepienie 2,95 mln osób. Grupę zerową oszacowano na około 700 tys. osób, a w grupie pierwszej jest ponad 11 mln osób.

Szczegółowe informacje na temat szczepień na Covid-19 można znaleźć na stronach: 

Szczepienia w Polsce ruszyły 27 grudnia. W szpitalach węzłowych, których jest ponad 500, trwają szczepienia grupy zero, czyli personelu sektora ochrony zdrowia (medycznego i niemedycznego, administracji). W tej grupie znajdują się także diagności, farmaceuci, psychologowie kliniczni, a także kadra i studenci uczelni medycznych oraz rodzice wcześniaków.

21 grudnia 2020 r. Komisja Europejska dopuściła na unijny rynek szczepionkę przeciw koronawirusowi opracowaną przez koncern Pfizer i firmę BionTech. Kilka godzin wcześniej decyzję o zatwierdzeniu szczepionki podjęła Europejska Agencja Leków. 6 stycznia Europejska Agencja Leków dała „zielone światło” dla szczepionki Moderny.

Wolnostany do remontu

Wolnostany do remontu

Co roku Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych (MZBM) w Tychach przeprowadza remonty lokali mieszkalnych, tzw. wolnostanów, które udostępniane są mieszkańcom Tychów, oczekującym na przydział mieszkania lub kwalifikującym się do najmu socjalnego.

Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami - trwa rekrutacja uczestników

Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami - trwa rekrutacja uczestników

Rusza realizacja projektu pn. „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami” – edycja 2020- 2021. Projekt, między innymi w Tychach, prowadzi Fundacja Internationaler Bund Polska.

Tychy dla seniorów

Tychy dla seniorów

21 i 22 stycznia obchodzony jest Dzień Babci i Dziadka. Z tej okazji przypominamy projekty realizowane w z myślą o tyskich seniorach m.in. Koperty życia, Srebrna linia, Kluby Seniora czy program aktywni 60+.

Rusza rekrutacja do projektu unijnego w SP nr 21 w Tychach

Rusza rekrutacja do projektu unijnego w SP nr 21 w Tychach

Rusza rekrutacja do projektu unijnego pn. „Nowa szkoła, nowe możliwości – podniesienie jakości oferty edukacyjnej w Szkole podstawowej nr 21 w Tychach”.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×