26 listopada 2020 14:42

Choć coraz lepiej radzimy sobie z segregacją odpadów, często zapominamy o odkręcaniu nakrętek, opróżnianiu opakowań czy zgniataniu butelek. A to właśnie tego typu szczegóły są w segregacji istotne.

Dlaczego trzeba odkręcać nakrętki z butelek?

Nakrętka wykonana jest z innego materiału niż butelka PET, dlatego przed procesem recyklingu trzeba ją zawsze odkręcić. Dotyczy to wszystkich typów nakrętek i zakrętek, zarówno wykonanych z tworzywa sztucznego, jak i metalu: z butelek po napojach, po kawie rozpuszczalnej, kosmetykach, chemii gospodarczej czy z opakowań i tubek po lekach. Zebrane plastikowe nakrętki można oddać na cel charytatywny (często zbierane są w różnych miejscach) lub wyrzucić do żółtego worka/pojemnika na tworzywa sztuczne i metale.

Dlaczego ważne jest opróżnianie opakowań?

Największy problem w zakładzie odzysku odpadów sprawiają butelki plastikowe wypełnione płynami, które podczas transportu na taśmociągu są rozrywane. Płyn powoduje zawilgocenie odpadów przeznaczonych do recyklingu, a te z kolei często powodują poważne awarie urządzeń sortujących, szczególnie niebezpieczne dla elementów elektroniki. Nawet nowoczesne maszyny nie są w stanie poradzić sobie z nieodpowiednio posegregowanym surowcem, jakim są pełne płynów butelki. Tym samym trafiają one po prostu na składowisko, a mogłyby być cennym surowcem recyklingowym. Dlatego też butelki, pojemniki po mleku czy sokach, pojemniki po jogurtach, puszki po przetworach powinny być przede wszystkim opróżnione z zawartości, a następnie odpowiednio posegregowane. Przypominamy:

- czyste metalowe nakrętki, kapsle – wyrzucamy do pojemnika/worka żółtego na tworzywa sztuczne/metale,

- puste plastikowe butelki, pojemniki po jogurtach, metalowe puszki po przetworach, konserwach – wyrzucamy do pojemnika/worka żółtego na tworzywa sztuczne/metale,

- puste opakowania wielomateriałowe – kartony po mleku, soku – wyrzucamy do pojemnika/worka żółtego na tworzywa sztuczne/metale,

- czyste, szklane butelki po napojach, słoiki – wyrzucamy do pojemnika/worka zielonego na szkło.

Dlaczego nie trzeba myć opakowań przed wyrzuceniem?

Po opróżnieniu zawartości, nie trzeba bardzo dokładnie myć szklanych słoików, kubeczków po jogurtach, plastikowych butelek po oleju, puszek po karmie dla zwierząt itp. odpadów – wystarczy je opłukać. Wydawać się może, iż umycie np. kubka po jogurcie, to ułatwienie pracy recyklerowi. Tymczasem, żeby faktycznie tak było, opakowania musieliby myć wszyscy. Jest to mało realne i nieekologiczne, bo spowodowałoby większe zużycie wody. W praktyce firmy recyklingowe dostają różne opakowania, więc dostosowują linię przetwarzania do odpowiedniej partii towaru. Dlatego dokładne mycie nie jest zasadne, wystarczy pozbyć się z opakowania zawartości, przez usunięcie jej np. łyżeczką i opłukać je.

Dlaczego tak ważne jest zgniatanie odpadów?

Częstym widokiem w altanach śmietnikowych są przepełnione pojemniki na odpady segregowane, a najczęściej dotyczy do tworzyw sztucznych i metali. Wynika to z tego, że nie wszyscy zgniatają butelki czy inne opakowania. Tymczasem niezgniecione odpady niepotrzebnie zabierają miejsce w pojemnikach i workach do segregacji. Jeżeli wyrzucamy niezgniecione plastikowe opakowania, a w szczególności butelki, to pojemniki i worki na te odpady szybko się zapełniają. Transport takich butelek jest nieekonomiczny i można powiedzieć, że to w dużym stopniu transport powietrza, które się w nich gromadzi, a nie samego surowca. Zgniatając opakowania, oszczędzamy miejsce do segregacji, gdyż zgnieciona butelka traci na swojej objętości ok. 80%.

Na co trzeba zwrócić uwagę, wyrzucając papierowe odpady?

Przede wszystkim o tym, żeby przed wyrzuceniem usunąć elementy metalowe lub plastikowe, takie jak np. zszywki czy klamerki. Jeśli mamy do czynienia z papierowym opakowaniem na żywność, to tak jak w przypadku wszystkich opakowań – musimy je najpierw opróżnić z zawartości, np. z resztek mąki czy cukru. Jest też ważny szczegół, o którym nie wszyscy pamiętają – zawilgoconego, zabrudzonego czy poplamionego, np. tłuszczem papieru – nie wrzuca się do niebieskiego pojemnika lub worka na papier, gdyż nie nadaje się do recyklingu - należy go wyrzucić do szarego pojemnika na odpady pozostałe do segregacji (tzw. „zmieszane”). Nie wrzucamy do pojemnika całych kartonów. Należy je poskładać i w miarę możliwości pozgniatać.

Dlaczego odpadów nie wolno mieszać?

Często zdarza się, że na osiedlach z zabudową wielorodzinną, w pojemnikach na poszczególne odpady segregowane znajdują się odpady zmieszane. Na przykład w koszu przeznaczonym na papier znaleźć można puszki, butelki, itp., które nigdy nie powinny tam trafić. Taką sytuację pracownicy odpowiedzialni za selektywną zbiórkę odpadów zgłaszają firmie realizującej jej odbiór, a ta wysyła samochód, zbierający odpady zmieszane. Dzieje się tak dlatego, że w przypadku nieprawidłowej segregacji firma wywozowa jest zobligowana do tego, aby zgodnie z umową z miastem, odbierać taki odpad razem z odpadem zmieszanym. Wtedy odpady zamiast do recyklingu trafiają na wysypisko, a mieszkańcy płacą za odbiór odpadów niesegregowanych więcej.

Rodzaj odpadów

Na co zwracać uwagę?

Odpady szklane

  • opróżnić zawartość słoików czy butelek

  • nie wrzucać rozbitego szkła do zielonego pojemnika/worka

Odpady papierowe

  • usunąć elementy metalowe lub plastikowe, takie jak np. zszywki czy klamerki

  • opróżnić zawartość papierowych opakowań, np. z mąki czy cukru itp.

  • nie wrzucać do niebieskiego pojemnika zawilgoconego, zabrudzonego czy poplamionego, np. tłuszczem papieru

  • zgnieść opakowanie

Odpady z tworzyw sztucznych i metali

  • przed wyrzuceniem do kosza odkręcić nakrętki, opróżnić zawartość i zgnieść opakowania

WYSZUKIWARKA ODPADÓW

W razie wątpliwości, gdzie powinien trafić dany odpad, warto skorzystać z wyszukiwarki, którą można znaleźć na stronie www.master.tychy.pl oraz w EcoHarmonogramie.

Powrót na stronę ODPADY.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.