3 listopada 2020 8:31

Dziś, to co wyrzucamy do kosza, rzadko nazywamy już śmieciami. Teraz mówimy o "odpadach", a przy obecnym rozwoju technologii mamy do czynienia z cennymi "surowcami".

Dlaczego warto segregować tworzywa sztuczne i metale

Wszyscy wiemy, że tworzywa sztuczne czyli odpady plastikowe rozkładają się kilka tysięcy lat. Długotrwałe ich składowanie na wysypiskach śmieci prowadzi do przenikania toksycznych związków do gleby i wód gruntowych. Tymczasem można je przetworzyć na oleje opałowe, inne folie, ubrania, a nawet meble. Aluminiowe puszki wyrzucone na wysypisko rozkładają się nawet 200 lat. Natomiast przekazane do recyklingu przyczyniają się do znacznych oszczędności energii. Przykładowo do wytworzenia 100 tys. ton aluminium z rudy, trzeba zużyć 4700 teradżuli energii. Aby przetworzyć surowce wtórne w celu pozyskania 100 tys. ton aluminium, potrzeba jedynie 240 teradżuli. To generuje oszczędność energii na poziomie 95 proc. 

Co wrzucamy do żółtego pojemnika/worka na tworzywa sztuczne i metale?

  • Opakowania wielomateriałowe, czyli wykonane z minimum dwóch różnych materiałów, których nie da się rozdzielić,  np.: kartony po sokach, produktach mlecznych, zupach, torebki po przyprawach, galaretkach, puste blistry po tabletkach;
  • plastikowe: butelki po napojach (np. typu PET), nakrętki,  opakowania po żywności (np. po jogurtach, serkach, oliwie), puste opakowania po kosmetykach i środkach czystości, tubki po paście do zębów, reklamówki i worki foliowe, małe zabawki z tworzywa sztucznego, karty kredytowe, tacki styropianowe, długopisy i flamastry;
  • metalowe kapsle, zakrętki słoików i innych pojemników, puszki po napojach i konserwach, garnki i patelnie, folię aluminiową, agrafki, pinezki, spinacze, złom żelazny i metale kolorowe.

O czym należy pamiętać?

Przed wrzuceniem do kosza odkręcamy nakrętki, opróżniamy i zgniatamy opakowania – jednak nie trzeba ich myć – wystarczy opróżnić zawartość. 

KŁOPOTLIWE ODPADY, czyli nie wszystko nadaje się do recyklingu

Są takie odpady, które – choć wykonane z tworzywa sztucznego czy metalu – nie nadają się do ponownego przetworzenia. Tym samym nie mogą trafić do żółtego pojemnika czy worka. Sprawdź, gdzie powinny zostać wyrzucone:

DO SZAREGO POJEMNIKA NA ODPADY POZOSTAŁE PO SEGREGACJI (TZW. ZMIESZANE) wyrzucamy: gumki do włosów, guziki, recepturki, szczoteczki do zębów, maszynki do golenia, gąbki, soczewki kontaktowe, smoczki dziecięce, kredki, maty do ćwiczeń, magnesy na lodówkę, rękawiczki z tworzyw sztucznych (foliowe, nitrylowe, winylowe, gumowe, itp.).   

DO PSZOK-ów, czyli Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (do wyboru w Tychach są dwie lokalizacje: przy ul. Katowickiej lub Serdecznej) oddajemy: niezużyte dezodoranty i lakiery w sprayu, opakowania po smarach i olejach technicznych, sprzęt RTV/AGD w plastikowych obudowach, akumulatory. Uwaga: informacje, dotyczące otwarcia PSZOK-ów należy śledzić na stronie www.master.tychy.pl

Jak ograniczyć plastikowe odpady? 

  • zabierz na zakupy torbę wielorazowego użytku,
  • zaopatrz się w tekstylne woreczki na warzywa i owoce,
  • unikaj woreczków, reklamówek jednorazowych i zbędnych opakowań,
  • wybieraj produkty w opakowaniach, które nadają się do recyklingu albo są wykonane z materiałów biodegradowalnych,
  • zrób listę zakupów - kupuj tylko tyle, ile naprawdę potrzebujesz.

Czy wiesz, że: 

  • z przetworzonego plastiku mogą powstać m.in. meble ogrodowe, ubrania - np. polarowe bluzy, długopisy, folie, opakowania, butelki, zabawki,  
  • do wykonania jednego ciepłego polaru wystarczy 35 butelek PET, 
  • energia odzyskana w procesie przetworzenia jednej plastikowej torby pozwala na 10-minutową pracę 60-watowej żarówki, 
  • przetworzenie 1 tony aluminium to oszczędność 4 ton boksytu i 700 kilogramów ropy naftowej.

Powrót na stronę  ODPADY.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.