12 października 2020 13:27

W Tychach powstał malarsko-ceramiczny mural przedstawiający Zofię Nałkowską. Ten nietypowy projekt autorstwa duetu Czary-Mury, zdobi jedną ze ścian budynku zlokalizowanego przy ulicy imienia pisarki.

Ten nietypowy projekt autorstwa duetu Czary-Mury, czyli tyszanina Marka Greli i Marty Piróg zdobi jedną ze ścian budynku zlokalizowanego przy ulicy imienia pisarki, której podobizna znalazła się na artystycznym tworzonym przez ostanie tygodnie dziele. W sobotę – 10 października odbyło się symboliczne odsłonięcie muralu.    

Mural świetnie wkomponowuje się w przestrzeń, w której powstał.

- Projekt to koncepcja nie tylko malarska, ale jest także  wyjątkowy ze względu na jego akcenty ceramiczne. Tym samym nawiązuje do istniejącego już w Tychach szlaku tyskich mozaik. Pomysłodawca - Marek Grela jest nie tylko mieszkańcem miasta, ale i rewitalizowanego osiedla - mówi Małgorzata Król – dyrektor Miejskiego Centrum Kultury  w Tychach.

Przygotowanie ceramicznych elementów, które miały ukwiecić drzewa „rosnące” nad bohaterką dzieła było wielkim wyzwaniem. Gliniane elementy po wypaleniu w temperaturze 800 °C, szkliwieniu i ponownym wypalaniu tym razem już w 1220 °C utworzyły niemal 750 kwiatów, przy łącznej liczbie 3730 tworzących je płatków. 

- Artyści włożyli wiele pracy i serca w tej projekt, a efekt jest zachwycający. Z powodu korowirusa nie mogliśmy zaprosić wszystkich mieszkańców na symboliczne odsłonięcie muralu, ale zachęcam wszystkim, by np. wybierając się na spacer z rodziną przyjść na ulicę Nałkowską. Mural odmienił to miejsce i mam nadzieję, że mieszkańcom tej ulicy także się podoba. Wiem, że są już pomysły kolejnych takich projektów w innych częściach miasta, z pewnością więc mural Zofii Nałkowskiej  nie będzie ostatnim – mówi Maciej Gramatyka – z-ca prezydenta ds. społecznych. 

Zofia Nałkowska to uznana polska pisarka. Ale nie tylko. Posłanka do Krajowej Rady Narodowej i Sejmu Ustawodawczego, członkini Polskiego Komitetu Obrońców Pokoju, a nawet działaczka Głównej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce. Sam autor o pomyślę jej upamiętnienia mówi:

-   Zależało nam, aby naszą bohaterkę przedstawić w sposób nieoczywisty - nie za pomocą standardowego, czarno-białego popiersia. Mural musi zaistnieć w przestrzeni, aby maksymalnie wtapiał się w otoczenie. Pomogło nam w tym zdjęce Zofii Nałkowskiej, która z pogodną twarzą siedzi na ławce w otoczeniu przyrody. Wymarzyliśmy sobie, aby w naszym projekcie siedziała w pobliżu kwitnącego drzewa wiśniowego, brzóz, krzewów, dmuchawców i z uśmiechem   przypatrywała się ulicy, której patronuje. Koncepcja ta znakomicie   koresponduje z przydomowymi ogródkami, drzewami wzdłuż budynku, a nawet  posadzonymi wokół przedszkola tujami. Jest integralną częścią krajobrazu. Chcieliśmy, aby bohaterka była taka, jak mieszkańcy ulicy. Odpoczywała na ławce z postawioną obok torebką i kurtką na kolanach. Zwykła, a jednocześnie niezwykła – mówi Marek Grela, współautor muralu, razem z Martą Piróg tworzący grupę CZARY-MURY.

Podczas symbolicznego odsłonięcia muralu artyści podziękowali władzom miasta, Miejskiemu Centrum Kultury, za zaufanie i wsparcie oraz mieszkańcom ulicy Nałkowskiej, którzy każdego dnia obserwowali ich pracę, doradzali, dyskutowali, a nawet przynosili kawę i ciasto.

- To wspaniałe, jak ten projekt połączył mieszkańców. To ważny, a może najważniejsze efekt realizacji takich pomysłów. Dzięki niemu ludzie się znów spotkali, niektórzy dopiero poznali – mural Nałkowskiej będzie nam wszystkim – mieszkańcom ul. Nałkowskiej w Tychach o tym przypomniał – mówił podczas sobotniego odsłonięcia muralu Marek Grela   – jego   współautor, mieszkaniec ulicy Nałkowskiej w Tychach.

Tyski mural powstał w ramach Programu Rewitalizacji dla miasta Tychy.   Autorzy muralu, Marek Grela i Marta Piróg, poprowadzą także warsztaty pt . „Tychy - pejzaż malarsko-ceramiczny” w klubach osiedlowych Orion oraz Olimpia Tyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej "OSKARD", a efekty pracy można będzie zobaczyć w grudniu. Tematem będą prace wykonane tą samą techniką, co mural z Nałkowską. Wystawa efektów tych spotkań będzie można zobaczyć na początku grudnia.

 

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.