Miasto

12 października 2020, 13:27:13

W Tychach powstał malarsko-ceramiczny mural przedstawiający Zofię Nałkowską. Ten nietypowy projekt autorstwa duetu Czary-Mury, zdobi jedną ze ścian budynku zlokalizowanego przy ulicy imienia pisarki.

Ten nietypowy projekt autorstwa duetu Czary-Mury, czyli tyszanina Marka Greli i Marty Piróg zdobi jedną ze ścian budynku zlokalizowanego przy ulicy imienia pisarki, której podobizna znalazła się na artystycznym tworzonym przez ostanie tygodnie dziele. W sobotę – 10 października odbyło się symboliczne odsłonięcie muralu.    

Mural świetnie wkomponowuje się w przestrzeń, w której powstał.

- Projekt to koncepcja nie tylko malarska, ale jest także  wyjątkowy ze względu na jego akcenty ceramiczne. Tym samym nawiązuje do istniejącego już w Tychach szlaku tyskich mozaik. Pomysłodawca - Marek Grela jest nie tylko mieszkańcem miasta, ale i rewitalizowanego osiedla - mówi Małgorzata Król – dyrektor Miejskiego Centrum Kultury  w Tychach.

Przygotowanie ceramicznych elementów, które miały ukwiecić drzewa „rosnące” nad bohaterką dzieła było wielkim wyzwaniem. Gliniane elementy po wypaleniu w temperaturze 800 °C, szkliwieniu i ponownym wypalaniu tym razem już w 1220 °C utworzyły niemal 750 kwiatów, przy łącznej liczbie 3730 tworzących je płatków. 

- Artyści włożyli wiele pracy i serca w tej projekt, a efekt jest zachwycający. Z powodu korowirusa nie mogliśmy zaprosić wszystkich mieszkańców na symboliczne odsłonięcie muralu, ale zachęcam wszystkim, by np. wybierając się na spacer z rodziną przyjść na ulicę Nałkowską. Mural odmienił to miejsce i mam nadzieję, że mieszkańcom tej ulicy także się podoba. Wiem, że są już pomysły kolejnych takich projektów w innych częściach miasta, z pewnością więc mural Zofii Nałkowskiej  nie będzie ostatnim – mówi Maciej Gramatyka – z-ca prezydenta ds. społecznych. 

Zofia Nałkowska to uznana polska pisarka. Ale nie tylko. Posłanka do Krajowej Rady Narodowej i Sejmu Ustawodawczego, członkini Polskiego Komitetu Obrońców Pokoju, a nawet działaczka Głównej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce. Sam autor o pomyślę jej upamiętnienia mówi:

-   Zależało nam, aby naszą bohaterkę przedstawić w sposób nieoczywisty - nie za pomocą standardowego, czarno-białego popiersia. Mural musi zaistnieć w przestrzeni, aby maksymalnie wtapiał się w otoczenie. Pomogło nam w tym zdjęce Zofii Nałkowskiej, która z pogodną twarzą siedzi na ławce w otoczeniu przyrody. Wymarzyliśmy sobie, aby w naszym projekcie siedziała w pobliżu kwitnącego drzewa wiśniowego, brzóz, krzewów, dmuchawców i z uśmiechem   przypatrywała się ulicy, której patronuje. Koncepcja ta znakomicie   koresponduje z przydomowymi ogródkami, drzewami wzdłuż budynku, a nawet  posadzonymi wokół przedszkola tujami. Jest integralną częścią krajobrazu. Chcieliśmy, aby bohaterka była taka, jak mieszkańcy ulicy. Odpoczywała na ławce z postawioną obok torebką i kurtką na kolanach. Zwykła, a jednocześnie niezwykła – mówi Marek Grela, współautor muralu, razem z Martą Piróg tworzący grupę CZARY-MURY.

Podczas symbolicznego odsłonięcia muralu artyści podziękowali władzom miasta, Miejskiemu Centrum Kultury, za zaufanie i wsparcie oraz mieszkańcom ulicy Nałkowskiej, którzy każdego dnia obserwowali ich pracę, doradzali, dyskutowali, a nawet przynosili kawę i ciasto.

- To wspaniałe, jak ten projekt połączył mieszkańców. To ważny, a może najważniejsze efekt realizacji takich pomysłów. Dzięki niemu ludzie się znów spotkali, niektórzy dopiero poznali – mural Nałkowskiej będzie nam wszystkim – mieszkańcom ul. Nałkowskiej w Tychach o tym przypomniał – mówił podczas sobotniego odsłonięcia muralu Marek Grela   – jego   współautor, mieszkaniec ulicy Nałkowskiej w Tychach.

Tyski mural powstał w ramach Programu Rewitalizacji dla miasta Tychy.   Autorzy muralu, Marek Grela i Marta Piróg, poprowadzą także warsztaty pt . „Tychy - pejzaż malarsko-ceramiczny” w klubach osiedlowych Orion oraz Olimpia Tyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej "OSKARD", a efekty pracy można będzie zobaczyć w grudniu. Tematem będą prace wykonane tą samą techniką, co mural z Nałkowską. Wystawa efektów tych spotkań będzie można zobaczyć na początku grudnia.

 

Kolejne punkty dźwiękowe dla niewidomych w Tychach

Kolejne punkty dźwiękowe dla niewidomych w Tychach

Pierwsze w Tychach specjalne znaczniki Totupoint ułatwiające poruszanie się po mieście osobom niewidomym pojawiły się w ubiegłym roku. Wkrótce zostanie zamontowanych kolejnych 17 takich punktów. W sumie będzie ich już 52.

Porozumienie dla zielonej energii

Porozumienie dla zielonej energii

W siedzibie RCGW podpisano porozumienie o utworzeniu Tyskiego Klastra Energii. Dzięki inicjatywie powstaną m.in. nowe źródła energii odnawialnej. Do klastra w pierwszej fazie przystąpiło 20 podmiotów.

"Pod biało-czerwoną"

"Pod biało-czerwoną"

Trwa projekt „Pod biało-czerwoną”. Zakłada on sfinansowanie przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej zakupu masztów i flag w każdej z gmin w Polsce, której mieszkańcy dołączą do projektu. Inicjatywa zakupu masztu i flagi zależeć będzie od mieszkańców.

Szkoły średnie w Tychach od dziś pracują w trybie hybrydowym

Szkoły średnie w Tychach od dziś pracują w trybie hybrydowym

Od poniedziałku, 19 października, szkoły średnie z miast i powiatów w żółtej strefie ( m.in. Tychy) przeszły na nauczanie hybrydowe: częściowo w budynku, częściowo w domu. W Tychach dotyczy to 9 szkół do których uczęszcza ponad 4400 uczniów.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×