Kultura

21 sierpnia 2020, 9:24:41

Już za tydzień – 28 sierpnia, kolejna, XXXVI edycja Portu Pieśni Pracy, festiwalu szantowego organizowanego przez Miejskie Centrum Kultury w Tychach, Teatr Mały Tychy i zespół Perły i Łotry, który od lat gromadzi w Tychach miłośników szant, muzyki żeglarskiej i folkowej.

Port Pieśni Pracy Autor: Dariusz Ryba

W tym roku w związku z pandemią koronawirusa Port Pieśni Pracy będzie odbywał się  w nieco zmienionej formule. Jak zawsze w programie atrakcje dla tych małych i dużych miłośników morskich opowieści. Nie zabraknie też warsztatów i gier dla najmłodszych, plenerowych pokazów filmowych i mnóstwa muzyki. Szczególnie o to ostatnie zadba znana i lubiana formacja Perły i Łotry. Pomogą im w tym zespoły: Banana Boat, Ryczące Dwudziestki i Trzecia Miłość oraz nieoceniony Marek Szurawski.

Wstęp jest bezpłatny. Na piątkowe wydarzenia należy się zapisać dzwoniąc do Miejskiego Centrum Kultury w Tychach pod nr 32 327 02 90 lub zgłaszając się na Facebooku Festiwalu . Jeśli chodzi o sobotnie koncerty, to wezmą w nich udział osoby, które wysłały zdjęcia do konkursu fotograficzego „Szanty na lądzie”.

Program wydarzenia:

Piątek   (28 sierpnia) – Ogród Miejskiego Centrum Kultury w Tychach
(ul. Bohaterów Warszawy 26)

17.30 – 18.30 Warsztaty plastyczne dla dzieci

18.30 – 19.30 Koncert zespołu   „Trzecia Miłość”

Zespół Trzecia Miłość tworzą muzycy znający się dobrze ze sceny szantowo-folkowej postanowili pokazać się szerszej publiczności z troszkę innej strony i zaprezentować swoje pomysły muzyczne,   cz ęsto trzymane gdzieś głęboko w szufladach. Inspirowani muzyką irlandzką i bluegrassowymi harmoniami postanowili stworzyć repertuar z pogranicza piosenki autorskiej i żeglarskiej. Instrumentarium Trzeciej Miłości – dwoje skrzypiec, akordeon, gitara i bas – tworzy wraz z wokalami niesamowite możliwości aranżacyjne, nadające zespołowi niepowtarzalny styl.

Skład zespołu:   Jolanta Gacka – śpiew, skrzypce, Justyna Rodasik – śpiew, skrzypce, Michał Słowikowski – śpiew, gitara akustyczna, Wojciech Harmansa – śpiew, akordeon, Krystian Sidor – gitara basowa.

19.30 – 20:00 projekcja filmu   „II koncert na wiolonczelę i orkiestrę”   w reż. Macieja Stuhra

Film inspirowany historią Andrzeja Qni Grzeli, frontmana Ryczących Dwudziestek, świetnego chirurga, którego życie na skutek udaru załamało się. Bohater filmu, Maciek jest młodym okulistą, a w wolnym czasie koncertuje ze swoim zespołem muzycznym. Podczas jednego z występów dostaje udaru mózgu. Przechodzi skomplikowaną operację i z trudem udaje się go uratować. Mężczyzna czuje się uwięziony nie tylko w swoim ciele, ale również w swoim związku… Rozpoczyna walkę o wolność. Film jest inspirowany prawdziwymi wydarzeniami i oparty na reportażu Małgorzaty Smolak. Scenariusz został napisany do koncertu wiolonczelowego Pawła Mykietyna.

20:00 – projekcja filmu „Maiden” reż. Alex Holmes

Film „Maiden” w reżyserii Alexa Holmesa przybliża historię samej Edwards i jej walki o równe traktowanie. Pokazuje również, jakie przeszkody napotkała jej załoga w trakcie śmiertelnego wyścigu. Tracy Edwards „przypadkiem“ została legendą w świecie żeglarzy i ikoną dla wielu dziewczynek, które same marzą o osiągnięciu niemożliwego. I mimo tego, że Brytyjka przetarła szlaki wielu kobietom, do dziś żadna z nich nie wygrała wyścigu The Ocean Race.

Sobota   (29 sierpnia) – Teatr Mały Tychy (ul. Hlonda 1)

19:00 Koncert Banana Boat

Sextet wokalny, specjalizujący się w oryginalnej twórczości autorskiej w dziedzinie współczesnej piosenki żeglarskiej, oraz w autorskiej interpretacji szanty klasycznej. Od roku 1998 – zespół Banana Boat koncertował na wszystkich największych scenach szantowych w Polsce. Charakterystyczne koszulki – sześć kawałków banana – pojawiają się wszędzie tam, gdzie znajdą się ludzie, którzy chcą się dobrze bawić przy muzyce płynącej wyłącznie z sześciu męskich gardeł oraz obejrzeć jedyny w swoim rodzaju, niezwykły, uśmiechnięty – bananowo-szantowy show. Zespół został nazwany niegdyś przez jednego z konferansjerów Uśmiechem Polskiej Sceny Szantowej.

19:45 Marek Szurawski

Dziennikarz, tłumacz i szkoleniowiec z zawodu, żeglarz i marynista z pasji, wykonawca szant, współtwórca i animator polskiego ruchu szantowego.

20:30 Perły i Łotry

Siłą i rozpoznawalną marką Pereł i Łotrów były zawsze bardzo profesjonalne aranżacje (zarówno wokalne jak i instrumentalne) oraz wykonawstwo na najwyższym poziomie. W repertuarze dominują tradycyjne pieśni morza jak i współczesna piosenka żeglarska oraz folk.

21:15 Ryczące Dwudziestki

Nierozłącznym elementem pasji, którą wykonują, są podróże – licząc przebyte kilometry tras koncertowych z pewnością już parokrotnie okrążyli kulę ziemską. Niejeden port odwiedzili – drogą morską, powietrzną lub lądową – niejeden samochód „zarżnęli” i w niejednej koi spali. Prawie każdego weekendu, wyruszają gdzieś w Polskę, nie omijając wielu spektakularnych koncertów, czy imprez kulturalnych – również emitowanych przez krajowe stacje telewizyjne.

Wolnostany do remontu

Wolnostany do remontu

Co roku Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych (MZBM) w Tychach przeprowadza remonty lokali mieszkalnych, tzw. wolnostanów, które udostępniane są mieszkańcom Tychów, oczekującym na przydział mieszkania lub kwalifikującym się do najmu socjalnego.

Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami - trwa rekrutacja uczestników

Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami - trwa rekrutacja uczestników

Rusza realizacja projektu pn. „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami” – edycja 2020- 2021. Projekt, między innymi w Tychach, prowadzi Fundacja Internationaler Bund Polska.

Tychy dla seniorów

Tychy dla seniorów

21 i 22 stycznia obchodzony jest Dzień Babci i Dziadka. Z tej okazji przypominamy projekty realizowane w z myślą o tyskich seniorach m.in. Koperty życia, Srebrna linia, Kluby Seniora czy program aktywni 60+.

Rusza rekrutacja do projektu unijnego w SP nr 21 w Tychach

Rusza rekrutacja do projektu unijnego w SP nr 21 w Tychach

Rusza rekrutacja do projektu unijnego pn. „Nowa szkoła, nowe możliwości – podniesienie jakości oferty edukacyjnej w Szkole podstawowej nr 21 w Tychach”.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×