Miasto

19 maja 2020, 11:13:17

Brzoskwiniowa, Przepiórek, Spacerowa, Browarowa, Zimorodków, Poprzeczna, Sosnowa i Wiejska – przy tych tyskich ulicach wkrótce mogą powstać nowe domy, wybudowane w ramach kolejnej edycji programu, dzięki któremu mieszkańcy mogą nabyć działki gminne pod budowę domów jednorodzinnych.

Dzielnica Wilkowyje - zdjęcie wykonane z drona Autor: Nad Dachami

W sumie do wyboru są 22 działki, każda o powierzchni od 320 do 1076 m.kw. W 2016 roku w Tychach realizowano program, dzięki któremu mieszkańcom udało się nabyć działki pod budowę domów jednorodzinnych za znacznie niższą niż dotychczas cenę. Zamiast kupować działkę, mieszkańcy nabywali prawo jej wieczystego użytkowania. Koszt działki był wówczas niższy o kilkadziesiąt procent.  W ten sposób nabyto 25 z 27 proponowanych działek. Wszystkie są już dziś zabudowane. Od początku władze miasta deklarowały kontynuacje programu. W między czasie zmieniły się jednak przepisy, a użytkowanie wieczyste zostało zniesione. Szukano więc innego rozwiązania.

- Program realizowany kilka lat temu cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Dzięki niemu kilkudziesięciu rodzinom udało się spełnić marzenia o własnych domu w Tychach. Do dziś nabywcy piszą do nas i informują, jak im idzie budowa, kiedy się wprowadzają itp. Wiedzieliśmy, że będziemy go kontynuowali. Musieliśmy jednak zmienić formułę – mówi Igor Śmietański – z-ca prezydenta Tychów ds. gospodarki przestrzennej.

Nabycie gruntów nastąpi w drodze przetargu. Cena metra kwadratowego działki, wynikająca z operatu szacunkowego będzie ceną wywoławczą (od 195 złotych/m kw.) Osoba, która wygra przetarg przed podpisaniem aktu notarialnego będzie musiała wpłacić wylicytowaną kwotę.  

- Planujemy   ogłosić przetargi w drugiej połowie czerwca, natomiast odbędą się one pod koniec sierpnia lub na początku września. Wszystkie informacje dotyczące oferowanych działek są już teraz dostępne na stronie http://inwestycje.umtychy.pl/oferty/dzialki-pod-budownictwo-mieszkaniowe,16 - mówi Katarzyna Szymkowska – naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami w UM Tychy.

Do wyboru są cztery działki na ulicy Brzoskwiniowej o powierzchni od 320 do 477 metrów kw., dwie blisko 500-metrowe działki na ulicy Przepiórek, trzy działki na ulicy Spacerowej, każda o powierzchni ponad 1000 metrów kw., dwie blisko 800-metrowe działki na ulicy Browarowej i dwie nieco większe na ulicy Zimorodków, sześć działek na ulicy Poprzecznej o powierzchni od 337 do 867 m. kw. dwie niemal 500-metrowe na ulicy Sosnowej i jedna na ulicy Wiejskiej o pow. 611 metrów kwadratowych.

- Grunty w Tychach nie należą do tanich. Cena metra kwadratowego to nawet kilkaset złotych. Chcemy dać szanse tyskim rodzinom, które myślą o budowie domu, ale mają problem ze znalezieniem działki albo ceny ziemi skutecznie ich do tego zniechęcają i decydują się na przeprowadzkę do innego miasta czy gmin ościennych. Dla nich jest ten program – mam nadzieję, że dzięki niemu plany związane z własnym domem uda im się zrealizować – dodaje Igor Śmietański – zastępca prezydenta Tychów ds. gospodarki przestrzennej.

W programie realizowanych w 2016 roku mieszkańcy kupili działki m.in. na ulicy Żorskiej, Małej Alei Róż, Browarowej czy ulicy Obywatelskiej.

Opieka w demencji – szkolenia

Opieka w demencji – szkolenia

Miasto Tychy po raz pierwszy organizuje bezpłatne szkolenia dla osób opiekujących się osobami chorymi na demencję. W trakcie szkoleń organizator zapewnia w razie potrzeby opiekę nad osobami chorymi.

„Srebrna linia” dla tyskich seniorów

„Srebrna linia” dla tyskich seniorów

22 września w Tychach startuje projekt pn. „SREBRNA LINIA”, którego celem jest kompleksowe wspieranie seniorów i zapobieganie ich wykluczeniu. Na Srebrnej Linii dyżurować będą specjaliści m.in. psychologowie, informatycy czy osoby zorientowane w bieżących wydarzeniach miejskich.

Rusza III edycja Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego

Rusza III edycja Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego

Uczniowie szkół ponadpodstawowych w Tychach mogą zgłaszać swoje projekty do trzeciej edycji Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego.

Kręć kilometry i walcz o nagrody!

Kręć kilometry i walcz o nagrody!

Lubisz rowerowe wyprawy? Jeździsz na rowerze dla zdrowia lub traktujesz go jako główny środek transportu? Kręć kilometry w walce o tytuł Rowerowej Stolicy Polski i wygraj jedną z trzech głównych nagród!

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×