Miasto

13 maja 2020, 8:42:39

Uczniowie w całej Polsce od połowy marca uczą się zdalnie. Ze względu na zagrożenie epidemiczne szkoły ponadpodstawowe w Tychach nie przewidują „dni otwartych” dla uczniów klas ósmych w tradycyjnej formule.

Pusta stołówka w szkole - widok na stoliki z krzesłami. Autor: Michał Janusiński

W roku szkolnym 2020/2021 dyrektorzy tyskich szkół ponadpodstawowych planują uruchomić w liceach ogólnokształcących 13 oddziałów o zróżnicowanych profilach kształcenia. - Uczniowie będą mogli wybrać przedmioty rozszerzone po pierwszym roku nauki, w tym 1 oddział integracyjny i 1 oddział dwujęzyczny w II Liceum Ogólnokształcącym oraz  1 oddział dwujęzyczny i 1 oddział mistrzostwa sportowego w IV Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół nr 1 – mówi Krystyna Solarek z Miejskiego Centrum Oświaty w Tychach.

Uczniowie, którzy wybiorą szkoły zawodowe będą mieli do wyboru 17 oddziałów w technikach kształcących w 22 zawodach oraz 8 oddziałów w branżowych szkołach I stopnia ( gdzie będą mogli kształcić się w 13 zawodach) oraz wielu różnorodnych zawodach rzemieślniczo-usługowych w klasie wielozawodowej (pracownicy młodociani) w Zespole Szkół nr 5.

W nowym roku szkolnym w dwóch szkołach planowane jest uruchomienie nauki w nowych zawodach: w Zespole Szkół nr 4: technik automatyk i technik programista oraz w Zespole Szkół nr 7 - w szkole branżowej I stopnia:  kelner i pracownik obsługi hotelowej.

- Szczegółowe dane dotyczące oddziałów w liceach ogólnokształcących oraz oddziałów i zawodów w szkołach zawodowych dostępne są od 11 maja 2020 r. na stronie internetowej systemu elektronicznego naboru do szkół ponadpodstawowych https://slaskie.edu.com.pl/kandydat/app/ Wejście do systemu naborowego możliwe jest również poprzez portal oświatowy miasta -  zakładka „Rekrutacje” – dodaje Krystyna Solarek.

Ósmoklasiści mogą również uzyskać informacje o interesujących ich szkołach bezpośrednio ze stron internetowych poszczególnych szkół, które publikują wyczerpujące i aktualne informacje o planowanych w rekrutacji oddziałach i zawodach, w jakich  kształci szkoła.

Kandydaci za pomocą udostępnionych linków mogą zapoznać się z materiałami rekomendującymi szkoły publikowanymi m.in. na YouTube czy Facebooku. Takie rozwiązanie w pewnym stopniu ma zastąpić „dni otwarte”, które co roku organizowane są w szkołach.

Egzamin 8 klas planowany jest w terminie 16 - 18 czerwca 2020 r.

Opieka w demencji – szkolenia

Opieka w demencji – szkolenia

Miasto Tychy po raz pierwszy organizuje bezpłatne szkolenia dla osób opiekujących się osobami chorymi na demencję. W trakcie szkoleń organizator zapewnia w razie potrzeby opiekę nad osobami chorymi.

„Srebrna linia” dla tyskich seniorów

„Srebrna linia” dla tyskich seniorów

22 września w Tychach startuje projekt pn. „SREBRNA LINIA”, którego celem jest kompleksowe wspieranie seniorów i zapobieganie ich wykluczeniu. Na Srebrnej Linii dyżurować będą specjaliści m.in. psychologowie, informatycy czy osoby zorientowane w bieżących wydarzeniach miejskich.

Rusza III edycja Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego

Rusza III edycja Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego

Uczniowie szkół ponadpodstawowych w Tychach mogą zgłaszać swoje projekty do trzeciej edycji Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego.

Kręć kilometry i walcz o nagrody!

Kręć kilometry i walcz o nagrody!

Lubisz rowerowe wyprawy? Jeździsz na rowerze dla zdrowia lub traktujesz go jako główny środek transportu? Kręć kilometry w walce o tytuł Rowerowej Stolicy Polski i wygraj jedną z trzech głównych nagród!

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×