Kultura

12 maja 2020, 14:47:46

Z okazji Dnia Teatru Publicznego Teatr Mały zachęca do wysłuchania prapremiery słuchowiska „Mój Herbert” Piotra Józefa Adamczyka.

Dzień Teatru Publicznego, to ustanowione w 2015 roku święto, na pamiątkę mającego miejsce 250 lat wcześniej, pierwszego przedstawienia zrealizowanego przez założony staraniami Stanisława Augusta Poniatowskiego, pierwszy na ziemiach polskich zawodowy zespół aktorski, będący -jak się potem okazało- zalążkiem pierwszego publicznego teatru w Polsce. Data ta jest więc uważana za początek dziejów teatru instytucjonalnego w kraju nad Wisłą.

Z tej okazji od pięciu lat Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zapraszał teatry publiczne do ogólnopolskiej akcji popularyzującej sztukę teatru i rolę, jaką teatry instytucjonalne odgrywają w swojej społeczności lokalnej. W tym roku, z oczywistych względów, żaden teatr w kraju nie może zrealizować działań scenicznych, których odbiorcami byliby widzowie zasiadający na widowni, by celebrować to wyjątkowe spotkanie jakim jest bezpośredni kontakt z aktorem. Będziemy jednak starali się uczcić to święto najlepiej jak potrafimy, starając się dotrzeć do Państwa z wyjątkową, przygotowaną specjalnie z tej okazji propozycją -prapremierą słuchowiska zrealizowanego na podstawie dramatu tyskiego autora, aktora i reżysera Piotra Józefa Adamczyka   pt . „Mój Herbert”. Sztuka przybliżająca nie tylko twórczość i wątki biograficzne tego wyjątkowego poety, osadzona jest przez autora w okolicznościach przyznania Herbertowi Literackiej Nagrody Nobla (do której jak wiemy, poeta ów był poważnym pretendentem). Podróż w czasie, jaką odbywają Zbyszek (w tej roli autor sztuki – Piotr Józef Adamczyk) i wysłannik Akademii Noblowskiej Thomas (w interpretacji reżysera słuchowiska Pawła Drzewieckiego), stanowi okazję do refleksji na temat historii najnowszej naszego kraju, jego przemian społecznych i politycznych oraz tego, jak definiujemy swój patriotyzm. W słuchowisku udział biorą także Piotr Kumor – mierzący się z głosem Lecha Wałęsy oraz znana tyskiej publiczności z inscenizacji „Przed sklepem jubilera” Wojtyły w reżyserii Andrzeja Marii Marczewskiego Aurelia Sobczak, która kreuje tu postać żony Herberta – kobiety, która stojąc za plecami męża geniusza, osłaniając go przed niebezpieczeństwem i prozą codzienności, stara się znaleźć również własną przestrzeń realizacji osobistej, co w starciu z trudnym charakterem Zbyszka, stanowi ogromne wyzwanie.

Sztuka wpisuję się w realizowany w tym sezonie przez Teatr Mały w Tychach program: „Aktor i Widz”. Jej bohaterowie, wielokrotnie odgrywają przed sobą coraz to nowe role, a zakładając kolejne maski, starają się zmylić interlokutora, i osiągnąć zamierzony cel, wprawnie poruszając się we wspólnie wykreowanej rzeczywistości „teatru w teatrze”.

Jak mógłby wyglądać nasz kraj, gdyby poeta miał znacznie większy wpływ na otaczającą go rzeczywistość, niż tylko za sprawą pisanego słowa? O tym -w chwilami bardzo gorzki, a   cz ęsto przepełniony irracjonalnym humorem sposób, opowiada sztuka Piotra Józefa Adamczyka, którą Teatr Mały w Tychach zaprezentuje w formie słuchowiska udostępnionego online od niedzieli 17 maja, od godziny 18.00. Zapraszamy na te wyjątkowe obchody Dnia Teatru Publicznego 2020, zrealizowane wokół sztuki autora związanego z naszym miastem i w wykonaniu aktorów związanych z tyską sceną teatralną.

W słuchowisku udział biorą:

Aurelia Sobczak

Piotr Józef Adamczyk

Paweł Drzewiecki

Piotr Kumor w roli Lecha Wałęsy

 

Realizacja nagrań: Tomasz Cichocki

Montaż i udźwiękowienie: Joanna Piwowar-Antosiewicz

Miks i mastering: Krzysztof Kurek

Renowacja zabytkowego krzyża

Renowacja zabytkowego krzyża

W środę, 27 maja został zdemontowany zabytkowy krzyż znajdujący się przy ulicy Oświęcimskiej w Tychach. Pochodzący z 1876 roku krzyż jest wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego.

Pierwsza w historii miasta zdalna sesja Rady Miasta Tychy

Pierwsza w historii miasta zdalna sesja Rady Miasta Tychy

30 kwietnia odbędzie się pierwsza w historii miejscowego samorządu zdalna sesja Rady Miasta Tychy.

Prezydent Tychów z absolutorium za 2019 rok

Prezydent Tychów z absolutorium za 2019 rok

Na wczorajszej (28 maja) sesji Rady Miasta Tychy radni większością głosów (17 za, 8 radnych wstrzymało się od głosu) przyjęli sprawozdanie z wykonania budżetu za 2019 rok. Radni udzielili także absolutorium Prezydentowi Miasta Tychy za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2019 roku.

Raport o stanie gminy miasta Tychy

Raport o stanie gminy miasta Tychy

28 maja, na sesji Rady Miasta Tychy, Andrzej Dziuba – prezydent Tychów przedstawił coroczny „Raport o stanie miasta”. Raport to źródło wiedzy o Tychach i zmianach, jakie zaszły w naszym mieście w 2019 roku.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×