Miasto

30 kwietnia 2020, 16:9:30

W tym roku, ze względu na epidemię koronawirusa obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Tychach będą ograniczone do niezbędnego minimum.

Flaga

Na ulicach pojawią się polskie flagi, tradycyjnie odbędzie się także msza za ojczyznę, ale organizatorzy zapraszają mieszkańców do obejrzenia transmisji z tego wydarzenia, a nie osobistego uczestnictwa. Po południu koncert on-line „Perły Muzyki Polskiej”.

Msza za ojczyznę rozpocznie się o godz. 12.00 w parafii Marii Magdaleny w Tychach. Transmisję z tego wydarzenia będzie można obejrzeć   https://www.youtube.com/channel/UCKegxi1xWYsPs0oxs6_ChZQ/videos   .

O godzinie   18.15 zaplanowano transmisję na żywo koncertu „Perły muzyki polskiej” w wykonaniu SIDOR x S-AGE. To projekt muzyków - Marcina Sidora i Kamila Pawłowskiego, na co dzień związanych z AUKSO Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy. Będzie można usłyszeć m.in. : Mazurek op 33 nr 2 - Fryderyka Chopina, Kujawiak a- moll - Henryka Wieniawskiego, Poloneza "Pożegnanie Ojczyzny" - Michała Kleofasa Ogińskiego, Oberek - Grażyny Bacewiecz, Mazur - Emila Młynarskiego,  Melodia - Ignacego Jana Paderewskiego czy Polonez z filmu "Pan Tadeusz" – Wojciecha Kilara.    

Transmisję koncertu muzyki polskiej (w ramach Spotkań Karolińskich) z auli Jana Pawła II przy Ośrodku Christoforos będzie można obejrzeć:   https://www.youtube.com/channel/UCKc3g6wM6X19MphP7eGNGpA.

Z okazji Święta 3 Maja Miejska Biblioteka Publiczna w Tychach proponuje dzieciom „Pakiet Małego Patrioty”.

- Na stronie internetowej i Facebooku biblioteki zamieszczone zostaną pomysły na kreatywne zabawy plastyczne o tematyce patriotycznej oraz łamigłówki i krzyżówki (do pobrania) nawiązujące do tego tematu. W związku ze Świętem na Facebooku pojawi się także kolejna odsłona akcji Na WSZYSTKO jest... KSIĄŻKA – mówi Anna Krawczyk – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach.    

Teatr Mały w Tychach od 2 maja na kanale soundcloud.com udostępniać będzie codziennie kolejny rozdział powieści Henryka Sienkiewicza pt. "Ogniem i mieczem" w interpretacji aktorów związanych z lokalną sceną: Anny Buczkowskiej i Pawła Drzewieckiego.

- Sięgnięcie po klasykę polskiej powieści historycznej, pisanej przez noblistę, jak sam się wyraził "dla pokrzepienia serc", być może dziś, w czasie gdy nasze życiowe aktywności wyhamowują, pozwoli wsłuchać się w mistrzowską prozę z większą niż kiedykolwiek uwagą, a kolejne spotkanie ze Skrzetuskim, Heleną, Bohunem, Zagłobą i Podbipiętą umilą widzom czas oczekiwania na powrót do tradycyjnej teatralnej aktywności- mówi Paweł Drzewiecki – dyrektor Teatru Małego w Tychach.

Oprócz koncertu online, Miejskie Centrum Kultury w Tychach z okazji Święta Konstytucji 3 Maja wraz z najmłodszymi tyszanami przygotowało 3 filmiki patriotyczne związane z tematyką majowych uroczystości. Publikowane będą na FB Miejskiego Centrum Kultury.

- Oprócz tego, Kluby działające w ramach Miejskiego Centrum Kultury przygotowały tutoriale dla dzieci - propozycje samodzielnego wykorzystania patriotycznych akcentów: flag - w ramach cyklu "Majsterkowicz" w Klubie Urbanowice, wiatraków i ozdób okiennych w barwach narodowych w ramach cyklu: zajęcia plastyczne on line w Klubie Wilkowyje – mówi Małgorzata Król - dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Tychach.

Młodzieżowy Dom Kultury im. Artystów Rodu Kossaków zralizował materiał instruktażowy zachęcający do wykonania własnoręcznie flag.

 

Opieka w demencji – szkolenia

Opieka w demencji – szkolenia

Miasto Tychy po raz pierwszy organizuje bezpłatne szkolenia dla osób opiekujących się osobami chorymi na demencję. W trakcie szkoleń organizator zapewnia w razie potrzeby opiekę nad osobami chorymi.

„Srebrna linia” dla tyskich seniorów

„Srebrna linia” dla tyskich seniorów

22 września w Tychach startuje projekt pn. „SREBRNA LINIA”, którego celem jest kompleksowe wspieranie seniorów i zapobieganie ich wykluczeniu. Na Srebrnej Linii dyżurować będą specjaliści m.in. psychologowie, informatycy czy osoby zorientowane w bieżących wydarzeniach miejskich.

Rusza III edycja Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego

Rusza III edycja Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego

Uczniowie szkół ponadpodstawowych w Tychach mogą zgłaszać swoje projekty do trzeciej edycji Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego.

Kręć kilometry i walcz o nagrody!

Kręć kilometry i walcz o nagrody!

Lubisz rowerowe wyprawy? Jeździsz na rowerze dla zdrowia lub traktujesz go jako główny środek transportu? Kręć kilometry w walce o tytuł Rowerowej Stolicy Polski i wygraj jedną z trzech głównych nagród!

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×