Miasto

7 kwietnia 2020, 13:32:41

31 marca 2020 roku wprowadzono przepisy wydłużające z 30 dni na 180 dni terminy dotyczące obowiązku zgłoszenia kupna, sprzedaży oraz rejestracji pojazdu używanego sprowadzonego z terytorium Unii Europejskiej.

Urząd Miasta Tychy Autor: Arkadiusz Truszkowski

Przepisy obowiązują dla umów zawartych po 1 marca 2020 roku. 

Osoby, które po tym dniu kupiły bądź sprzedały samochód używany mają 180 dni na dopełnienie formalności związanych z rejestracją pojazdu. Jeśli nie dopełnią tego obowiązku w w/w terminie, otrzymają kary finansowe.

- Obecnie zajmujemy się rejestracją samochodów nowych, kupionych w Polsce oraz ściągniętych z zagranicy, czyli takich, które nie mają tablic rejestracyjnych. Chciałabym uspokoić, bo wiele osób o to pyta: samochodami, które mają tablice rejestracyjne możemy jeździć. Najważniejszy jest  przegląd techniczny i ubezpieczenie OC. Jeżeli komuś skończyło się miejsce w dowodzie rejestracyjnym na pieczątkę za przegląd techniczny, proszę się nie przejmować. Przegląd jest zarejestrowany w systemie, a po wymianę dowodu rejestracyjnego będzie można przyjść, jak sytuacja się uspokoi – mówi Maria Losko – naczelnik Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta w Tychach.

Osoby, które chcą zarejestrować pojazd w tyskim urzędzie, wypełniony wniosek wraz z dokumentami oraz potwierdzeniem dokonania opłaty za rejestracją mogą wrzucić do skrzynki na korespondencję, ustawionej przed wejściem do wydziału.

- Codziennie skrzynka jest pełna, ale staramy się realizować wnioski na bieżąco. Terminy odbioru tablic ustalimy telefonicznie. Można do nas dzwonić na numer tel. 32 780 09 50, 32 780 09 55, 32 780 09 65 . Mam nadzieję, że klienci nasi są zadowoleni z  przyjętych rozwiązań, liczymy na ich zrozumienie tej wyjątkowej sytuacji – dodaje naczelnik Losko.

Nowe przypisy dotyczą nie tylko terminów rejestracji pojazdów. Zawieszają także wykonywanie niektórych obowiązków wobec kierowców zawodowych, których prawo jazdy utraciło ważność po 7 marca 2020   r.

- Kierowcy w okresie stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii nie mają obowiązku poddania się badaniom lekarskim i psychologicznym. W terminie 60 dni od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego kierowcy mają obowiązek poddać się tym badaniom i złożyć wniosek o wymianę prawa jazdy – tłumaczy Maria Losko.

W czasie zagrożenia epidemicznego od kierowców zawodowych nie wymaga się także dostarczenia świadectwa kwalifikacji zawodowej, a prawa jazdy kierowców "niezawodowych" nie tracą ważności i można z nich korzystać w tym okresie.

Spotkanie na 30-lecie samorządności

Spotkanie na 30-lecie samorządności

W tym roku świętujemy 30-lecie samorządności w Polsce. To szczególny czas w historii naszego kraju – okres przełomowych zmian, których samorządy w znaczącym stopniu były kreatorami. To trzy dekady ogromnej pracy mieszkańców i samorządowców zakończone sukcesem.

Projekty prozdrowotne w Reptach

Projekty prozdrowotne w Reptach

Górnośląskie Centrum Rehabilitacji im. gen. Jerzego Ziętka zaprasza mieszkańców województwa śląskiego do udziału w darmowych projektach zdrowotnych. Kierowane są one do osób zmagających się z chorobami układu kostno-stawoweg oraz do osób z chorobą niedokrwienną lub niewydolnością serca.

W wakacje zostań żołnierzem

W wakacje zostań żołnierzem

Wojskowa Komenda Uzupełnień w Tychach w ramach wakacyjnej Kampanii ,,Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” zachęca wszystkich zainteresowanych służbą wojskową do odwiedzenia swojego promocyjnego stoiska 13 lipca i 16 sierpnia na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Paprocany.

Psy ze „schroniska” w Radysach trafią do Tychów

Psy ze „schroniska” w Radysach trafią do Tychów

Od kilku dni media informują o skandalicznych warunkach, w jakich przebywały zwierzęta w zamkniętym już „schronisku” w Radysach. Chęć przyjęcia zwierząt zgłosiło także tyskie schronisko. Dziś rano stowarzyszenie „Pogotowie dla zwierząt”, poinformowało, że 10 psów trafi do Tychów już 3 lipca.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×