17 marca 2020, 12:41:37

#zostańwdomu, czyli tyska kultura online!

Sprawdź, jak funkcjonują miejskie instytucje w czasie pandemii 

27 marca na całym świecie obchodzimy Dzień Teatru. W Tychach uczcimy ten wyjątkowy dzień najlepiej jak potrafimy.
Zapraszamy na internetową premierę jednej z ostatnich produkcji naszego teatru - przedstawienie "Opowieść Wigilijna” w wykonaniu tyszan: dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów.

Choć aura absolutnie nie wigilijna, to wartości, które niesie ta wyjątkowa historia są ponadczasowe i dziś chyba szczególnie nam potrzebne.
Cieszymy się, że w Dniu Święta Teatru możemy podzielić się z Wami projektem, który powstał jako owoc wspólnej, twórczej i jednoczącej pracy mieszkańców naszego miasta. Link do spektaklu na kanale YouTube opublikujemy w najbliższy piątek o godz.: 19:00. Spektakl online będzie do obejrzenia do niedzieli - 29 marca 2020 r.

Wiemy, że teraz nie czas na wyjazdy i podróżowanie. Dlatego, jeśli chcecie przenieść się w przestrzeni (choć wirtualnie) i w czasie, do Tychów z lat 1951–1989, to Muzeum Miejskie w Tychach poleca swoją wirtualną mapę-archiwum www.abc.tychy.pl . Tam archiwum fotografii miasta, gdzie znajdziecie dziewięćset zdjęć ośmiu fotografów i blisko czterdzieści lat historii tyskiej architektury!

A do tego do poczytania eseje Olgi Drendy (prowadzącej facebookowy fanpage Duchologia), Jana Łypa (mieszkańca Tychów), Agnieszki Ociepy-Weiss   (Dział Historii Miasta Muzeum Miejskiego w Tychach), dr. Patryka Oczki (Dział Sztuki Muzeum Miejskiego w Tycach), Krzysztofa Olechnickiego (kierownik Zakładu Badań Kultury w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu), Wojciecha Wilczyka (fotografa, członka Związku Polskich Artystów Fotografików).

Jak korzystać z tej strony i w pełni wykorzystać jej wszystkie funkcjonalności?
Wszystko w filmie instruktażowym dostępnym poniżej:

Ośmiu fotografów, dziewięćset zdjęć i blisko czterdzieści lat historii tyskiej architektury. To projekt zrealizowany przez Muzeum Miejskie w Tychach we współpracy z Fundacją Kultura Obrazu. Projekt bada związki fotografii i topografii, a zgromadzone w kolekcji zdjęcia traktuje jak dane wizualne. Zbiór fotografii z lat 1951–1989 zaprezentowany w formie mapy pozwala eksplorować, w jaki sposób miasto rozwijało się w myśl ówczesnych koncepcji architektonicznych, założeń urbanistycznych i wytycznych estetycznych. Jak budynki, mała architektura, rzeźby czy zieleń miejska stały się znaczącymi   elementami krajobrazu, także społecznego. Zachęca także do poszukiwań na własnym podwórku:   jak przebiega proces zagospodarowania przestrzennego w czasie, jak architektura kształtuje wspólnoty miejskie, jakich informacji dostarcza fotografia? W śr ód autorów zdjęć:   Michał Cała, Andrzej Czyżewski, Stanisław Kasperowicz, Ireneusz Kaźmierczak, Zygmunt KubskiMarek Nowicki, Krzysztof Pilecki i Zygmunt Wieczorek.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Cyfrowa.

Zespół

Organizator: Muzeum Miejskie w Tychach

Partner: Fundacja Kultura Obrazu

Koncepcja projektu: Agata Berger-Połomska, Barbara Kopia, Anna Kura, Ewelina Lasota, Aleksandra Matuszczyk, Agnieszka Ociepa-Weiss, Patryk Oczko, Jan Piechota, Paulina Urbańska

Opisy do zdjęć i przygotowanie baz danych: Agata Berger-Połomska, Barbara Kopia, Agnieszka Ociepa-Weiss

Digitalizacja i obróbka graficzna zdjęć: Barbara Kubska (Fundacja Kultura Obrazu), Anka Sielska (Fundacja Kultura Obrazu)

Konserwacja fotografii: Anna Seweryn

Projekt graficzny strony i wizualizacja danych: Jan Piechota, Paulina Urbańska

Scenariusze edukacyjne:   Agata Berger-Połomska, Anna Kura

Konsultacje metodologiczne w zakresie działań edukacyjnych: Agnieszka Pajączkowska

Eseje: Olga Drenda, Jan Łyp, Agnieszka Ociepa-Weiss, Paweł Oczko, Krzysztof Olechnicki, Wojciech Wilczyk

Redakcja i korekta tekstów: Martyna Nowicka, Elżbieta Owczarek

Tłumaczenie: Rafał Drewniak

Prace programistyczne: Paweł Marynowski, Kamil Rithaler

Koordynacja projektu: Barbara Kopia(Muzeum Miejskie w Tychach), Barbara Kubska (Fundacja Kultura Obrazu), Ewelina Lasota (Fundacja Kultura Obrazu)

Prawa autorskie
Fotografie dostępne są nieodpłatnie na licencji Creative Commons BY-NC-ND 3.0 PL – z uznaniem autorstwa, bez użycia komercyjnego i bez możliwości wykonania utworów zależnych.

Doskonale wiemy, że siedzenie w domu nie jest taką prostą sprawą. Gdy dom lśni czystością, a nam skończyły się pomysły na to, jak spożytkować czas – zaczynamy myśleć o wyjściu… oczywiście do tych najbardziej kulturalnych miejsc! Pamiętajmy jednak, że wiąże się to z ogromnym zagrożeniem.

Próbując wyjść naprzeciw Waszym oczekiwaniom codziennie na stronie www.kultura.tychy.pl, jak i na Facebooku (https://www.facebook.com/MCKTychy), pojawiać się będą nasze propozycje spędzenia wolnego czasu na oglądaniu ciekawych koncertów, czy filmów, wirtualnym zwiedzaniu muzeów, porady z zakresu sztuk plastycznych i wiele wiele innych.

W ramach akcji #NieZostawiamCzytelnika MBP Tychy zaprasza na stronę, gdzie sukcesywnie dokładać będzie propozycje interesujących wydarzeń on-line dla odbiorców w każdym wieku.

 

Koronawirus - aktualne informacje z miasta

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×