17 marca 2020, 12:41:37

#zostańwdomu, czyli tyska kultura online!

jasna plansza z ikoną masek teatralnych i napisem "kultura online"

Sprawdź, jak funkcjonują miejskie instytucje w czasie pandemii 

Nowy cykl AUKSO4KIDS online pt. „GAMA AUKSO-dur” .
GAMA - bo spotkań będzie osiem, a każde będzie związane z kolejnym jej dźwiękiem.
AUKSO - bo w każdym odcinku wystąpią muzycy i osoby związane z tą orkiestrą.
DUR - bo postaramy się, żeby było wesoło.
Przez kolejne osiem sobót o godzinie 11:00 na stronie AUKSO na Facebooku będziemy śpiewać, grać i opowiadać o muzyce. Będą też konkursy i zadania dla Was.

Pierwsze spotkanie w nowej formule po czasowym ograniczeniu działalności Muzeum Miejskie w Tychach . To jednocześnie premiera książki, która miała odbyć się 14 marca 2020 roku, oraz symboliczny finisaż wystawy. Data również nieprzypadkowa dla wszystkich miłośników muzeów. Właśnie na 16 maja 2020 roku była planowana tyska odsłona Europejskiej Nocy Muzeów, czyli wielkie święto muzealników i ich przyjaciół – wyjątkowy czas, pozwalający zerkać do miejsc zazwyczaj niedostępnych. Tym razem nie możemy spotkać się w realu, więc bądźmy razem online. Dla tych, którzy nie będą mogli dołączyć, będzie dostępny zapis spotkania.

Trwa cykl Bajek z brodą - co sobotę o godzinie 16.00 zapraszamy do Teatru Małego Tychy na spotkanie online z baśniami braci Grimm (w serwisie Youtube). Cykl jest dodatkowo wzbogacony ilustracjami przygotowywanymi do danej baśni przez dzieci.

Zdjęcia prac plastycznych prosimy przesyłać na adres mailowy: edukacja@teatrmaly.tychy.pl. Szczegóły dotyczące baśni podawane są na bieżąco na stronie facebookowej Teatru Małego w Tychach.

Wszystkie ilustracje będą nagrodzone zaproszeniami do Teatru Małego na wybrany spektakl.

Zapraszamy Was na kolejne E- Spotkanie z Podróżnikiem!
Naszym gościem będzie Robert Gondek, który opowie o swoich afrykańskich podróżach!

PONIEDZIAŁEK 27 kwietnia, godz. 19.00!
na PROFILU KLUB WILKOWYJE MCK

Dzień Mamy zbliża się wielkimi krokami... z tej okazji Miejskie Centrum Kultury przygotowało wyjątkową- internetową edycję konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży Mama, Matusia, Mateńka!

Temat tegorocznej edycji to: Moja Mama Czarodziejka...

Format: A4, prosimy o wysłanie prac konkursowych w formie skanu w formacie JPG (300 DPI) lub ewentualnie zdjęć prac w skali 1:1 bez retuszu na maila klub@mck.tychy.pl, a w tytule wiadomości MMM. Na prace czekamy do 21 maja.

Regulamin i więcej informacji pod linkiem:

http://kultura.tychy.pl/wydarzenie/konkurs-plastyczny-mama-matusia-matenka/

Jeżeli macie jakieś pytania prosimy o wiadomości na naszym FB oraz na adres mailowy: klub@mck.tychy.p

Koordynator konursu: Maria Blachnicka-Bielecka

Już po raz drugi zapraszamy na wirtualne czytanie baśni braci Grimm przez dyrektora Teatru, Pawła Drzewieckiego. Tym razem zmierzy się on z bajką „Królewna Śnieżka”, którą będzie można zobaczyć na naszym kanale YouTube już 18 kwietnia o godz. 16:00 w ramach naszego nowego cyklu „Bajki z brodą”

Najmłodszych tyszan zachęcamy do kreatywnego współtworzenia czytanki – na adres edukacja@teatrmaly.tychy.pl do 16 kwietnia do godz. 10:00 wysyłajcie nam zdjęcia prac ilustrujących tę baśń (w dowolnej technice), a my, jak zwykle, odwdzięczymy się zaproszeniem na dowolny spektakl dla dzieci.

Stwórz swoją własną grę!
Co robić w pierwsze wiosenne dni, jeśli nie można wyjść na plac i wejść na klopsztangę?   Mamy na to domowe rozwiązanie !

Kto nie zna gry „memory”? Polega ona na odnajdywaniu par tych samych kart. To propozycja dla dwóch lub więcej graczy, ale i dla jednego będzie ciekawą zabawą.

Proponujemy   przygotowanie własnej wersji gry! Możesz do tego wykorzystać zdjęcia pochodzące z wirtualnej mapy-archiwum ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach „ABC – Architektura Bliżej Ciebie” ( www.abc.tychy.pl ). Sam ustalasz poziom trudności – im więcej kart, tym trudniejsza gra.   Załączona instrukcja pomoże wykonać własną talię. Jeśli nie masz czasu na wybieranie zdjęć, poniżej znajdziesz również gotowy pakiet fotografii.

Praca nad własną talią kart to okazja do lepszego poznania Tychów, odkrycia jak zmieniało się miasto i jak dawniej wyglądały znane miejsca.   Młodsi będą mieli szansę odkryć nieznaną dotąd historię miejsc, a starsi powrócą do wspomnień. To też możliwość rozmowy z domownikami o tym,   jak zmieniła się najbliższa przestrzeń, jak dawniej wyglądały sklepy i jak zmieniły się środki transportu, jak się ubierano i jak bawiły się dzieci. A może byliście w tym miejscu kiedyś wspólnie?

Jak w to grać?

Gra polega na rozłożeniu wszystkich kart na równej płaskiej powierzchni fotografiami do dołu. Następnie uczestnicy odkrywają karty, szukając par. W jednym ruchu można odsłonić tylko dwie karty. Jeśli do siebie nie pasują, należy odwrócić je z powrotem fotografią do dołu i starać się zapamiętać widok, który przedstawiały. I oczywiście nie zmieniać położenia kart. Jeśli pasują, można je zabrać. Wygrywa ten, kto zgromadzi najwięcej par.

Szczegóły na stronie Muzeum Miejskiego Tychy.

11 kwietnia o godz. 16:00 Teatr Mały w Tychach rusza z nowym cyklem dla dzieci „Bajki z brodą”, w ramach którego najmłodsi tyszanie będą mieli okazję usłyszeć legendarne baśnie braci Grimm w interpretacji Pawła Drzewieckiego, aktora, reżysera, dyrektora naszego teatru. To oczywiście nie wszystko, bowiem Teatr zaprasza dzieci do współtworzenia tego wyjątkowego cyklu!

Do 8 kwietnia, na adres edukacja@teatrmaly.tychy.pl, mali ilustratorzy mogą nadsyłać swoje rysunki do baśni, która zainauguruje cykl, a jest nią  „Czerwony kapturek”. Najlepsze ilustracje zostaną nagrodzone zaproszeniem na wybrany spektakl z cyklu „Scena młodego widza” i zaprezentowane w słuchowisku internetowym na kanale YouTube Teatru Małego w Tychach oraz na portalu Facebook.com.

Zapraszamy najmłodszych i nieco starszych widzów, którzy chwilowo nie mogą odwiedzić Teatru Małego osobiście, na specjalne słuchowisko „Szczególnie małe sny” Agnieszki Osieckiej.

Bohaterką jest dziesięcioletnia Katarzyna, która uważa, że ma po prostu ogromnego pecha. Akurat w swoje urodziny, dowiaduje się, że musi nosić okulary! Katastrofa! Co powiedzą koleżanki i koledzy. Ale szybko okazuje się, że jej okulary są bardzo, bardzo tajemnicze…

„Szczególnie małe sny”. Agnieszka Osiecka - słuchowisko.

Czytają: Paweł Drzewiecki, Anna Białoń
Muzyka: Joanna Piwowar-Antosiewicz
Projekt graficzny: Michał Wac

„Bal w operze” wg Juliana Tuwima w wykonaniu Alternatywnego Teatru BELFEgoR, którego produkcja powstała w przestrzeniach Teatru Małego w Tychach.

PREMIERA: 25 maja 2019 Teatr Mały

Spektakl online będzie można zobaczyć na kanale YouTube Teatru Małego.

Tłem wydarzeń jest Paryskie Moulin Rouge. Osią spektaklu „Śpiewający Murarz” – taki Orwellowski Koń Boxer, który usiłuje zbudować pomnik Wielkiego Archikratora. Jego Syzyfowa praca jest permanentnie niweczona. Julian Tuwim bezlitośnie rozlicza drobnomieszczaństwo – ducha swoich czasów. Reżyser znany z twórczego sarkazmu, kreśli grubą satyryczną krechą snobizm, zakłamanie i fałsz. Groteskowe obrazy dopełniają piosenki i układy taneczne, dobrze znane widowni z początków twórczości teatru BELFEgoR. Nawiązują formą do głośnych i nagrodzonych przed laty „Upiorów” Sławomira Żukowskiego i „Folwarku Zwierzęcego” Georga Orwella.
Scenariusz, reżyseria, scenografia: Sławomir Żukowski
Muzyka: Henryk Jan Botor
Choreografia: Maciej Gruchlik
Osoby:
Piotr Adamczyk, Agata Cichy, Monika Szydłowiecka, Henryk Bielas, Agnieszka Kijas, Piotr Zawadzki, Barbara Orzechowska, Piotr Rybak, Dorota Prynda, Wojciech Wieczorek oraz Marek Rybarczyk, Dawid Marut, Jan Botor, Oliwia Strauchman
Grupa wokalna Multiintegry pod kierunkiem Elżbiety Wacławek-Czmok Zespół taneczny MDK 1 pod kierunkiem Macieja Gruchlika
Światło – Leszek Szymański
Dźwięk – Tomasz Cichocki
Multimedia: Dawid Domaradzki

27 marca na całym świecie obchodzimy Dzień Teatru. W Tychach uczcimy ten wyjątkowy dzień najlepiej jak potrafimy.
Zapraszamy na internetową premierę jednej z ostatnich produkcji naszego teatru - przedstawienie "Opowieść Wigilijna” w wykonaniu tyszan: dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów.

Choć aura absolutnie nie wigilijna, to wartości, które niesie ta wyjątkowa historia są ponadczasowe i dziś chyba szczególnie nam potrzebne.
Cieszymy się, że w Dniu Święta Teatru możemy podzielić się z Wami projektem, który powstał jako owoc wspólnej, twórczej i jednoczącej pracy mieszkańców naszego miasta. Link do spektaklu na kanale YouTube opublikujemy w najbliższy piątek o godz.: 19:00. Spektakl online będzie do obejrzenia do niedzieli - 29 marca 2020 r.

Wiemy, że teraz nie czas na wyjazdy i podróżowanie. Dlatego, jeśli chcecie przenieść się w przestrzeni (choć wirtualnie) i w czasie, do Tychów z lat 1951–1989, to Muzeum Miejskie w Tychach poleca swoją wirtualną mapę-archiwum www.abc.tychy.pl . Tam archiwum fotografii miasta, gdzie znajdziecie dziewięćset zdjęć ośmiu fotografów i blisko czterdzieści lat historii tyskiej architektury!

A do tego do poczytania eseje Olgi Drendy (prowadzącej facebookowy fanpage Duchologia), Jana Łypa (mieszkańca Tychów), Agnieszki Ociepy-Weiss   (Dział Historii Miasta Muzeum Miejskiego w Tychach), dr. Patryka Oczki (Dział Sztuki Muzeum Miejskiego w Tycach), Krzysztofa Olechnickiego (kierownik Zakładu Badań Kultury w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu), Wojciecha Wilczyka (fotografa, członka Związku Polskich Artystów Fotografików).

Jak korzystać z tej strony i w pełni wykorzystać jej wszystkie funkcjonalności?
Wszystko w filmie instruktażowym dostępnym poniżej:

Ośmiu fotografów, dziewięćset zdjęć i blisko czterdzieści lat historii tyskiej architektury. To projekt zrealizowany przez Muzeum Miejskie w Tychach we współpracy z Fundacją Kultura Obrazu. Projekt bada związki fotografii i topografii, a zgromadzone w kolekcji zdjęcia traktuje jak dane wizualne. Zbiór fotografii z lat 1951–1989 zaprezentowany w formie mapy pozwala eksplorować, w jaki sposób miasto rozwijało się w myśl ówczesnych koncepcji architektonicznych, założeń urbanistycznych i wytycznych estetycznych. Jak budynki, mała architektura, rzeźby czy zieleń miejska stały się znaczącymi   elementami krajobrazu, także społecznego. Zachęca także do poszukiwań na własnym podwórku:   jak przebiega proces zagospodarowania przestrzennego w czasie, jak architektura kształtuje wspólnoty miejskie, jakich informacji dostarcza fotografia? W śr ód autorów zdjęć:   Michał Cała, Andrzej Czyżewski, Stanisław Kasperowicz, Ireneusz Kaźmierczak, Zygmunt KubskiMarek Nowicki, Krzysztof Pilecki i Zygmunt Wieczorek.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Cyfrowa.

Zespół

Organizator: Muzeum Miejskie w Tychach

Partner: Fundacja Kultura Obrazu

Koncepcja projektu: Agata Berger-Połomska, Barbara Kopia, Anna Kura, Ewelina Lasota, Aleksandra Matuszczyk, Agnieszka Ociepa-Weiss, Patryk Oczko, Jan Piechota, Paulina Urbańska

Opisy do zdjęć i przygotowanie baz danych: Agata Berger-Połomska, Barbara Kopia, Agnieszka Ociepa-Weiss

Digitalizacja i obróbka graficzna zdjęć: Barbara Kubska (Fundacja Kultura Obrazu), Anka Sielska (Fundacja Kultura Obrazu)

Konserwacja fotografii: Anna Seweryn

Projekt graficzny strony i wizualizacja danych: Jan Piechota, Paulina Urbańska

Scenariusze edukacyjne:   Agata Berger-Połomska, Anna Kura

Konsultacje metodologiczne w zakresie działań edukacyjnych: Agnieszka Pajączkowska

Eseje: Olga Drenda, Jan Łyp, Agnieszka Ociepa-Weiss, Paweł Oczko, Krzysztof Olechnicki, Wojciech Wilczyk

Redakcja i korekta tekstów: Martyna Nowicka, Elżbieta Owczarek

Tłumaczenie: Rafał Drewniak

Prace programistyczne: Paweł Marynowski, Kamil Rithaler

Koordynacja projektu: Barbara Kopia(Muzeum Miejskie w Tychach), Barbara Kubska (Fundacja Kultura Obrazu), Ewelina Lasota (Fundacja Kultura Obrazu)

Prawa autorskie
Fotografie dostępne są nieodpłatnie na licencji Creative Commons BY-NC-ND 3.0 PL – z uznaniem autorstwa, bez użycia komercyjnego i bez możliwości wykonania utworów zależnych.

Doskonale wiemy, że siedzenie w domu nie jest taką prostą sprawą. Gdy dom lśni czystością, a nam skończyły się pomysły na to, jak spożytkować czas – zaczynamy myśleć o wyjściu… oczywiście do tych najbardziej kulturalnych miejsc! Pamiętajmy jednak, że wiąże się to z ogromnym zagrożeniem.

Próbując wyjść naprzeciw Waszym oczekiwaniom codziennie na stronie www.kultura.tychy.pl, jak i na Facebooku (https://www.facebook.com/MCKTychy), pojawiać się będą nasze propozycje spędzenia wolnego czasu na oglądaniu ciekawych koncertów, czy filmów, wirtualnym zwiedzaniu muzeów, porady z zakresu sztuk plastycznych i wiele wiele innych.

W ramach akcji #NieZostawiamCzytelnika MBP Tychy zaprasza na stronę, gdzie sukcesywnie dokładać będzie propozycje interesujących wydarzeń on-line dla odbiorców w każdym wieku.

IBUK Libra – Książki w chmurze nie tylko na czas kwarantanny – jedynie u nas darmowe kody dostępu do ponad 2 tysięcy publikacji online Aby uzyskać kod, zadzwoń lub napisz do Czytelni: 32 438 04 70 ; czytelnia@mbp.tychy.pl. Rejestracja, logowanie i katalog: https://libra.ibuk.pl/

Koronawirus - aktualne informacje z miasta

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×