Miasto

9 stycznia 2020, 7:47:24

Z inicjatywy mieszkańców w Tychach realizowany jest program „Łamacz barier”, którego zadaniem jest zwiększenie świadomości mieszkańców i pomoc w likwidacji barier architektonicznych w budynkach wielorodzinnych czy budynkach użyteczności publicznej.

Pomysłodawczynią tyskiego projektu "Łamacz barier" jest  Stanisława Krzyżek. - Pomysł na ten projekt wziął się stąd, że sama na co dzień opiekuję się osobom niepełnosprawną mieszkającą na 3 piętrze. Ta pani ma ponad 80 lat i właściwie nie ma szans na wyjście z domu, więc montaż windy byłoby dla niej i jej sąsiadów (połowa mieszkańców bloku , w którym mieszka to seniorzy) szansą na wyjście na zewnątrz i zobaczenie czegoś więcej niż ściany własnego mieszkania – mówi Stanisława Krzyżek. 

Pani Stanisława w tym roku chciałaby złożyć wniosek w programie, od października ubiegłego roku (wtedy ruszył projekt) spotyka się z seniorami w klubach seniora  spółdzielniach i rozmawia o „Łamaczu barier”, by zwiększyć świadomość mieszkańców na temat możliwości pozyskania środków na ich usunięcie.

- Celem programu jest przede wszystkim samodzielność. Chodzi o to, by seniorzy czy  osoby niepełnosprawne nie musiały się zmagać się z barierami w przestrzeni publicznej i prosić o pomoc nawet w prostych sytuacjach, np. podczas wychodzenia z domu, wizyty w urzędzie czy przy wsiadaniu do autobusu. W projekcie  „Łamacz barier” mówimy o tym, że są dziś możliwości pozyskania środków na ten cel i pomagamy likwidować bariery architektoniczne – mówi Maciej Gramatyka – z-ca prezydenta Tychów ds. społecznych.

W programie mogą wziąć udział wszystkie podmioty będą właścicielami budynków m.in. spółdzielnie mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego, wspólnoty mieszkaniowe, różne instytucje  i osoby fizyczne posiadające wielorodzinne budynki mieszkalne.

Inicjatywa społeczna „Łamacz barier” jest realizowana  w Tychach w oparciu o projekt „Poznaj sąsiada – wspólne działanie w praktyce” współfinansowanego z budżetu Miasta Tychy w ramach Programu Rewitalizacji dla Miasta Tychy.  Środki na likwidację barier można pozyskać z projektu Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju i BGK "Dostępność plus", w ramach którego Bank Gospodarstwa Krajowego udziela preferencyjnych pożyczek (oprocentowanie roczne wynosi 0,15%) na likwidację takich barier. Projekt realizowany jest w trybie „ciągłym”.

Pytanie na temat projektu można kierować na adres: lamacz.barier@op.pl

Szczegóły na temat projektu „Dostępność plus” można znaleźć: https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/fundusze-europejskie-bez-barier/dostepnosc-plus/o-programie/

Koronawirus - kolejne ograniczenia!

Koronawirus - kolejne ograniczenia!

Od 1 kwietnia br. polski rząd wprowadza nowe ograniczenia w związku z trwającą pandemią koronawirusa.

Prace termomodernizacyjne w tyskich szkołach

Prace termomodernizacyjne w tyskich szkołach

W czterech tyskich szkołach podstawowych zostaną wkrótce wykonane prace termomodernizacyjne.

Как оформить дела | Як вирiшити справи

Как оформить дела | Як вирiшити справи

Ниже вы найдёте самую важную информацию. | Нижче ми представляємо важливу інформацію.

Informacja dotycząca zmiany terminów rekrutacji

Informacja dotycząca zmiany terminów rekrutacji

Zmianie ulegają niektóre terminy, sposoby ogłaszania listy kandydatów i przyjętych oraz potwierdzania woli uczęszczania do przedszkola, szkoły.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×