Miasto

4 listopada 2019, 8:4:33

W czwartek 31 października rowery miejskie były dostępne po raz ostatni w tym roku - po północy zostały zablokowane w stacjach, choć wciąż można będzie jeszcze oddać wynajęty rower. W 2019 r. wypożyczono Rower Miejski Tychy 25,5 tysiąca razy!

Stacja wypożyczalni Tyski Rower.

Tyski Rower Miejski działa w mieście od 1 maja 2017 roku. W pierwszym roku działania systemu zarejestrowało się niemal 2500 użytkowników. Rowery wypożyczono 8600 razy, a średni czas jednego wypożyczenia wynosił 1 godzinę, 1 minutę i 26 sekund. Przez ponad pięć miesięcy drugiego sezonu tyszanie wypożyczyli rowery ponad 22 tysiące razy. W 2019 roku wypożyczono Rower Miejski Tychy 25,5 tysiąca razy. W sumie przez trzy lata w systemie zarejestrowało się 9 400 osób, z czego 1/3 w mijającym sezonie.

- Te wyniki nie są dla mnie zaskoczeniem, bo tyszanie uwielbiają jeździć na rowerze! Ten środek transportu coraz częściej wykorzystują także by dojechać na przykład do pracy. Bardzo mnie to cieszy, zachęcam do korzystania z rowerów, ale też z komunikacji miejskiej. Czas najwyższy zadbać o miejsce, w którym żyjemy, ale też o dobrą kondycję i domowy budżet – mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

W sumie od startu systemu odnotowano 56,5 tysięcy wypożyczeń roweru miejskiego w Tychach, 45% z nich przypadło na 2019 rok. - Widać, że na finiszu system nabrał rozpędu. Zwykle dynamika rejestracji spada z sezonu na sezon. Tymczasem tyszanie nie zwalniają. Podczas ostatnich dni wciąż odnotowywaliśmy nowe rejestracje - podsumowuje Paweł Orłowski, prezes Nextbike Polska.

Tyski Rower Miejski jest jednym z dziewięciu systemów rowerowych w województwie śląskim. Początkowo były cztery stacje i 40 jednośladów. W kolejnym, pełnowymiarowym już sezonie, został rozbudowany o trzy kolejne miejsca wypożyczeń i 20 rowerów, w tym rowery familijne typu cargo, tandemy, rowerki dziecięce i rower trójkołowy, z którego mogły korzystać osoby niepełnosprawne.

Dzięki kompatybilności systemów z tyskich rowerów korzystać mogą jednak nie tylko użytkownicy zarejestrowani w tyskim systemie. Jednoślady w Tychach wypożyczały też osoby, które posiadają aktywne konta w innych systemach Nextbike Polska. 

W 2019 roku tyskie stacje rowerowe zostały także zintegrowane ze stacjami w innych miastach Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej. Jednoślady można było wypożyczać i zwracać bez ponoszenia dodatkowych kosztów w katowickim City by bike, chorzowskim KajTerozie oraz na stacjach systemów w Sosnowcu, Gliwicach, Zabrzu i Siemianowicach Śląskich. W ramach współpracy z w województwem śląskim, tyszanie mogli też wypożyczyć rowery miejskie w Pszczynie i Goczałkowicach-Zdroju, a także dojeżdżać tam jednośladami obsługiwanymi przez Nextbike.

Rok 2019 w pigułce:

Dzienny rekord wypożyczeń: 410 wynajmów - 9 czerwca.

Miesięczny rekord wypożyczeń 6 137 wynajmów w czerwcu. (Przed rokiem – 5 455, w sierpniu).

Średni czas wypożyczenia Tyskiego Roweru Miejskiego w tym sezonie wynosi 53 minuty 19 sekund.

Najaktywniejszy użytkownik w skorzystał z rowerów 163 razy.

Najpopularniejszy rower (numer 62324) był wypożyczany 609 razy (śr. 3 razy na dzień).

Najpopularniejsze stacje wypożyczeń: Paprocany (3 351), Piłsudskiego Targowisko (3 247) i Tychy Centrum (2 658)

Najpopularniejsze trasy: Tychy Centrum do Plac Baczyńskiego (554 przejazdy), Piłsudskiego Targowisko do Paprocany (544) i Plac Baczyńskiego do Tychy Centrum (494)

Wyszukiwarka odpadów

Wyszukiwarka odpadów

Stłuczone butelki, zużyte soczewki kontaktowe, drzwi po remoncie... Lista kłopotliwych odpadów może być długa. W Tychach uruchomiono wyszukiwarkę, która podpowie jak je segregować.

Zgłoś usterkę w Tychach

Zgłoś usterkę w Tychach

Uszkodzona jezdnia lub chodnik, zniszczona zieleń... Często idąc lub przejeżdżając przez miasto natrafiamy na różne nieprawidłowości w miejskiej przestrzeni. Nierzadko o takich usterkach wiedzą tylko mieszkańcy najbliższej okolicy. Co możemy zrobić? Skorzystać z systemu „Zgłoś usterkę”.

Wzmocnienie MŚP w czasie COVID-19

Wzmocnienie MŚP w czasie COVID-19

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna wraz z Regionalną Izbą Gospodarczą w Katowicach zapraszają przedsiębiorców na spotkanie on-line „Wzmocnienie MŚP w czasie COVID-19”.

Otwarcie szkół w Tychach od 1 czerwca

Otwarcie szkół w Tychach od 1 czerwca

W poniedziałek, 1 czerwca w Tychach zostaną uruchomione klasy I-III w szkołach podstawowych (zajęcia opiekuńczo-wychowawcze). Będą odbywały się także konsultacje dla pozostałych uczniów zarówno szkół podstawowych, jak i szkół ponadpodstawowych.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×