Miasto

7 października 2019, 10:33:48

Spotkania, warsztaty, spektakle – to wszystko w trakcie rozpoczynających się dziś i trwających do piątku, 11 października, XIV Tyskich Dni Literatury. Gośćmi będą m.in. Krzysztof Tyniec, Jacek Wójcicki, Joanna Bator i Jakub Żulczyk.

Plakat promujący dwudzieste czwarte Tyskie Dni Literatury, które odbędą się od 7 do 11 października 2019 roku.

Wydarzenie rozpoczęły warsztaty teatru japońskiego Kamishibai, zorganizowane w Miejskiej Bibliotece Publicznej dla uczniów klas 1-3 szkół podstawowych (godz. 8.00, godz.10.00 i godz.12.00). Zajęcia zostały zorganizowane we współpracy z wydawnictwem TIBUM. O godzinie 8.00 i 10.00 zaplanowano dla przedszkolaków (5-6 lat) przedstawienie teatru pacynkowego. Pacynki zabiorą dzieci w niesamowity świat opowiadanej historii.

Bibliotekarzy oraz nauczycieli szkolnych i przedszkolnych Mediateka zaprasza z kolei na wykład i warsztaty z bajkoterapii. Zajęcia poprowadzi Małgorzata Swędrowska: nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego, wykładowca na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, trenerka PSPiA KLANZA, autorka koncepcji czytania wrażeniowego, animatorka warsztatów literackich i spotkań z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym i przedszkolnym. Warsztaty mają na celu pokazać, że słowo ma terapeutyczną moc i pomaga nawiązać kontakt z podopiecznymi.

Tego dnia o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Tyńcem, aktorem znanym z teatralnych desek i szklanego ekranu. - Jego głos i sceniczna charyzma sprawiają, że zawodowo realizuje się także jako konferansjer, aktor dubbingowy i lektor audiobooków. Swoje literackie zacięcie ujawnił podczas prac nad płytą „Dopokąd”, która zawiera w większości jego autorskie teksty. Spotkanie poprowadzi Marcin Michrowski. Serdecznie zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i pozostałych przygotowanych w ramach XIV Tyskich Dni Literatury – mówi Anna Krawczyk – dyrektor MBP w Tychach.

Drugi dzień imprezy rozpocznie się warsztatami z opowiadania bajek o godz. 8.00 dla grup zorganizowanych (klasy 1-3). Grupy wczesnoszkolne będą mogły wybrać się na spotkania z Panem Poetą o godz. 8.00, o godz. 10.00 i o godz. 11.30.

- Pan Poeta to znany bajkopisarz, który prowadzi warsztaty dla dzieci w całej Polsce. Wprowadza on małych uczestników za pomocą licznych rekwizytów w fascynujący świat bajek oraz zachęca do sięgnięcia po książkę zamiast smartfona - dodaje dyrektor Krawczyk.

O 18.00 rozpocznie się spotkanie z Jackiem Wójcickim: aktorem, śpiewakiem, osobowością sceniczną. Obdarzony talentem aktorskim i głosem o charakterystycznej tenorowej barwie z łatwością porusza się po wielu gatunkach i stylach muzycznych. Występował m.in. w "Dziadach" w reżyserii K. Swiniarskiego i koncercie poświęconym Witkacemu. Grał u A. Wajdy i S. Spielberga. Współpracował z K. Pendereckim, J. K. Pawluśkiewiczem, P. Skrzyneckim, W. Korczem.

 

W środę – 9 października Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza grupy zorganizowane (młodzież klas 7-8) na spotkanie z Katarzyną Ryrych (12.00- 15.00). Młodsze grupy zorganizowane (klasy 4-6) organizatorzy XIV Tyskich Dni Literatury zapraszają z kolei na spotkanie autorskie z pisarzem Marcinem Koziołem (9.00). Marcin Kozioł to autor literatury dziecięcej i młodzieżowej. Twórca postaci Wombata Maksymiliana, niesfornych Puchaczy, mieszkańców Stajni pod Tę cz ą i młodych detektywów nie stroni od interaktywnych wypraw w głąb swoich powieści.

Czwartego dnia Tyskich Dni Literatury (10 października) zaplanowano kilka wydarzeń. Mediateka organizuje dla klasy 1-3 warsztaty literacko–muzyczne z Joanną Bronisławską (9.00, 10.15), która zaprosi dzieci, by spróbowały wyrazić siebie poprzez muzykę i wraz z nią, przy pomocy instrumentów, wyczarowały bajkę – grajkę. Tego dnia o 10.00 odbędą się także dla grup zorganizowanych uczniów klas 1-3 warsztaty ilustratorskie z Joanną Krzyżanek - autorką bajek, opowieści i wierszy oraz miłośniczką gałgankowych lalek.

O godzinie 18.00 odbędzie się spotkanie z Joanną Bator - pisarką, publicystką, eseistką i podróżniczką. Jest autorką m.in. „Piaskowej Góry”, „Roku królika” i bestsellerowej, nagrodzonej w 2013 roku Nagrodą Literacką Nike, powieści „Ciemno, prawie noc”.

Ostatniego dnia wydarzenia w godzinach 10.00- 13.00 odbędą się warsztaty z Piotrem Zawadzkim i przedstawienie teatralne dla młodzieży. Piotr Zawadzki: Aktor Teatru Zagłębia w Sosnowcu, który zawodowe szlify zdobywał na wielu scenach i estradach.

- W ramach warsztatów teatralnych, dzieląc się doświadczeniem, wprowadzi młodzież z Teatru w Pajęczynie w arkana pracy aktora scenicznego. Ćwiczenia z emisji głosu, studio gestu i mimiki, interakcje aktorskie i z publicznością to działania, które wzbogacą umiejętności młodych i pozwolą im rozwinąć artystyczne skrzydła – mówi dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach.

O godzinie 18.00 rozpocznie się z kolei spotkanie z Jakubem Żulczykiem. Pisarz, felietonista, scenarzysta ("Belfer", "Ślepnąc od świateł"). Jest autorem Radio Armageddon – pierwszej polskiej powieści emo oraz powieści "Ślepnąc od świateł", za którą w 2014 roku nominowany był do Paszportów Polityki. Będzie to wydarzenie koń cz ące XIV Tyskie Dni Literatury.

Tyskim Dniom Literatury towarzyszyć będą wystawy w ramach projektu ‘Po prostu książka”. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wzmocnienie MŚP w czasie COVID-19

Wzmocnienie MŚP w czasie COVID-19

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna wraz z Regionalną Izbą Gospodarczą w Katowicach zapraszają przedsiębiorców na spotkanie on-line „Wzmocnienie MŚP w czasie COVID-19”.

Otwarcie szkół w Tychach od 1 czerwca

Otwarcie szkół w Tychach od 1 czerwca

W poniedziałek, 1 czerwca w Tychach zostaną uruchomione klasy I-III w szkołach podstawowych (zajęcia opiekuńczo-wychowawcze). Będą odbywały się także konsultacje dla pozostałych uczniów zarówno szkół podstawowych, jak i szkół ponadpodstawowych.

Renowacja zabytkowego krzyża

Renowacja zabytkowego krzyża

W środę, 27 maja został zdemontowany zabytkowy krzyż znajdujący się przy ulicy Oświęcimskiej w Tychach. Pochodzący z 1876 roku krzyż jest wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego.

Prezydent Tychów z absolutorium za 2019 rok

Prezydent Tychów z absolutorium za 2019 rok

Na wczorajszej (28 maja) sesji Rady Miasta Tychy radni większością głosów (17 za, 8 radnych wstrzymało się od głosu) przyjęli sprawozdanie z wykonania budżetu za 2019 rok. Radni udzielili także absolutorium Prezydentowi Miasta Tychy za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2019 roku.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×