18 lipca 2019 16:04

Niemal wszyscy absolwenci z podwójnego rocznika, którzy rywalizowali o miejsca w szkołach średnich w Tychach, dostali się do wybranej szkoły. Do szkół zakwalifikowało się 2134 uczniów spośród ok. 2180 biorących udział w rekrutacji.

Szkoły opublikowały już listy kandydatów, którzy zakwalifikowali się do wybranych placówek. Do przyszłej środy  (24 lipca) wszyscy zakwalifikowani  powinni potwierdzić swój wybór – dostarczając oryginał świadectwa ukończenia szkoły razem z zaświadczeniami o wynikach z egzaminu. Dzień później szkoły opublikują listy przyjętych uczniów.

- 46 uczniów, którzy nie zakwalifikowali do żadnej z wybranych przez siebie szkoły mogą śledzić strony internetowe szkół i Miejskiego Centrum Oświaty. Zdarza się, że ktoś nie doniesie dokumentów lub zdecyduje się jednak na inną placówkę i miejsce w wymarzonej szkole się zwalnia. Można też wybrać szkołę, w której są jeszcze wolne miejsca – np. w szkołach ponadgimnazjalnych jest 115 miejsc (w tym 9 w LO, 51 w T, 55 w szkołach branżowych), a w szkołach ponadpodstawowych 108 (w tym 22 w LO, 42 w T, 44 w szkołach branżowych) – mówi Krystyna Solarek z Miejskiego Centrum Oświaty w Tychach.

W Tychach od dawna przygotowywano się do rekrutacji.         Zdaniem władz miasta – dzięki zaangażowaniu przede wszystkim pracowników oświaty – dyrektorów i nauczycieli udało się ją przeprowadzić sprawnie.

– To był trudny rok dla oświaty. Byliśmy świadomi, że proces rekrutacyjny będzie skomplikowany ze względu na podwójny rocznik, dlatego zaczęliśmy się do niej przygotowywać już kilka miesięcy temu. W uzgodnieniu z dyrektorami szkół zaplanowaliśmy 8 dodatkowych oddziałów dla kandydatów w trzech tyskich liceach, Technikum nr 2 i Technikum nr 3 w Zespole Szkół nr 4 – mówi Maciej Gramatyka – z-ca prezydenta Tychów ds. społecznych.

Dodatkowy oddział dla uczniów po szkole podstawowej został utworzony w I LO, cztery (w tym 2 dla kandydatów po gimnazjum i 2 dla uczniów po szkole podstawowej) w II LO oraz jeden oddział dla uczniów po szkole podstawowej w IV LO. W Technikum nr 2 utworzono dodatkowo po pół oddziału w zawodach: technik ekonomista i technik reklamy, nie udało się natomiast uruchomić, z uwagi na małą liczbę kandydatów, po jednym oddziale nowego zawodu Technik rachunkowości dla uczniów po szkole podstawowej i gimnazjum. W Zespole Szkół nr 4 w Technikum nr 3 powstał dodatkowy oddział w zawodzie technik informatyk (dla uczniów po gimnazjum), ale w Szkole Branżowej I Stopnia nr 1, z uwagi na małą liczbę kandydatów, nie powstał oddział w zawodzie elektryk/elektromechanik dla absolwentów szkoły podstawowej i gimnazjum. W sumie utworzono 231 dodatkowych miejsc w tyskich szkołach.

Jak wynika z danych najpopularniejszą, wybieraną przez młodzież szkołą było II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. C.K. Norwida w Tychach. Na jedno miejsce w II LO przypadało z wszystkich preferencji 9,9, a z I preferencji 1,8 chętnych. W innych popularnych placówkach układało się to następująco: w I Liceum Ogólnokształcące im. Leona Kruczkowskiego w Tychach o jedno wolne miejsce rywalizowało średnio z wszystkich preferencji 5,7, w tym z I preferencji 1,4 chętnych, a w III Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Tychach na jedno miejsce przypadało odpowiednio 5,1 chętnych, w tym z pierwszej preferencji 1,1. Ponadto w IV Liceum Ogólnokształcącym (Zespół Szkół nr 1 im. Gustawa Morcinka) w Tychach na jedno miejsce z wszystkich preferencji ubiegało się 5,1 chętnych w tym 1 chętny z I preferencji. Wśród techników najwięcej chętnych było do Technikum nr 3 w Zespole Szkół nr 4 gdzie na jedno miejsce ubiegało się średnio 4,2 uczniów z wszystkich preferencji (1 uczeń z I preferencji), a następnie Technikum nr 2 gdzie na jedno miejsce było 4,1 chętnych z wszystkich preferencji (0,8 chętnych w I preferencji) i Technikum nr 5 w Zespole Szkół nr 6, gdzie o jedno miejsce ubiegało się odpowiednio 3,7 uczniów (1,1 uczniów).

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.