Miasto

1 lipca 2019, 12:57:20

1 lipca w całej Polsce rusza nabór wniosków online o wypłatę świadczenia "500 plus" i "Dobry start". Składanie wniosków drogą tradycyjną będzie możliwe od 1 sierpnia. W Tychach do godziny 12.00 wpłynęło blisko 830 wniosków.

dzieci Autor: Michał Janusiński

Według szacunków programem w mieście  może zostać objętych 23 tysiące dzieci (o 14 tys. więcej niż do tej pory, kiedy 500+ było przyznawane na drugie i kolejne dziecko). Każdy, kto chce złożyć wniosek online, może to zrobić za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia lub platformy usług elektronicznych ZUS. Od 1 sierpnia także w Dziale Świadczeń Rodzinnych MOPS na ulicy Barona 30.

Do obsługi programu 500+ zatrudniliśmy dodatkowe cztery osoby. W sumie w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej zajmuje się tym programem 18 osób. Pomimo uproszczonego trybu przyznawania świadczenia (bez decyzji administracyjnej i przekazywaniu informacji o przyznaniu świadczenia pocztą elektroniczną) obowiązują nas procedury weryfikacji danych zawartych we wniosku (poza dochodem) w bazie PESEL oraz w zakresie uprawnień do świadczeń zdrowotnych. Biorąc pod uwagę stuprocentowy wzrost liczby wniosków pracy będzie bardzo dużo nie tylko w początkowym okresie przyjmowania wniosków. Proszę pamiętać, że od 1 lipca można również składać elektronicznie wnioski do programu „Dobry start”, które powinny zostać wypłacone w ciągu 3 miesięcy od złożenia wniosku. W ubiegłym roku do programu „Dobry start” złożono 10 131 wniosków – mówi Marianna Feith – dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tychach.

W przypadku złożenia wniosku do programu „Rodzina 500+” w okresie od lipca do końca września świadczenie zostanie przyznane z wyrównaniem od 1 lipca. Złożenie wniosku po 30 września oznaczać będzie przyznanie świadczenia od miesiąca złożenia wniosku, czyli bez wyrównania za lipiec i sierpień. Świadczenie zostanie przyznane do 31 maja 2021 roku.

Do tej pory uprawnionych do skorzystania ze świadczenia było w Tychach 9 979 dzieci. Według szacunków MOPS ta liczba wzrośnie o 14 tysięcy młodych mieszkańców miasta. To w oczywisty sposób wpłynie na liczbę złożonych wniosków z 8 000 do ponad 16 000.

Na realizację programu „Rodzina 500+” miasto w tym roku otrzymało dotację celową w wysokości 53 796 071 złotych. Dodatkowo decyzją Prezydenta Miasta Tychy dział Świadczeń Rodzinnych MOPS otrzymał 5 nowych pomieszczeń na ul. Barona, które przystosowano do utworzenia 4 nowych miejsc pracy. Urząd Miasta Tychy z budżetu gminy sfinansował m.in. adaptację pomieszczeń oraz zakup sprzętu komputerowego i biurowego (przeznaczono no to 340 000 złotych).

Wracają upały, może być burzowo

Wracają upały, może być burzowo

Jutro w Tychach może być burzowo, a w sobotę i niedzielę powrócą upały i temperatury sięgające od 27 do 31 stopni. W związku z nagłą zmianą pogody, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie wydał prognozę niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych.

Zakończyła się rekrutacja do tyskich szkół średnich

Zakończyła się rekrutacja do tyskich szkół średnich

Niemal wszyscy absolwenci z podwójnego rocznika, którzy rywalizowali o miejsca w szkołach średnich w Tychach, dostali się do wybranej szkoły. Do szkół zakwalifikowało się 2134 uczniów spośród ok. 2180 biorących udział w rekrutacji.

Wojskowe samoloty nad Tychami

Wojskowe samoloty nad Tychami

W czwartek 15 sierpnia nad Tychami przelecą wojskowe statki powietrzne - jest to związane z centralnymi obchodami Święta Wojska Polskiego i 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego w Katowicach.

Nowy numer "Tyskiego Informatora Samorządowego"

Nowy numer "Tyskiego Informatora Samorządowego"

W najnowszym numerze "Tyskiego Informatora Samorządowego" zachęcamy do wspólnego "odkorkowania" Paprocan i korzystania z miejskiej komunikacji oraz Tyskiego Roweru.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×