Miasto

28 czerwca 2019, 13:11:18

Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął procedurę wpisu do rejestru zabytków kościoła pod wezwaniem Ducha Świętego w Tychach. Jeśli cała procedura zostanie przeprowadzona pomyślnie będzie to pierwszy wybudowany po II wojnie Światowej obiekt z Tychów wpisany do rejestru zabytków.

Kościół pw. Ducha Świętego Autor: Piotr Komander

Wpis ten jest dokonywany na wniosek księdza proboszcza. 24 czerwca odbyły się oględziny obiektu, w których oprócz gospodarza parafii - ks. Dariusz Mazur, uczestniczyli przedstawiciel Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków oraz Miejski Konserwator Zabytków w Tychach.

- Kościół zaprojektował, zmarły niedawno, architekt Stanisław Niemczyk, który zaprosił do współpracy artystę Jerzego Nowosielskiego. Razem stworzyli dzieło unikatowe łączące w sobie kilka różnych tradycji. Stanisław Niemczyk odwoływał się do lokalnej tradycji budowania drewnianych kościołów, z których zaczerpnął podcienia zwane sobotami i przełożył je na język nowoczesnej architektury. Podobnie zrobił z symbolem starotestamentowego namiotu, który tutaj przybrał formę wielkiego dachu. Nowosielski z kolei, czerpiąc z bogactwa stylistyki i kolorystyki ikon stworzył unikatowy zespół przedstawień scen ze Starego i Nowego Testamentu. Połączenie talentów architekta i artysty sprawiło, że powstał budynek wyjątkowy, który trudno porównywać z jakimkolwiek powojennym kościołem w Polsce - mówi Anna Syska - Miejski Konserwator Zabytków w Tychach.

Uznanie kościoła za zabytek jest potwierdzeniem jego wartości architektonicznych i artystycznych.

- Stanisław Niemczyk był wybitnym architektem, a jego realizacje są wyjątkowe, pełne indywidualizmu, dlatego musimy zadbać o zachowanie ich dla przyszłych pokoleń - mówi Igor Śmietański - z-ca prezydenta Tychów ds. gospodarki przestrzennej.

Procedura wpisu do rejestru zabytków kościoła pod wezwaniem Ducha Świętego w Tychach potrwa ok. 2 miesięcy. Po tym czasie kościół dołączy do sześciu innych tyskich obiektów ujętych w rejestrze zabytków. Obecnie znajduje się w nim: Browar Książęcy, Browar Obywatelski, Huta Paprocka, Pałac Myśliwski, Kościół św. Marii Magdaleny i Willa na ul. Damrota. 

Ostrzeżenie meteorologiczne - silny wiatr

Ostrzeżenie meteorologiczne - silny wiatr

IMGW Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie ostrzega przed silnym wiatrem, który może występować na terenie województwa śląskiego od godziny 19:00 17 września do godzin porannych 18 września.

Oddaj głos na wybrany projekt

Oddaj głos na wybrany projekt

Tylko do 20 września można głosować na projekty złożone w ramach VI edycji tyskiego budżetu obywatelskiego. Tyszanie jak co roku w bezpośrednim głosowaniu zdecydują na co wydać 5 milionów złotych.

Kup psa ...nie zostawiam

Kup psa ...nie zostawiam

Każdego dnia na trawnikach i ulicach naszego miasta psy pozostawiają kilka ton odchodów. Nieczystości mogłoby być zdecydowanie mniej, gdyby wszyscy właściciele czworonogów zaczęli po nich sprzątać. Właśnie ruszyła trzecia już kampania edukacyjna dotycząca sprzątania po psach.

14 milionów dofinansowania na wymianę oświetlenia w Tychach

14 milionów dofinansowania na wymianę oświetlenia w Tychach

Nowe słupy oświetleniowe i ponad 2300 nowych, energooszczędnych opraw ledowych zostanie zamontowanych na osiedlach A, B, E, F, N, O, U i T i na tzw. Starych Tychach. Zastąpią stare, zniszczone oprawy i betonowe latarnie.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×