Miasto

9 października 2009, 21:39:33

Ośrodek Charytatywno – Społeczny bł. Jana XXIII obchodził w piątek 9 października jubileusz 10-lecia.

Ośrodek stanowi ważne ogniwo w systemie wychowania i opieki nad dziećmi oraz młodzieżą z rodzin zagrożonych dysfunkcjami (funkcje te realizuje Świetlica Środowskowa). Jest także sprawdzonym partnerem miasta w realizacji istotnych dla tyskiej społeczności działań wspierających osoby starsze (Ośrodek Wsparcia dla Seniorów).  
 
Do najważniejszych zadań świetlicy należy:
  • organizacja czasu wolnego dzieci i młodzieży po zajęciach szkolnych oraz w czasie ferii, wakacji (organizacja zajęć i zabaw sportowych, plastycznych, muzycznych, integracyjnych, ekologicznych, komputerowych itp);
  • tworzenie warunków do nauki własnej i pomoc w nauce;
  • pomoc w pokonywaniu i rozwiązywaniu trudności życiowych i rodzinnych;
  • rozwijanie zainteresowań i uzdolnień dzieci, rozwijanie aktywności poznawczej i emocjonalnej oraz tworzenie dzieciom szansy na odnoszenie sukcesu;
  • kształtowanie w dzieciach zasad współżycia społecznego;
  • współpraca z rodziną w wykonywaniu przez nią funkcji opiekuńczych poprzez objęcie dziecka działaniami wychowawczymi, opiekuńczymi i edukacyjnymi (wychowawcy informują rodziców/opiekunów o postępach i trudnościach, zachęcają do współpracy w ich pokonywaniu)
  • współpraca ze szkołami, instytucjami w zakresie zapobiegania patologiom społecznym ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki uzależnień;
  • zapewnienie posiłku uczestnikom świetlicy.

Osoby starsze, w ramach zorganizowanych przez Ośrodek Wsparcia dla Seniorów zajęć, mogą aktywnie spędzać wolny czas, realizować potrzeby społeczne i kulturalno - oświatowe.

 

Ośrodek Charytatywno - Społeczny bł. Jana XXIII został poświęcony 28 września 1999 roku. Swoje funkcjonowanie rozpoczął  1 października 1999 roku.

Opieka w demencji – szkolenia

Opieka w demencji – szkolenia

Miasto Tychy po raz pierwszy organizuje bezpłatne szkolenia dla osób opiekujących się osobami chorymi na demencję. W trakcie szkoleń organizator zapewnia w razie potrzeby opiekę nad osobami chorymi.

„Srebrna linia” dla tyskich seniorów

„Srebrna linia” dla tyskich seniorów

22 września w Tychach startuje projekt pn. „SREBRNA LINIA”, którego celem jest kompleksowe wspieranie seniorów i zapobieganie ich wykluczeniu. Na Srebrnej Linii dyżurować będą specjaliści m.in. psychologowie, informatycy czy osoby zorientowane w bieżących wydarzeniach miejskich.

Rusza III edycja Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego

Rusza III edycja Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego

Uczniowie szkół ponadpodstawowych w Tychach mogą zgłaszać swoje projekty do trzeciej edycji Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego.

Kręć kilometry i walcz o nagrody!

Kręć kilometry i walcz o nagrody!

Lubisz rowerowe wyprawy? Jeździsz na rowerze dla zdrowia lub traktujesz go jako główny środek transportu? Kręć kilometry w walce o tytuł Rowerowej Stolicy Polski i wygraj jedną z trzech głównych nagród!

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×