22 maja 2019 13:27

W Tychach rusza kontynuacja programu profilaktycznego Archipelag Skarbów®. Oprócz młodzieży mogą wziąć w nim udział rodzice ósmoklasistów, dla których przygotowano bezpłatne warsztaty prowadzone przez profesjonalnych trenerów.

- Archipelag Skarbów® to program profilaktyczny o udowodnionej badaniami skuteczności, opracowany i nadzorowany przez specjalistów z Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej (IPZIN). Program ten składa się z trzech komplementarnych elementów: dwudniowych warsztatów dla dużej grupy młodzieży z ostatnich klas szkół podstawowych (około 4 godziny lekcyjne każdego dnia), spotkania dla rodziców oraz szkolenia dla Rady Pedagogicznej - mówi Małgorzata Tomaszewska z Urzędu Miasta Tychy.

Rodzice ósmoklasistów w ramach warsztatów mogą się dowiedzieć, w jaki sposób prowadzić konstruktywny dialog z nastolatkiem, jak budować relację opartą na zaufaniu, a także jak rozmawiać na tak zwane trudne tematy. W ramach spotkania poruszane są kwestie profilaktyki substancji psychoaktywnych (narkotyków i alkoholu), asertywności, samobójstw, seksualności nastolatków i dostępu do pornografii. Treści z programu będzie można wykorzystać w rodzinnych rozmowach z nastolatkami.

W edycji maj – czerwiec 2019 w programie biorą udział m.in. Szkoła Podstawowa nr 6 im. Karola Palicy, Szkoła Podstawowa nr 9, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Kochanowskiego, Szkoła Podstawowa nr 14 im. Armii Krajowej z Oddziałami Dwujęzycznymi, Szkoła Podstawowa nr 11 im. Marii Curie Skłodowskiej, Sportowa Szkoła Podstawowa nr 19 im. Mikołaja Kopernika w Tychach, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Rudolfa Zaręby. Rodzice uczniów tych szkół mogą zgłaszać się do sekretariatów i tam zapisać się na warsztaty.

Program Archipelag Skarbów® znajduje się w bazie programów rekomendowanych (więcej informacji na stronie internetowej: programyrekomendowane.pl) i jest nadzorowany przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Instytut Psychiatrii i Neurologii. Program ten jest realizowany od 12 lat na terenie całej Polski. Obecnie jest to około 400 realizacji rocznie dla niemal 40 000 odbiorców. Spotyka się z bardzo dobrym przyjęciem młodzieży, rodziców oraz nauczycieli, co potwierdzają zbierane w archiwum programu wyniki ankiet wypełnianych po jego zakończeniu. W Tychach w latach 2015–2018 w czterech edycjach programu wzięło udział blisko 3000 uczniów.

Od września miasto planuje realizację programu dla kolejnych uczniów tyskich szkół.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.