Miasto

12 kwietnia 2019, 12:24:51

Czas służby dawno już się dla nich skończył, ale wciąż z dumą podczas ważnych uroczystości noszą mundur. Kombatanci, bo o nich mowa spotkali się 11 kwietnia na corocznym spotkaniu.

 Tradycyjnie już gospodarzem był tyski oddział Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. Są to organizacje kombatanckie, zrzeszające obywateli polskich, którzy walczyli o wolność i niepodległość Ojczyzny. Związek rozpoczął działalność w kwietniu 1990 roku. Jest największą organizacją kombatancką w Polsce zrzeszającą ponad 63 tyś członków. Tyski oddział liczy obecnie 16 kombatantów oraz 40 podopiecznych - to wdowy po zmarłych żołnierzach. Szefem tyskiego oddziału Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych jest 97-letni ppor. Kazimierz Pawlak.

- Mam ogromną potrzebę łączności z tymi ludźmi. Jest nas coraz mniej, wielu z nas podupada na zdrowiu, więc tym bardziej warto się ze sobą spotykać. Staramy się nie "uprawiać" polityki. W trakcie naszych spotkań pomaga nam młodzież, m.in. z klasy mundurowej - dla nich przebywanie wśród nas to jedna wielka lekcja historii – mówił podczas spotkania Kazimierz Pawlak - prezes tyskiego koła Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych.

W spotkaniu uczestniczyła tyska młodzież z Zespołu Szkół im. Orląt Lwowskich w Tychach. - To wielki zaszczyt, że możemy przebywać wśród kombatantów, rozmawiać z nimi, poznawać historię z ich relacji, a nie z książek. Moje dzieci już takiej możliwości nie będą miały – mówi Natalia Zapadka - uczennica klasy mundurowej z Zespołu Szkół im. Orląt Lwowskich w Tychach.

Kombatanci i ich organizacje, wciąż odgrywają bardzo dużą rolę w procesie edukacji nie tylko młodego pokolenia, ale również osób dorosłych. - Każda z tych organizacji podejmuje działania związane z pielęgnowaniem pamięci o trudnych czasach wojny. Pod tym względem tyskie organizacje mają bardzo duże zasługi. Wiem, że dzięki współorganizowanym przez nas uroczystościom mieszkańcy naszego miasta wiedzą, czym był min.: mord profesorów lwowskich, ludobójstwo, Katyń, agresja Rosji na Polskę czy obrona Lwowa - wylicza Janina Półtorak - prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, o/Tychy.

Alicja Madejska - prezes Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Tychach, dodaje, że takie spotykania to przede wszystkim wymiana doświadczeń - Staramy się współpracować z młodzieżą, która towarzyszy nam przy różnego rodzaju uroczystościach, a my odwiedzamy ich w szkołach i opowiadamy o swoich przeżyciach. Mamy świadomość, że stanowimy dla nich żywą lekcję historii.

W spotkaniu uczestniczyli członkowie tyskiego oddziału Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych oraz kilku innych związków i organizacji kombatanckich w Tychach, a także przedstawiciele Związku Zawodowego Górników przy kopalni Wesoła.

- Dla mnie takie spotkania są bardzo wzruszające - zarówno z punktu widzenia zawodowego, jak i osobistego. Wiele z tych osób kiedyś mieszkało na Kresach Wschodnich, od Wilna aż po Lwów - moja rodzina również pochodzi z tamtych terenów. Bardzo szanuje tych ludzi. Mam nadzieję, że pamięć o nich i o ich dokonaniach będzie wciąż żywa. W czasie spotkań rozmawiamy nie tylko o historii, ale również o bieżących sprawach miasta. Cieszę się, że chętnie mówią o tym, co się im podoba, a co należałoby w naszym mieście poprawić. To ważny głos, ponieważ miasto jest żywym organizmem, które wymaga ciągłej obserwacji – mówi do zebranych obecny na spotkaniu Igor Śmietański – z-ca Prezydenta Miasta Tychy.

Dziś o godz. 12.00 w kościele bł. Karoliny w Tychach rozpocznie się msza święta w intencji pomordowanych w Katyniu i innych miejscach kaźni. Po mszy nastąpi przejście pod znajdujący się w pobliżu kościoła pomnik katyński. Od lat w obchodach udział bierze młodzież z tyskich szkół, a organizatorem wydarzenia jest Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

 fot. Kamil Peszat/Twoje Tychy

W wakacje zostań żołnierzem

W wakacje zostań żołnierzem

Wojskowa Komenda Uzupełnień w Tychach w ramach wakacyjnej Kampanii ,,Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” zachęca wszystkich zainteresowanych służbą wojskową do odwiedzenia swojego promocyjnego stoiska 13 lipca i 16 sierpnia na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Paprocany.

Psy ze „schroniska” w Radysach trafią do Tychów

Psy ze „schroniska” w Radysach trafią do Tychów

Od kilku dni media informują o skandalicznych warunkach, w jakich przebywały zwierzęta w zamkniętym już „schronisku” w Radysach. Chęć przyjęcia zwierząt zgłosiło także tyskie schronisko. Dziś rano stowarzyszenie „Pogotowie dla zwierząt”, poinformowało, że 10 psów trafi do Tychów już 3 lipca.

Trwają konsultacje

Trwają konsultacje

Od 15 czerwca do 30 września trwają konsultacje przygotowania projektu Programu Współpracy Miasta Tychy z Organizacjami Pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2021.

Program dla seniorów na najbliższe lata przyjęty

Program dla seniorów na najbliższe lata przyjęty

Na czerwcowej sesji (30.06) Rada Miasta Tychy przyjęła uchwałę dotyczącą Programu Polityki Senioralnej dla miasta Tychy na lata 2020 - 2027.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×