2 kwietnia 2019 14:44

Dostrzegając problemy środowiska, prognozy klimatologiczne, obserwując postawy i nawyki społeczeństwa i śledząc wymogi prawne i tendencje w zarządzaniu przyrodą w mieście, poszukujemy dróg promocji zrównoważonego stylu życia.

Wszyscy chcemy żyć w czystym, bezpiecznym, zielonym miejscu. Często jednak w codziennej gonitwie zapominamy o tym, jak wielki wpływ na otoczenie mamy my sami.
 
Każda decyzja zakupowa - czy rzeczywiście potrzebuję, czy kupię, w co zapakuję itd. ma wpływ na to, jak wygląda nasze otoczenie - ile śmieci generujemy, ile zanieczyszczeń wytwarzamy. Nasze drobne nawyki w domu - gaszenie światła, zakręcanie wody podczas mycia zębów, gotowanie wody w ilości nie większej niż potrzebujemy w danej chwili - to i mnóstwo codziennych drobiazgów kształtuje nasz świat. Kształtuje też nasze wydatki! Ekologia jest oszczędnością. Nie tylko w wymiarze naszego portfela.
 
My, tyscy urzędnicy, ale również mieszkańcy Tychów, przypominamy o tym w ramach edukacji ekologicznej, będącej jednym z zadań samorządu. Dostrzegając problemy środowiska, prognozy klimatologiczne, obserwując postawy i nawyki społeczeństwa i śledząc wymogi prawne i tendencje w zarządzaniu przyrodą w mieście, poszukujemy dróg promocji zrównoważonego stylu życia.
W naszych działaniach, staramy się być “blisko człowieka”, zachęcać do współpracy, rozmowy, wspólnych poszukiwań rozwiązań i wspólnego propagowania „małych kroków” w pracy nad postawą proekologiczną wszystkich mieszkańców. Wiemy, że zmiany te nie są łatwe, a ich wdrożenie wymaga wolnego tempa, stopniowości i czasu.
 
Głównym projektem w obszarze kampanii ekologicznej w Tychach jest, od 2017 roku, festiwal „Tyskie żywioły”. Pretekstem pierwszej edycji był wyjątkowo zły stan powietrza na początku 2017 roku. Dał się on we znaki wszystkim mieszkańcom polskich miast. Również tyszanom. Rekordowa liczba dni, w których poziom zanieczyszczeń groźnych dla zdrowia i życia wielokrotnie przekraczał dopuszczalne normy lub wręcz osiągał pułap alarmowy, zgodnie z informacją Głównego Urzędu Statystycznego o śmiertelności Polaków w I kwartale 2017, przyczynił się do znacznego wzrostu liczby zgonów w porównaniu z poprzednim rokiem. Środowisko lekarskie informowało z kolei o zauważalnie zwiększonej zachorowalności i wydłużonym czasie zdrowienia u pacjentów w porównaniu z latami ubiegłymi. Natężenie problemu spowodowało wyjątkowe zainteresowanie społeczne tematem, jak również intensyfikację działań samorządów. Jednym z efektów było wypracowanie i wdrożenie przez Sejmik Województwa Śląskiego tzw. uchwały antysmogowej zaostrzającej prawo dotyczące kotłowni przydomowych.
 
Oprócz działań edukacyjnych, kampania dotyczy również rozpowszechniania informacji na temat dostępnych sposobów (wsparcia) w obrębie podniesienia ekologiczności swojego gospodarstwa domowego: w ramach walki z niską emisją, wykorzystywania zasobów naturalnych, czy gospodarki odpadami. Zachęcamy do korzystania z programów miejskich, wojewódzkich, a nawet firm komercyjnych zmniejszających ciężar finansowy zmiany sposobu ogrzewania, czy minimalizowania zapotrzebowania energetycznego. Miasto szacuje, że w jego granicach istnieje ponad 3000 domów wciąż ogrzewanych starymi piecami i tanim opałem. Informacje na temat dostępnych programów i bieżących działań publikujemy na miejskiej stronie internetowej umtychy.pl.
 
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.